Ilmoitin halukkuuteni testata jotain heidän tuotteitaan ja parin viikon päästä oli postissa pahvilaatikollinen tavaraa. Kokeilin pikaisesti tuohon kotisohvan kyynärnojaan ko. firman nahan puhdistusainetta. Sitrus pohjaisena aine tuoksuu miellyttävältä ja kuten Orcanic sanakin antaa ymmärtää on kyseessä ns. luontoystävällinen tuote. Aine itsessään oli hieman paksuhkoa ja ainakin tuosta sample pullosta sitä oli suhteellisen helppo annostella.

Levitykseen käytin mikrokuitu tyynyä ja siitä ennen ja jälkeen kuvat.


Likaakin näytti irtoavan.
Vaaleahko vähän kiiltäväksi kulunut nahka oli suht haastava kuvattava, mutta tuossa pari 50/50 kuvaa.
Kuvissa vasen puoli on käsitelty.


Laitoin ainetta pullosta levittimelle ja hieroin aineen pintaan ja jätin n.5 minuutiksi vaikuttamaan. Sen jälkeen pyyhin kostealla mikrokuitu liinalla aineen jäämät pois.
Ihan hyvä vaikutelma tuosta jäi, mutta ei mitään sellaista mitä ei muillakin aineilla saisi aikaiseksi. Sitruksen tuoksuisena tosin miellyttävämpi käyttää verrattuna joihin kovempiin myrkkyihin.
Lopuksi laitoin pintaan Nanolexin Premium Textile & Leather Sealantin. Käytin ainetta ensimmäisen kerran ja tästä ei sen kummempia kokemuksia ole kertynyt. Pullo oli hyvä, samaten suihkepää antoi tasaisen sumun ja aine oli helppo annostella. Meillä on 3 koiraa ja vaikka sohva onkin kielletty paikka, niin yllättävän usein joku niistä sieltä löytyy. Aika näyttää pitääkö tuo Nanolex pinnan puhtaampana kuin aiemmin käyttämäni Zainon Z-10.
