Sivu 1/1

Rekisterikilven kiinnitys teipillä

Lähetetty: To Kesä 23, 2016 10:17 pm
Kirjoittaja TinkE
Ajattelin tilata autooni ns. vanhat kilvet ilman maatunnusta sekä reikiä,
onko teistä monet kiinnittäneet näitä ja jos on niin millä? Itsellä ajatus 2-puolisella teipillä.. Paljonko kannattaa laittaa teippiä ja saako irti jossai vaiheessa ja millä??

Re: Rekisterikilven kiinnitys teipillä

Lähetetty: To Kesä 23, 2016 10:33 pm
Kirjoittaja _paffa
3M Dual Lock, kaksi palaa riittää, noin 3-4cm pitkiä. Muista liimata kuviot samoinpäin, niin helpompi säätää suoraan. Niissä karvoissa kun on pieni aaltokuvio. Googlaa kuvat niin ymmärrät. Muistat puhdistaa pinnat hyvin rasvanpoistolla tms ennen liimaamista.

3M Dual Lockia saa ainakin helpoiten Etra:sta, oisko noin 10€/metri.

Re: Rekisterikilven kiinnitys teipillä

Lähetetty: To Kesä 23, 2016 11:27 pm
Kirjoittaja eljas
Tuota 3M Dual Lockia voi kyllä suositella melkein mihin tahansa. Mulla on nyt pari vuotta ollut sillä kilvet kiinni eikä minkäänlaisia antautumisen merkkejä.

Re: Rekisterikilven kiinnitys teipillä

Lähetetty: Pe Kesä 24, 2016 12:45 am
Kirjoittaja TinkE
Kiitoksia sööreille!

Löytysköhän vielä tietoa millä nämä lähtee joskus irti?
Joskus luin että CRC toimisisi irroitukseen?

Re: Rekisterikilven kiinnitys teipillä

Lähetetty: Pe Kesä 24, 2016 10:18 am
Kirjoittaja eljas
Esim. ValetPRO Citrus Tar Removerilla lähtee melko hyvin tai jollain vastaavalla tuotteella. Hieman voi myös lämpöä tarjota alkuvaiheessa. Tai sitten samalla menetelmällä millä merkkejä poistetaan esim. takakontista, eli vaikkapa siimaa käyttämällä "sahaa" irti.

Re: Rekisterikilven kiinnitys teipillä

Lähetetty: Pe Kesä 24, 2016 4:19 pm
Kirjoittaja Leenanporras
TinkE kirjoitti:Ajattelin tilata autooni ns. vanhat kilvet ilman maatunnusta sekä reikiä,
onko teistä monet kiinnittäneet näitä ja jos on niin millä? Itsellä ajatus 2-puolisella teipillä.. Paljonko kannattaa laittaa teippiä ja saako irti jossai vaiheessa ja millä??
Vähän off topic. Ostin avo mustangin japanista, ja rekisteröintikatsastuksessa ilmoitettiin että pitäis saada pienet kilvet ilman eu-tunnusta (sekä ilman reikiä) kun ei muut mahdu. Trafin tiedostoon tuli tästä (valinnaiskilvet) merkintä. Järvenpään katsastustoimistossa sanottiin että on meillä tuolla varastossa niitä, mutta ei me niitä anneta. Pitää olla rekistöntikatsastajalta todistus leimoineen, ettei siihen vakiokilvet mahdu....

Re: Rekisterikilven kiinnitys teipillä

Lähetetty: Pe Kesä 24, 2016 8:50 pm
Kirjoittaja _paffa
Pienet kilvet yleensä vaatii sen merkinnän, mutta monessa tapauksessa myös virkailija voi sen päätöksen todeta omilla silmillään. Toki konttorikohtaista tämä. Normikilvet ilman finniä ja reikiä saa kyllä kun tilaa vaan. Jos joku nillittää vastaan, niin kannattaa vaihtaa konttoria. Mä sain lyhyet kilvet bB:hen ihan vaan mainitsemalla maahantuontikatsurille asiasta, joka tosin unohti sen merkitä, jolloin toisella konttorilla mistä kilvet hain, jouduttiin soittelee tähän toiseen paikkaan et lisäävät tietojärjestelmiin merkinnän. Säätöä se voi joskus olla.

Re: Rekisterikilven kiinnitys teipillä

Lähetetty: La Kesä 25, 2016 10:41 am
Kirjoittaja Shakal
Täällä on kilvet olleet vuoden kiinni bilteman kakspuolisella. Jos vetäisi, menisi kilpi vaan solmuun ja ei toivoakaan irtoamisesta.