Sivu 1/1
BMW
Lähetetty: Ke Maalis 09, 2011 8:49 am
Kirjoittaja TKe_
Tällä foorumilla, kun on jonkin verran noita bemarilla ajavia puunaajia niin käytetään tilaisuus hyväksi.
On tullut tuolla 3C passatilla ajettua 2v ja olen ollut enemmän tai vähemmän pettynyt siihen niin josko sitä tekisi syrjähypyn pitkähkön VAG uran jälkeen bemmuun. Meinasin käydä koeajamassa vuosimallin 2005 (käyttöönotto 30.9.2005, joten voisi olla tehtaan vuosimallia 2006?) BMW 530 dA Touring kulkinetta, jolla on tahkottu jo 163tkm. Mitäs tuosta kulkineesta kannattaa tarkistaa? Muistelisin jostain kuulleeni jotain mystistä imusarjan läpistä..
Toi on vaan siinä ja tuossa, että onko se jo liian "vanha", jonka seurauksena edessä on paljon kuluvan osan vaihtoa.
Re: BMW
Lähetetty: Ke Maalis 09, 2011 9:56 am
Kirjoittaja sonikk
Tässä jonkinnäköinen raamattu aiheesta.
Täällä taas tietoa imusarjan läpistä.
Itsellä ei kokemusta E60-kopasta mutta ottaisin ehdottomasti hyvin varustellun, karvalakkina ei varmasti pääse oikeuksiinsa. Etenkin M-Sporttina ihan erinäköinen auto.

Kyllähän toi varmasti tasokasta kyytiä tarjoaa mutta ei nämäkään mitään viattomia ole. Faceliftissä mm. sisusta tais muuttua vähän fiksumman näköiseksi.
Re: BMW
Lähetetty: Ke Maalis 09, 2011 10:03 am
Kirjoittaja K70
Itselläni on tasan kuukautta vanhempi 535dA. Ja tuo on tosiaan nappistartti-versio, eli ns. tekniikkapäivitys on jo tehty.
En ole tarkemmin perehtynyt, mutta kai tehoja lisää pienemmällä kulutuksella.
Omani on parikymppiä vähemmän ajettu ja hyvin on toiminut.
Imusarjan läpät kannattaa kyllä poistattaa. Sen tekee sijainnistasi riippuen halvalla joku Bimmeriharrastaja, jollei itse tee.
Toukkamalleissa yleinen ongelma on takakontin piuhojen katkeaminen. Silloin lakkaa ainakin keskuslukitus toimimasta. Yksikkö on takakontin lipan sisällä. Sinne on myös mennyt vedet sisään.
Itselläni ei ole noita ongelmia vielä ainakaan eteen tullut.
Mulla on ollut auto nyt reilun vuoden ja hyvin on toiminut.
Omaani vaihdatin myös automaatin laatikkoöljyt, koska se ei kuulu normaaliin huolto-ohjelmaan.
Ja varusteethan on yksi, mitä kukin autoonsa haluaa. Niiden kirjohan on runsas.
Lisää löytyy btcf:n foorumilta, esim. "E60/E61 hankkimassa", jne.
Re: BMW
Lähetetty: Ke Maalis 09, 2011 10:18 am
Kirjoittaja TKe_
Kiitos vastauksista. Pitää käydä noita topicceja läpi. Taitaapi olla BMW vähän sama kuin VAG, että takuun loppuessa artisti maksaa kävi mitä kävi.
Myynti-ilmoituksesta poimin noi varusteet, oikeellisuudesta en vielä tiedä:
Koodi: Valitse kaikki
Automaattivaihteisto, Merkkiliikkeen täydellinen huoltokirja, Nahkaverhoilu, Xenon-kaasupurkausvalot, Pysäköintietäisyyden valvonta (PDC), eteen ja taakse, DSC-ajovakaudenhallintajärjestelmä, Ilmastointiautomatiikka, Etuistuinten osittainen sähkösäätö, Aluvanteet, 2-Renkaat, Metalliväri, Vakionopeussäädin, Ajotietokone, Sadetunnistimella varustetut lasinpyyhkijät, Ohjauspyörän korkeus- ja pituussäätö, CD-soitin, Automaattisesti himmenevä taustapeili, Rengaspainevalvonta
Re: BMW
Lähetetty: Ke Maalis 09, 2011 10:36 am
Kirjoittaja hörnä
Noista automaateista:
Jos Ranskassa tehty Gm. laatikko en ottas vääntävälle dieselille, alimitotettu,saattapi särkyä.
Iki öljyjä ei ole olemassa, älä osta autoo jolla ajettu 150tkm+,jos ei ole laatikon öljyjä vaihdettu.
Laatikon öljyt pitää vaihtaa ns.huuhtelu menetelmällä,asian tuntian toimesta.
Väärin vaihdetut öljyt on eniten aiheuttanut ongelmia.
Re: BMW
Lähetetty: Ke Maalis 09, 2011 10:51 am
Kirjoittaja Urran
hörnä kirjoitti:Noista automaateista:
Jos Ranskassa tehty Gm. laatikko en ottas vääntävälle dieselille, alimitotettu,saattapi särkyä.
Iki öljyjä ei ole olemassa, älä osta autoo jolla ajettu 150tkm+,jos ei ole laatikon öljyjä vaihdettu.
Laatikon öljyt pitää vaihtaa ns.huuhtelu menetelmällä,asian tuntian toimesta.
Väärin vaihdetut öljyt on eniten aiheuttanut ongelmia.
OT:
Tää oli muuten hauska keskustelunaihe mun ja erään toisen henkilön kesken. Oli vahvasti sitä mieltä että koska ei kuulu huolto-ohjelmaan, niin ne on jotkut tosi erikoiset öljyt ja kestää maailman tappiin

