Sivu 1/1
GTechniq P1
Lähetetty: Pe Touko 11, 2012 8:23 am
Kirjoittaja Urran
Satunnaisia otteita "SMAT ja DAT -tyyppiset kiillotusaineet." -topicista
Mazda6 kirjoitti:
Sori, sotkin, ei Dave KG ajanu megulla vaan P1, ja roiski vettä joukkoon. Testissä oli siis M105&M205 ja P1&P2. Viimeistelytaineita testattessa, oli laikkana 3M sininen, molemmilla.
Tää oli just täällä jossain, laitan nyt vielä:
http://www.detailingworld.co.uk/forum/s ... p?t=222286
Urran kirjoitti:Sen voin itsekkin vahvistaa että P1 tykkää vedestä. Kovastikkin. Sen takia nostan sen omassa listassa paljon korkeammalle kuin 105:sen. Puhumattakaan siitä että sitä voi ajaa pidempään jo sellaisenaankin. Leikkaavuus IMO vastaavaa tasoa.
Rauhallinen Erkki kirjoitti:Mua rupes nyt kiinnostamaan tuo P1...On tää vaan sairasta, tietää mihin suuntaan on meikäläisen cash flow seuraavina kuukausina.

Mazda6 kirjoitti:Urran, mun mielstä DaveKG meinas että P1 leikkas jopa enemmän kun M105, MUTTA jätti silti kirkkaamman, terävämmän jäljen, vähemmällä hololla. Samaa mieltä olen, KUVIEN perusteella. Ei omaa kokemusta aineesta, mutta kiinnostais kovasti, en ole välttämättä niin kauheen tyytyväinen M105, paakuttaa mun mielestä liikaa, ei kestä painetta, eikä ehkä leikkaa rajullakaan aineella ihan hurjasti. Noo, okei, täytyy myöntää, samaa ongelmaa on 3M fast cut vihreessäkin, tosin enemmänkin se pöllyttää ja heittää niitä ainematoja jokapaikkaan kun paakuttaa.
No itseasiassa jos olis ollu enemmän aikaa niin oisin just tota ilmiötä jäänyt itsekkin tutkimaan. Meinana kun ajoin ekat vedot P1:sellä ja Lake Countryn karvalla niin IPA pyyhinnän jälkeen olin lähes varma ettei pintaan jäänyt lähes mitään holoa (lopussa siis koneen painolla ja tasalaikalla, en yrittänyt edes viimeistellä). Olisi mielenkiintoista tutkia (luonnonvalossa) miten viimeistellyksi tuon saa. Karu fakta on kuitenkin etten uskaltaisi jättää sitä silleen vaan 2-step olisi pakollinen.
Tosin väittihän DW:lläkin joskus aikanaan eräs seppo myllyttäneensä FN2 Civicin, mustan vielä, S17+ ja jollain "pehmeellä" karvalla 1-steppinä? Väitti ainakin holottomaksi mutta mene ja tiedä.
EDIT: Jatketaan tänne keskustelua P1:sestä
-Urran
Vesihionta ja GTechniq P1+P2
Lähetetty: La Touko 12, 2012 10:57 pm
Kirjoittaja Janne-setä
Re: GTechniq P1
Lähetetty: Ti Touko 15, 2012 10:13 pm
Kirjoittaja Urran
Nyt kun sain vahvistusta mun sekoiluille niin uskallan tunnustaa omia kokemuksiani.
Sillon kun pohdin lisää mömmöjä testiin niin juttelin Hynden kanssa puhelimessa. Hynde käytännössä dumas 105:sen ja perusteli sen erinomaisen hyvin. 105:nen kuivuu paljon nopeammin ja P1 pystyy ajamaan paljon valmiimmaksi. Kysyin heti että toimiiko veden kanssa ja Henkka vahvisti. Jäin pohtimaan että voisiko SMAT ainetta ajaa niin että lisäisi aina vettä ja vaan jatkaisi, kun eihän hiontapartikkelit hajoa? Henkka naurahti ja totes et sotkis v**usti, se tykkää tehdä siististi
No tottakai tätä piti testata. Huomasin tuota edellistä prokkista tehdessä että näin tosiaan on. Eli jos vetää ohuen rinkulan (käytän sinappipulloja) karvan ns. "keskiosaan" (tai siihen mikä on säteen keskiosa) ja ajaa aluetta, niin kun aine alkaa kirkastua ja pikkuhiljaa lähentyä tilannetta että kuivaisi pintaan, suihkasu vettä laikkaan mahdollistaa jatkamisen aina vaan. Ainakin kolme kertaa voi pelkällä suihkasulla. Sen jälkeen jää fiilis että ei leikkaa enää niin hyvin, ilmeisesti vähän lentelee ne hiontapartikkelit niin tavallaan häviää kokoajan.
Sinänsä tää on tosi sotkuisa tapa tehdä hommia, mutta jos sitä ei arastele niin mielestäni tosi kiva ominaisuus. Lisäksi laikkaa tarvii putsata paljon harvemmin kun jatkaa vedellä, kun se "mömmö" sieltä karvojen väistä tavallaan pikkuhiljaa häviää enemmän ja enemmän, ja tulee käytetyksi paremmin.
Huom! Testasin tätä vain karvalaikalla joten en tiiä miten suhtautuisi foam pädillä. Todennäköisesti hyvin
Tää ominaisuus on nyt huomattu myös DW:ssä joten en siis sekoile omiani

