Sivu 1/1
Rotaryn kierrokset
Lähetetty: La Loka 22, 2011 1:03 am
Kirjoittaja hörnä
Millaisilla kieroksilla veljet operoi rotaryn kera?
Kertokaa leikkaavan kombon ja myös viimeistely kombon lukemia

Re: Rotaryn kierrokset
Lähetetty: La Loka 22, 2011 1:16 am
Kirjoittaja Hynde
Nyt pistit hyvän / pahan kysymyksen...
Haluat varmaan eriteltynä eri aineilla jne...? Jotain noista löytyykin jo tuolta eri tuotteiden topiceista.
Re: Rotaryn kierrokset
Lähetetty: La Loka 22, 2011 1:23 am
Kirjoittaja hörnä
Parannetaas hieman.
Menzernan aineet kyseessä.
Re: Rotaryn kierrokset
Lähetetty: La Loka 22, 2011 8:58 am
Kirjoittaja Osgard
Mitäpä sitä parantamaan. Tähän voisi hyvin kerätä kiekat joita ihmiset käyttää eri aineiden/laikkojen kanssa.
Re: Rotaryn kierrokset
Lähetetty: La Loka 22, 2011 9:48 am
Kirjoittaja JaniH
Meguiars Ultimate Compound, Motonetin Flexipads kovempi laikka ja 1-2 kierrosta sekunnissa annan pyörähtää ympäri... Halpisrotary ja ei mitään käsitystä rpm lukemista
Meguiars Ultimate Polish, Motonetin pehmeä Flexipads ja suunnilleen samaa nopeutta...
Rotaryn kierrokset
Lähetetty: La Loka 22, 2011 11:13 am
Kirjoittaja JUMA
Eli 60-120 rpm? Tuskin mahdollista.
Oisko sulla joku epäkesko?
Itellä kierrokset ei aina mitään stabiileja ole. Työstössä 1500-2000.
Viimeistely vaimenevin kierroksin. N. 1000-600rpm.
Sehän riippuu aika monesta tekijästä mitä jengoja (kannattaa) käyttää. Lakan kovuus, naarmut, laikat, paine, omat mieltymykset jne.
Näitä mun sepustuksia ei kannata mihinkään kansien väliin laittaa. Ei näillä kokemuksilla. Viisaammat antakoot lisää ohjeita ja kokeilemalla oppii, kunhan pitää järjen mukana.
Re: Rotaryn kierrokset
Lähetetty: La Loka 22, 2011 12:02 pm
Kirjoittaja hörnä
Itse olen uskollisesti käyttänyt Zenith metodia 600-900-1500-900-600 rpm.
Tuntuu toi huippu vaan jotenkin matalalta, kun puhutaan leikkaavasta vaiheesta. Mutta toisaalta, kun vetelee tosi leikkaavalla laikalla esim. Megun puna-valko karva on se jälkikin melko karua siis jos kovilla kiekoilla 1500- vetelee.
Re: Rotaryn kierrokset
Lähetetty: La Loka 22, 2011 12:14 pm
Kirjoittaja Dani
Karvalaikka ja aine mikä tahansa niin kierrokset aina tapissa

Re: Rotaryn kierrokset
Lähetetty: La Loka 22, 2011 4:35 pm
Kirjoittaja JaniH
Täytyypä kokkeilla suuremmilla kierroksilla. Olen kyllä vähän moittinukki tuota megun uc:ta että ei oikein tahdo naarmut poistua kuin useammalla läpikäynnillä

Re: Rotaryn kierrokset
Lähetetty: La Loka 22, 2011 9:16 pm
Kirjoittaja _nixu_
JaniH kirjoitti:Täytyypä kokkeilla suuremmilla kierroksilla. Olen kyllä vähän moittinukki tuota megun uc:ta että ei oikein tahdo naarmut poistua kuin useammalla läpikäynnillä

Karvan kanssa lähti ihan kivasti. Kierroksia ja painetta lisää..? Tuossa on vielä pitkä työstöaika niin helpottaa.
Re: Rotaryn kierrokset
Lähetetty: La Loka 22, 2011 9:23 pm
Kirjoittaja JaniH
Sanotaan että pikkuhiljaa näitä oppii... Hapettumat ja himmentymäthän lähtee pikkukierroksillakin pois
Ja tuon Ultimate Polishin kanssahan riittää pienet kierroksetkin ja viimeistelylaikka mutta sehän onkin Glaze...