Porakaivo ja pesu

Liuottimet, foamit, shampoot, kintaat, kuivaus
laars
Viestit: 13
Liittynyt: Ti Heinä 21, 2015 8:33 am

Porakaivo ja pesu

Viesti Kirjoittaja laars » Pe Maalis 03, 2017 1:24 pm

Yritin tietoa kuumeisesti etsiä, mutta oikein mistään sitä ei tunnu löytyvän. Täällä tulee varmasti monellakin talossa vedet porakaivosta.

Eli kun pesee autoa pihassa, niin täytyykö rajoittaa esim. liuottimien käyttöä siinä pelossa, että ne imeytyvät maaperään ja lopuksi juomaveteen?
Ihan Autofoamilla ja normi-shampoolla on vedetty tähän mennessä, mutta liukkaria pitäisi talven jäljiltä näyttää.

Saippua
Viestit: 671
Liittynyt: La Elo 15, 2015 11:30 am

Re: Porakaivo ja pesu

Viesti Kirjoittaja Saippua » Pe Maalis 03, 2017 4:34 pm

Minä olen bioliukkaria käyttänyt ja pesupaikalta vedet menevät suodatuskentän kautta (ihan sattumalta mutta parempi niin?). Lähteehän auton pinnasta vaikka mitä joten en tiedä onko kovin järkevää tämä minunkaan toiminta?

laars
Viestit: 13
Liittynyt: Ti Heinä 21, 2015 8:33 am

Re: Porakaivo ja pesu

Viesti Kirjoittaja laars » Pe Maalis 03, 2017 11:25 pm

No itseasiassa, kun asiaa mietin, niin suoraan imeytyskentän suuntaan tuo minunkin "pesupaikka" viettää. Se on varmaan parempi niin.
Bioliukkaria löytyy myös omasta hyllystä, mutta myös hiilivetyliukkaria ja raudanpoistokin lienee kohtalaisen tiukkaa tavaraa, ja toki se suolamössö itse autosta.

Olisi kiva tietää, jos joku on asiaan tarkemmin perehtynyt.

Saippua
Viestit: 671
Liittynyt: La Elo 15, 2015 11:30 am

Re: Porakaivo ja pesu

Viesti Kirjoittaja Saippua » La Maalis 04, 2017 12:13 am

Hiilivetyä en käyttäisi.

VILLE66
Viestit: 7
Liittynyt: Ke Maalis 23, 2016 7:45 pm

Re: Porakaivo ja pesu

Viesti Kirjoittaja VILLE66 » Su Maalis 05, 2017 3:47 pm

Tullut pestyä keskimäärin kerran päivässä auto noin 20m päässä porakaivosta, pintavedet ohjautuu poispäin, toki pintavesiä ei saa kaivoon mennä muutenkaan.
Sitähän ei sitten tiedä millään mistä(suunnasta) se vesi sinne kaivoon tulee ja maanpinnan kaadoillahan tuohon ei oo merkitystä. Mitään hiilivetypohjaisia liuottimia en käytä ja
laaja tutkimus tulee tehtyä kertavuoteen-ei ole ikinä ollut mitään.
Ville

Saippua
Viestit: 671
Liittynyt: La Elo 15, 2015 11:30 am

Re: Porakaivo ja pesu

Viesti Kirjoittaja Saippua » Su Maalis 05, 2017 4:03 pm

Tuo oli hyvä muistutus kaivonomistajalle, tutkituta vesi usein.

Vastaa Viestiin