Re: GTechniq P1
Lähetetty: Ti Touko 15, 2012 10:23 pm
Kirjoittaja Dani
Hmm, pitääkin sitten hommata P1 omaan hyllyyn niin pääsen kans testaamaan.
Jotenkin jäi Hynden tallissa semmonen kuva että aine on todella nopea, huomattavasti nopeampi kun M#105. Mutta eri tekniikan tuo P1 varmasti vaatii.
Eli pitääkin testata jos kerran pitempään voi ajaa ku M#105 ja vedellä voi jatkaa.
Re: GTechniq P1
Lähetetty: Ma Touko 21, 2012 10:02 am
Kirjoittaja Hynde
Niin se kesto ja ajoaika riippuu niin työskentelytavasta. Kovilla rundeilla ja paineilla ei tällainen vesipohjainen tuote kauaa pinnassa viihdy vaan vaatii lisää ainetta tai vettä. Itse pidän tuosta aineesta taas sen vuoksi, että se leikkaa tehokkaasti pienilläkin kierroksilla, jolloin ajoaikaa riittää. Poispyyhkiminen on taas lasten leikkiä ja maskaus minimaalista.
Voihan sitä jatkaa vedellä vaikka kuinka, mutta viimeistelyyn toiset aineet...

Re: GTechniq P1
Lähetetty: Ma Touko 21, 2012 10:05 am
Kirjoittaja Urran
^Hynde tietää mistä puhuu. Mutta tarkennan vielä että en lisännyt vettä viimeistelläkseni vaan lisäsin vettä jatkaakseni ajoa -> poistaakseni lisää naarmuja. Ja P1 toimii siinä äärimmäisen hyvin! Näin ollen saadaan aikaan iso sotku mutta itseään voi taputella olalle ainakin siitä että tahnaa kuluu vähemmän

