Sivu 1/1

Claybar sulaa...

Lähetetty: La Heinä 23, 2011 6:46 pm
Kirjoittaja S@mpp@
Piti tänään käydä hinkkaamassa kaverin autoa ja kaivoin clayn purkista ja huomasin, että se oli täysin sulanut :D Savi on tiivissä purkissa ja pikkusen detaileriakin on sitä kostuttamassa. Savi jäi sormiin kiinni, ihankuin purukumi.

Onkohan nyt ollut niin kuumia ilmoja vai meneekö vanhuuttaan sellaiseksi? Saven säilytän samassa paikassa kuin muitakin aineita, ei ole auringossa, eikä muutenkaan kuumassa. Hallissa about 25 lämmintä. Iso menetyshän tuo ei ole, mutta mietityttää kannattaako savea edes ostaa "varastoon" vai tilata vasta kun tarvii?

Savi oli autohoidon sininen...

...niin ja oli se noin puolivuotta siellä ollutkin jo. Ja sekin piti vielä mainita, että oli siis avattu ja pari kertaa käytettykin.

Re: Claybar sulaa...

Lähetetty: La Heinä 23, 2011 7:56 pm
Kirjoittaja jyrkiboy
Huono tanko, itsellekin joskus tullut vastaan tankoja jotka on kuin räkää. Roskiin tai uutta kinuamaan myyjältä.

Re: Claybar sulaa...

Lähetetty: La Heinä 23, 2011 8:05 pm
Kirjoittaja S@mpp@
jyrkiboy kirjoitti:Huono tanko, itsellekin joskus tullut vastaan tankoja jotka on kuin räkää. Roskiin tai uutta kinuamaan myyjältä.
Se kyllä toimi kun ostin sen... itseasiassa taisin sillä 3 autoa vedellä. Nyt kun seisoi käyttämättömänä varastossa niin oli sulanut :D Täytyy muuten tilailla taas tavaraa niin ostan sitten samalla uuden clayn.

Re: Claybar sulaa...

Lähetetty: Su Heinä 24, 2011 1:14 am
Kirjoittaja pasi
Joskus ne menee mössöksi... Useamman eri merkkisen kanssa on käynyt näin. Itse olen kokenut paremmaksi säilyttää claybarit ilmatiiviissä paketissa ILMAN kostukkeita, ettei aineet "reagoi" claybarin kanssa. Ei ole vielä yksikään clybar kuivunut näin säilytettynä.

Re: Claybar sulaa...

Lähetetty: Su Heinä 24, 2011 7:33 am
Kirjoittaja S@mpp@
pasi kirjoitti:Joskus ne menee mössöksi... Useamman eri merkkisen kanssa on käynyt näin. Itse olen kokenut paremmaksi säilyttää claybarit ilmatiiviissä paketissa ILMAN kostukkeita, ettei aineet "reagoi" claybarin kanssa. Ei ole vielä yksikään clybar kuivunut näin säilytettynä.
Oli se minullakin ilmatiiviissä purkissa, siitä nuo muijan tupperinkipot on hyviä :D

No niinkuin sanoin, ei iso menetys :) Tietää vain, että voi seuraavassa tilauksessa ostaa claybaria lisää, vaikka sitä en heti tarvitsekaan.

Re: Claybar sulaa...

Lähetetty: Su Heinä 24, 2011 1:22 pm
Kirjoittaja S@mpp@
Tässä vielä pari kuvaa millaiseksi mennyt...

Kuva

Kuva

Re: Claybar sulaa...

Lähetetty: Su Heinä 24, 2011 2:43 pm
Kirjoittaja Projectech
Sopivista claybar-liukkareista kysellään minultakin usein, mutten niihin ole pystynyt kantaa ottamaan, koska vaatisi hyvin laajaa ristiin testaamista ja vieläpä pitkäaikaisaltistusta ennen kuin jotain varmaa pystyisi sanomaan. S@mp@n tapauksessakin reaktio on tullut esiin vasta pitemmän ajan kuluessa. Se että olisiko näin käynyt, jos ylimääräistä detaileria ei olisi suihkaistu purkkiin... ei pysty sanomaan. Oletan että samaa nimeltä mainitsematonta detaileria oli käytetty myös liukkarina ja silloinhan ko. ainetta on on jäänyt savea käytön aikana muokattaessa sen "sisään", joten reaktio olisi voinut tulla jo siitäkin johtuen.

Mutta yksinkertainen ratkaisukin on olemassa: Bilt Hamberin savet toimivat pelkällä vesiliukasteella todella hyvin, joten kaikenlaiset sulamis-, murenemis- ja muut hajoamisreaktiot jäävät pois päiväjärjestyksestä :)

Re: Claybar sulaa...

Lähetetty: Su Heinä 24, 2011 3:04 pm
Kirjoittaja S@mpp@
Liukkarina olen käyttänyt Dodon Born Slippyä, ja tuossa sormissa olevassa kontissä sitä varmaan onkin, myös tuo käyttämätön clay oli samanlaista mössöä. Siinä palassa ei Born slippyä ollut, Dodon detaileria mahdollisesti kyllä.

Re: Claybar sulaa...

Lähetetty: Su Heinä 24, 2011 9:45 pm
Kirjoittaja Dani
Jos jotain kostuketta pitää ilmantiiviiseen pussiin ruikkia niin ihan vaan puhdasta vettä.
Itse sumutan käytön jälkeen avatun clay pakkauksen vedellä ja suljen sen ilmantiiviiseen pakastepussiin josta laatikkoon.
Näin yksikään clay ei ole ottanut itseensä ja on ollut aina kun uusi.