Kysyin että tiesitkö että nykyään autot suunnitellaan kestämään 'bout 200tkm? Ihmetteli että mitenniin, kyllähän niiden enemmän pitäisi kestää. Hän oli sitä mieltä että jos ne erikoisöljyt vaihtaa niin ne uudet alkaa pesee sitä laatikkoa ja se lika pääsee jostain liikkeelle ja rikkoo sen laatikon. Kysyin että mitä veikkaat oisko sitä likaa jos ne oltas vaihdettu esim. 30tkm/2v välein? Veti hiljaseks.
Keskustelu päättyi siihen että molemmat olivat tyytyväisiä omaan mielipiteeseensä

Mut kyseisen henkilön BMW:n laatikko hajosi kyllä vuosi keskustelun jälkeen..
Itse vaihdan laatikkoöljyt yleensä kerran vuoteen. Aiemmin, kun ajeli mineraaliöljyillä niin tuli monesti tehtyä vaihteistoöljynvaihto samalla kun moottoriöljyt vaihdoin. Siinä ei mene kauan kun on tehnyt aiemmin eikä vanha 10W-30 mineraaliölppä maksa juuri mitään. Nykyisin ei vaan saa laadukkaita mineraaliöljyjä enää
Moottoriöljyissäkin olen vanhanaikainen. En ajaisi edes VAG:illa tai Bimmillä 30tkm ennen kuin vaihtaisin moottoriöljyjä

Nyt Mitsussa oon vaihtanu 10-15tkm välein vaikka öljyt onkin hyväksytty VAG ja BMW käyttöön

Tuttava sanoi että VAG:in ohjeistus perustuu siihen että ne vie niin paljon öljyä että ne on 30tkm matkalla vaihtunu jo moneen kertaan

(Omistaa uudehkon Golfin, vie kuulemma kovasti öljyä)
Tästä saiskin aika hienon topicin. Miten kukakin vaihtaa öljyjä, ja mitä öljyjä käyttää? Kannattaisiko? Jos saa kannatusta niin voin perustaa/siirtää tän mun löpinän sinne.
Re: BMW
Lähetetty: Ke Maalis 09, 2011 11:07 am
Kirjoittaja hörnä
Se taitaa olla kanssa yksi myynti kikka toi 30tkm. huoltoväli.
Aivan varmasti öljy kun öljy alkaa menettää ominaisuuksiaan tommosen 15-20tkm ajon jälkeen.
Eihän se mitään viiniä ole
Aut.laatikkoon vaihdatan n.60tkm. välein.
Koneeseen n.10-15tkm.välein. Ja nukun yöni rauhassa tältä osin