Re: GTechniq P1
Lähetetty: Ti Touko 22, 2012 8:53 am
Kirjoittaja Smistik
En ole autoa ehtinyt vielä saada myllytyskuntoon, kun ei tahdo päivät riittää viikossa, mutta kokeilin tuossa P1:stä moottoripyörän tankkiin. Semmosta hiusnaarmua ja vähän syvempää, mitä nyt noihin syntyy ajokamojen hankauksesta, koitin kiillotella mutta en oikein onnistunut. Koneena AEG PE150 ja laikkoina kokeilin valkoista, vihreätä ja oranssia Hexiä.
Harjoittelin pyramiditekniikalla, mutta käytinkö liikaa kierroksia ja liian vähän painetta kun tuntuu ettei tehonnut oranssillakaan noihin naarmuihin. Lämpöä sain kuitenkin aikaan, joka pelästytti hieman. Ei kuitenkaan liikaa ilmeisesti, koska pinta ei kärsinyt ja oletan että mopon tehdaslakka ei ole kovimmasta päästä. Suihkutin välillä vettä laikkaan, kun alkoin puuteri lennellä, mutta en sinänsä saanut tekniikalla naarmupoistoa aikaan riittävän hyvin. Toisaalta kokemusta ei juuri ole ja saan vielä harjoitella. Vinkkejä?
Re: GTechniq P1
Lähetetty: Ti Touko 22, 2012 8:59 am
Kirjoittaja Urran
P1 on SMAT eli Super Micro Abrasive Technology. Eli sen rakeet ei hajoa ajossa. Eli sitä on sikäli täysin turha ajaa zenithinä vaan voit aloittaa suoraan työstökierroksista ja kun olet saanut tarpeeksi naarmuja pois niin keventää ja laskee jengat (P1 jälkeen tosin hyvä viimeistellä joten tääkään ei oo ns. mandatory).
Se miksi et saanut naarmuja pois, sitä en tiedä. Onko lakka sitten niin kovaa? Mitä kierroksia sitten käytit ja oliko laikalla siis laisinkaan painoa? Ilmeisesti ajoit tahnaa kuitenkin melko pitkään kun "puuteri lensi". P1 ainakin mielestäni tykkää melko matalista kierroksista. Itse ajoin sitä max. 2,5-3 nopeudella Metabossa eli ~1300-1500rpm.
Re: GTechniq P1
Lähetetty: Ti Touko 22, 2012 9:46 am
Kirjoittaja Smistik
Urran kirjoitti:P1 on SMAT eli Super Micro Abrasive Technology. Eli sen rakeet ei hajoa ajossa. Eli sitä on sikäli täysin turha ajaa zenithinä vaan voit aloittaa suoraan työstökierroksista ja kun olet saanut tarpeeksi naarmuja pois niin keventää ja laskee jengat (P1 jälkeen tosin hyvä viimeistellä joten tääkään ei oo ns. mandatory).
Se miksi et saanut naarmuja pois, sitä en tiedä. Onko lakka sitten niin kovaa? Mitä kierroksia sitten käytit ja oliko laikalla siis laisinkaan painoa? Ilmeisesti ajoit tahnaa kuitenkin melko pitkään kun "puuteri lensi". P1 ainakin mielestäni tykkää melko matalista kierroksista. Itse ajoin sitä max. 2,5-3 nopeudella Metabossa eli ~1300-1500rpm.
Voihan se olla että Kawassa on kova lakka, tai sitten naarmut oli syvempiä kuin silmällä havaitsin. Painoin käsillä reilusti välillä ja ihan viimeistelynä koneen omalla painolla muutama rundi. Kiitos vinkeistä. Kokeilen vielä noilla ohjeilla, katsotaan opinko mitään

Re: GTechniq P1
Lähetetty: Ti Touko 22, 2012 10:03 am
Kirjoittaja Urran
Joo siis painoa ei saa olla liikaa ja viimeistelyssä (jos sitä P1:sellä haluu kokeilla) kannattaa melkein nostaa konetta niin että laikka nippa nappa hipoo pintaa. Oo tarkkana lämpöjen kanssa. Mut aja tahnaa esim. tollasella sopivalla työstönopeudella ja aina kun tahna kirkastuu (mikä P1:sessä mun mielestä tapahtuu aika nopeesti) niin nosta konetta pois ja tarkkaile naarmujen määrää. Jos ei vielä poistunu riittävästi niin suihkauta vettä/lisää tahnaa ja jatka ajoa (ne lämmöt huomioon ottaen). Mielummin monta vetoa ilman painetta kun kauhee riski jackpottiin ja paineella.
Re: GTechniq P1
Lähetetty: Ti Touko 22, 2012 12:15 pm
Kirjoittaja Dani
Noita prätkiä mitä olen tehnyt niin kaikissa ollut todella pehmeä lakka, joten kannattaa olla erittäin varovainen kun muotojakin tuppaa olemaan. Muovista turha edes haaveilla syvempien naarmujen poistosta, ellei omaa kolvia

