Sivu 1/1

Teknari

Lähetetty: To Huhti 21, 2011 10:20 am
Kirjoittaja Snakari
Elikkäs onkos kukaan täällä vahingossa vilassut kun tuli 20.4 maikkarilta toi Teknari ohjelma?

Siinä oli pieni muotoinen juttu tosta auto kesäksi kuntoon osio ja käytiin vähän läpi näitä pesu,myllytys,kiillotus ja vahausta....kylläkin harmillisen vähän.

Itelle jäi askarruttaan toi miten ne poisti noi kiven iskeymät,eli ruiskuttivat ruiskulla rohkeesti vaan maalia kiven iskeymään ja sit jollain "speciaali" pesuaineen ja rätin yhdistelmällä pyyhkäsivät ylin ja se oli siinä.
Eli jos joku tietäväinen selostas tarkemmin et mitä aineita ne mahto käyttää....olis omallekkin pirssille tarvetta kiven iskujen poistoon meinaan,mut en kyl tajunnu et se vois noinkin nopeesti käydä.

Kyseisen jakson näkee netistä maikkarin katsomosta,jos jotakin jäi kiinnostamaan.
Ja entiä vaikka kyseisen paikan omistaja/työntekijöitä olisi täällä pesukintaan puolella pöyrimässä ni voisi vielä paremmin valasta asiaa....jollei nyt mikään liike salaisuus oo?

Re: Teknari

Lähetetty: To Huhti 21, 2011 12:37 pm
Kirjoittaja S@mpp@
Ainakin tuolla LepFix:issä, kiveniskut maalataan samalla maalilla, jota saa varaosatiskiltä. Siis se pieni "kynsilakkapullo". Muistaakseni siihen lisätään vain ohennetta ja kynäruiskulla maalataan kiveniskut. Sen jälkeen pyyhkästään tinnerillä "ohi" menneet maalit ja myllytetään.

Jos kiveniskuja on vain muutama (~10) niin tuo on vielä varmaan ihan OK homma, mutta itse ainakin katsoin paremmaksi maalata konepellin kokonaan uudelleen, vaikkakin se hieman kalliimaksi tulikin.

Re: Teknari

Lähetetty: To Huhti 21, 2011 8:44 pm
Kirjoittaja fibolt
Se o Zippaamista ;)

Tuota settiä olen miettinyt, kun Routecin jamppa tuosta mainitsi.

Re: Teknari

Lähetetty: To Huhti 21, 2011 8:50 pm
Kirjoittaja Dani
Tekeekö Mika (Routec) noita maalaushommia?

Re: Teknari

Lähetetty: To Huhti 21, 2011 8:58 pm
Kirjoittaja fibolt
^on ainakin aloittanut sen zippipakin myynnin..

Re: Teknari

Lähetetty: To Huhti 21, 2011 9:00 pm
Kirjoittaja Dani
No hemmetti 8-)

Re: Teknari

Lähetetty: Pe Huhti 22, 2011 7:05 am
Kirjoittaja Snakari
fibolt kirjoitti:^on ainakin aloittanut sen zippipakin myynnin..
Onko mahollisesti mitään linkkiä missä myydään?

Re: Teknari

Lähetetty: Pe Huhti 22, 2011 11:09 am
Kirjoittaja fibolt
Ei ole tarjota linkkiä. Pakin kustannuksen kyllä tiedän. Edustajalta saa varmasti tietoa. 99,99% uskon, että pakki on tarkoitettu vain yrityskäyttöön.

Re: Teknari

Lähetetty: Pe Huhti 22, 2011 3:43 pm
Kirjoittaja Snakari
Hhmmm...täytyy varmaan käydä utelemassa tossa paikallisessa automaali liikkeessä onko niillä mitään käryä tosta zippauksesta/maaleista?