Re: BMW
Lähetetty: Ke Maalis 09, 2011 11:31 am
Kirjoittaja sonikk
Ei please öljytopiccia, btcf:ltä saa lukea tarpeeks vääntöä aiheesta..
Itse kuulun myös niihin jotka vaihtaa öljyt 10-15tkm välein vaikkei huoltonäyttö sitä vaadi. Eiköhän noi LL-ohjelmat oo hyvin pitkälle markkinamiesten keksimiä, saadaan ylläpitokulut näyttämään edullisemmilta. Etenkin Suomen oloissa en ikinä ajais jotain 30tkm samoilla. Sori lipsui pahasti OT:n puolelle, back to business.
Re: BMW
Lähetetty: Ke Maalis 09, 2011 12:50 pm
Kirjoittaja Urran
sonikk kirjoitti:Ei please öljytopiccia, btcf:ltä saa lukea tarpeeks vääntöä aiheesta..
Itse kuulun myös niihin jotka vaihtaa öljyt 10-15tkm välein vaikkei huoltonäyttö sitä vaadi. Eiköhän noi LL-ohjelmat oo hyvin pitkälle markkinamiesten keksimiä, saadaan ylläpitokulut näyttämään edullisemmilta. Etenkin Suomen oloissa en ikinä ajais jotain 30tkm samoilla. Sori lipsui pahasti OT:n puolelle, back to business.
OT: Jätetään se sitten kansan pyynnöstä tekemättä

En ois mistään esteriöljyistä ja hamppusuodattimista ruvennutkaan paasaamaan mut mielenkiinnosta

Re: BMW
Lähetetty: Ke Maalis 09, 2011 2:54 pm
Kirjoittaja *Kaide
Minä ajoin vuodet 2000-2010 erilaisilla Passateilla koska BMW:llä ei ole ollut tarjota sopivaa
(lue: kohtuuhintaista) neliveto farkkua:
-97 1.8T sedan
-01 2.8 farkku
-03 2.8 sedan
-04 1.9 Tdi farkku
Kaikki olivat hyviä, toimivia käyttöautoja, tosin alle 140tkm ajettuja.
Viime keväänä tähdet olivat kohdallaan ja alle tuli 525xi Touring -06.
Täytyy sanoa että on se aivan eri planeetalta passattien jälkeen.
Nyt 10 kuukauden ja 12tkm jälkeen, mitään ylimääräistä murhetta ei ole ollut, lukuunottamatta yhtä itseaiheutettua vannedamagea

.
Eka huolto on lähestymässä ja tiedän että se tulee kirpaisemaan.
Olen kuitenkin sillä linjalla että öljyt vaihdetaan vähintään 15tkm välein. Takana nyt 12tkm ja huollonilmaisin kertoo että 13tkm seuraavaan huoltoon