Re: GTechniq P1
Lähetetty: Ma Kesä 04, 2012 9:02 pm
Kirjoittaja Tonis
Tuli tapeltua P1 kanssa hondan peltiin tänään ja nyt kyllä meinas hermo mennä. Hyvinhän se leikkas, mutta kummallisesti käyttäytyi kyllä. Tahmasi koko ajan, mutta samaa oli Menzernallakin joten johtunee maalista... Levitys pikaisesti ja 3 settiä n. 1300rpm ja pari kertaa 900rpm. Eli hyvin pikaista toimintaa. Koitin jatkaa vedelläkin one steppiä varten, mutta sehän roiski kyllä aivan sairaasti eikä mitään toivoa valmiista pinnasta.
Laikkoja kokeilin erilaisia ja tahmasi kaikilla. Samoin laikkoja ei saa puhtaaksi pelkällä vedellä, limakerros tuntuisi irtoavan laikoista koko ajan... Menzernalla hieman samaa, mutta ei läheskään niin paljon. Ennen saanut Menzernatkin puhtaaksi vain vedellä komeasti.
Tällä laikalla jätti aivan hirveät jäljet peltiin. Pöly vaan lensi vaikka hyvin oli primannut ja kuulosti kuin kuivalla laikalla olisi pyöritellyt. Noh onneksi ne jäljet lähti Menzernalla helposti.
Käsin kahvojen alta toimi todella hyvin. Lopputulemana tällä on turha yrittää saada vahavalmista pintaa. Ei onnistunut edes 3m sinisellä... Ja sotkee aivan liikaa omaan makuun. Täytynee Menzernaa kyllä tilata mediumiksi ja tämä vain käsinhiontoihin.
Joten vika on joko tavoissani, ei käy pehmeille maaleille tai sitten ei tämä ole onesteppiä varten ollenkaan. Eli mikä tämän oikea työtapa nyt on ja parhaat laikat käyttöön?
Re: GTechniq P1
Lähetetty: Ti Kesä 05, 2012 10:14 am
Kirjoittaja Urran
^Lienee tuon vahavalmiin pinnan saaminenkin riippua maalipinnasta. Tommonen tahmaava Japanilainen on muutenkin vaikee viimeistellä holottomaks, vaikka ajais leikkaamattomalla laikalla ja tosi fiineillä viimeistelyaineilla. Itellä on Mitsussa just nimenomaan tommonen maalipinta. Ja tottahan nuo öljyiset mylläysaineet on kivempiä semmosessa maalipinnassa, kun nää vesiliukoset.
Mutta ei P1 mielestäni siihen oo tarkotettukkaan. Mielestäni tämä on semmonen nopee 2-step myllytyksen eka vaihe. Eli se varsinaisten naarmujen poisto vaahtomuovilla (tää soveltuu parhaiten IMO vaahtomuoviin koska kuten sanoit, sotkee, on vähän lirua) pehmeisiin/keskikoviin lakkoihin tai miksei koviinkin, jos naarmuja ei oo paljoo. Tää on mielestäni täysin vastaava aine kuin 105 eli leikkaa nopeesti ja tekee sen isoimman työn nopeasti. Sen jälkeen viimeistely haluamallaan tavalla. Mut se miten tää eroo 105:sesta on se että tätä voi ajaa paljon "vähemmälle hololle" ja jossain maalipinnoissa uskon että holotonkin vois olla mahdollista.
Re: GTechniq P1
Lähetetty: Ti Kesä 05, 2012 12:59 pm
Kirjoittaja Kime
Itsellä samat tuntemukset P1:sta. Lirua mutta erittäin nopea aine, itse suihkin vettä välillä.
Re: GTechniq P1
Lähetetty: Ti Kesä 05, 2012 10:48 pm
Kirjoittaja Hynde
Tonisille sanoisin, että kokeile vaan uudestaan seuraavaan autoon. Yksilöitähän nuo maalipinnat ovat ja silloin tällöin tulee vastaan niitä ongelma tapauksia. Taisipa tuossa vasta olla samanlaisia ongelmia, kun tuota nixun auton kattoa louhittiin kirjaimellisesti pala kertaansa...
Työskentelytavoissa tuskin suurempia ongelmia on jos ei vetele kovilla kierroksilla ja paineella, koska silloin kyllä häippäsee pinnalta hyvinkin nopeasti. Sen verran, että laikan puhtaudesta täytyy pitää huolta, eli harjaa / paineilmaa paneelin jälkeen. Tukkeutuessaan alkaa kyllä varmasti paakkuuntuminen ja muut lieveilmiöt.
Re: GTechniq P1
Lähetetty: Ke Kesä 06, 2012 1:46 am
Kirjoittaja Korhonen
Tässä jutussa tuo heppu tekee P1:llä ja LC valkoisella DAS:lla ajettuna kerralla valmista pintaa... Pahimmissa kohdissa käyttää sitten megun 101:stä, LC:n valkoista laikkaa ja rotaryä.. hmm....

Mutta joo, kyllä periaatteessa rotaryllä ja hienolla pädillä varovasti ajaen tuolla P1:llä saisi valmista pintaa..

Tuo olisi kyllä ehdottomasti testaamisen arvoinen aine.
Edit. ja sama juttu
tässä. 1-step = #105 ja LC:n valkoinen rotaryllä ja sitten 2-step = P1 ja LCn valkoinen epäkeskolla..