.
Re: BMW
Lähetetty: Ke Maalis 09, 2011 3:19 pm
Kirjoittaja TKe_
*Kaide kirjoitti:Minä ajoin vuodet 2000-2010 erilaisilla Passateilla koska BMW:llä ei ole ollut tarjota sopivaa
(lue: kohtuuhintaista) neliveto farkkua:
-97 1.8T sedan
-01 2.8 farkku
-03 2.8 sedan
-04 1.9 Tdi farkku
Joo, tämä on ollut mun eka volsu, jossa on ollut vähän liikaa huoltokäyntejä ollakseen tuore auto (1.9TDI, vuosimallia 2008, ajettu 138tkm):
1. Kaksoismassavauhtipyörä 83tkm kohdalla -> takuu.
2. Etuovessa ja takaluukussa ruostetta tai jotain maalipinnan alla -> takuuna maalattiin (ovi tuli jopa kolmannella kerralla kuntoon).
3. Pissapojan letku antautui -> takuuseen.
4. Webaston palopesän uusinta -> artisti maksoi 30%.
5. Oikeanpuoleinen äänimerkki antautui -> artisti maksoi.
6. Sähköisen käsijarrun toimintahäiriöt, jotka johtui "viallisesta" painokytkimestä -> artisti maksoi osan ja vaihtoi sen itse.
Webasto vaatisi taas remonttia, mutta en kyllä siihen laita enää euroakaan kiinni, kun pätkäkäyttö sen hajottaa ja vw huolto ei suostu ottamaan webaston automaattista käynnistystä pois (kun se on mahdollista, käskyttäisin webastoa vain kellolla sitten).
Noiden lisäksi takuun aikana yritettiin paikallistaa, että mistä johtuu moottorin kohtalainen "vatkaaminen" tyhjäkäynnillä. Ilmenee, kun moottori on kuuma (matka-ajon jälkeen) ja pysähtyy seisomaan liikennevaloihin. Huoltokin "vian" sai päälle, muttei löytänyt ratkaisua siihen (huoltokäyntejä 5kpl, kun joka kerta oli tullut maahantuojalta lisää ohjeita mitä tarkistella).
Sitä ehti tottumaan siihen, että volsujen kanssa riittää vain määräaikaishuollot, mutta tämä paskatti muutti asian.
OT linjalla voisi edelleen jatkaa ja ihmetellä miksi ilmastointilaitteen huolto ei kuulu huolto-ohjelmaan, kun sieltä kuitenkin sitä kylmäainetta häviää tietty määrä vuodessa.
Re: BMW
Lähetetty: Ke Maalis 09, 2011 5:10 pm
Kirjoittaja *Kaide
Aika huonoa tuuria ollut...
Duunikaverilla on -09 tai -10 mallinen tdi passatti ja siinä ei webasto/eberi toimi jos on pakkasta yli 20 astetta

.
Hyödyllinen lisävaruste....
Onhan vastaavia maanantaibemareitakin liikenteessä vaikka kuinka. Valtavasti ainakin netissä niistä naristaan että ihan p@$koja autoja. Niistä ei vain koskaan tiedä millaisella käytöllä ovat olleet jne...
Re: BMW
Lähetetty: Ke Maalis 09, 2011 6:07 pm
Kirjoittaja Koojel
*Kaide kirjoitti:
Onhan vastaavia maanantaibemareitakin liikenteessä vaikka kuinka. Valtavasti ainakin netissä niistä naristaan että ihan p@$koja autoja. Niistä ei vain koskaan tiedä millaisella käytöllä ovat olleet jne...
Eiköhän kaikilta merkeiltä löydy ne maanantaikappaleet, ja joka merkille löytyy niitä "vihamiehiä" jotka on kokoajan dissaamassa jotain tiettyä merkkiä maanrakoon.
Re: BMW
Lähetetty: Ke Maalis 09, 2011 10:43 pm
Kirjoittaja Modifier
Koojel kirjoitti:*Kaide kirjoitti:
Onhan vastaavia maanantaibemareitakin liikenteessä vaikka kuinka. Valtavasti ainakin netissä niistä naristaan että ihan p@$koja autoja. Niistä ei vain koskaan tiedä millaisella käytöllä ovat olleet jne...
Eiköhän kaikilta merkeiltä löydy ne maanantaikappaleet, ja joka merkille löytyy niitä "vihamiehiä" jotka on kokoajan dissaamassa jotain tiettyä merkkiä maanrakoon.
On ja sitten vielä nuo negatiiviset asiat tuodaan julki helpommin. Harvemmin foorumeilta saa lukea sivu kaupalla pelkkiä positiivisia kommentteja. Ainakin osittain luo vääränlaisen kuvan jostain merkistä taikka mallista.
Re: BMW
Lähetetty: Ke Maalis 09, 2011 11:00 pm
Kirjoittaja jallu
Jos autoissa ei olisi vaivoja aika moni foorumi olis jääny syntymättä. Merkkikohtaiset foorumit on hyviä olemassa...
Re: BMW
Lähetetty: Ke Maalis 09, 2011 11:26 pm
Kirjoittaja Hynde
Kaikista autoista löytyvät ne ominaisviat, niin näistä Bemareistakin. Halpoja nämä uudet autot eivät ole korjatakaan. Itselläni oli aikaisemmin tuollainen Passat perheen kuljettimena. Siinäkin oli surullisen kuuluisa Tiptronic automaattivaihteisto ja paha karma iski omalle kohdalleni. Laatikko vaihtoon. Kyllä vitutti siihen aikaan...

No Bemarissa taas alusta odottaa tällä hetkellä huoltoa...

Halpaa kuin saippua... mutta sen on ansainnut, kun on köyhä ja aina ajelee vanhoilla käytetyillä pommeilla...
Noista edellä mainituista topikeista on hyvä lueskella jos jonkin näköistä tietoa Bemarista, mutta suosittelen pitkää koeajoa, jos mahdollista. Omasta mielestäni näissä on sitä jotain luonnetta, mitä yksikään muu ajamani auto ei ole huokunut. Fiilisjuttuja...
Minkäslaisia nuo kaikki merkkifoorumit ovat nykyään? Itselläni ei nykyisin ole kokemusta kuin tuosta BTCF:stä. Hyvää spesiaalitietoa, mutta meno on väliin kuin lastentarhassa. Ei pysty kauaa selaileen...

Re: BMW
Lähetetty: Ke Maalis 09, 2011 11:38 pm
Kirjoittaja Posambique
Merkkifoorumeista kokemusta vain yhdestä: 9xxfin.com
Ikävä sanoa, mutta on mielestä jopa parempi kuin tämä foorumi.
Täydellinen etten sanois, ja siellä on jäätävä määrä asiaa.
Mistä tuli asiaan liittyen mieleeni, että nuo ei vissiin ihan halvimpia ole nuo Bemmin merkkihuollot.
Joku käyttäjä väitti (juurikin tuolla 9xxfin.com) omistaneensa ennen 5-sarjan BMW:n,
ja sanoi että Porschen (996) 911 huoltaminen merkkiliikkeessä on halvempaa. Tiedä häntä...
Ei valitettavasti ole Baijerilaisista kokemusta, mutta tunne on että jonain päivänä sellainen on pakko testata.
Re: BMW
Lähetetty: Ke Maalis 09, 2011 11:47 pm
Kirjoittaja Hynde
Posambique kirjoitti:
Ikävä sanoa, mutta on mielestä jopa parempi kuin tämä foorumi.
Täydellinen etten sanois, ja siellä on jäätävä määrä asiaa.
Ei sillä, kyllähän tuo Bemarifoorumi on täynnä asiaa. Erittäin kattavat tietovarannot ja loistava kauppaosio. Yleinen ilmapiiri on vain parin kolmen viimevuoden aikana mennyt kyllä sellaiseen suuntaan, että huh huh...
No ilmeisesti siellä possujen foorumilla on käsittämätön ilmapiiri, kun ei täälläkään mitään valittamista ole...

Re: BMW
Lähetetty: To Maalis 10, 2011 9:26 am
Kirjoittaja K70
Itselläni ei noista merkkifoorumeista ole tuon btcf:n lisäksi kokemusta kuin edellisen Stuttgartilaisen osalta.
Ja täytyy sanoa, että on kyllä niin täysin erilaiset foorumit, kuin olla ja osaa.
Baijerin tuotteen foorumi on kuin leikkikenttä, mutta siellä on myös aivan käsittämätön määrä harrastuneisuutta ja tietämystä vehkeiden säätämisestä, tuunaamisesta, muuttelemisesta, yms.
Ja olen tuolta saanut paljon tietoa, vinkkejä, osia, ja myös auton piuhan päähän, niin ei ole marmorille tarvinnut mennä arvuuteltavaksi.
Mersufoorumilla taas lähinnä katsottiin kieroon, kun omaani hankin 20" vanteita. Olin suurinpiirtein karmea rikollinen, joka raiskaa pyhän tuotteen. Ehkä pikkasen karrikoiden, mutta henki on hyvin erilainen. Tosin hyvä foorumi sekin.
Re: BMW
Lähetetty: La Huhti 09, 2011 8:30 pm
Kirjoittaja TKe_
Päivitetään tätä. Ei tullut tuosta yksilöstä kauppoja, kun huoltohistoriasta ei selvinnyt esim. tuo laatikkoöljyjen vaihto. Vaikka käytettyä ostamassa ollaan niin omaan silmään vaalea sisusta ei uponnut. Nyt samaisessa liikkeessä olisi tarjolla 2009 mallinen 520dA touring, mutta tässä kohtaa täytyy todeta, että ei riitä varallisuus
