Sivu 1/1

Mercedes-Benz S500 Plug in Hybrid + Si3D

Lähetetty: To Joulu 29, 2016 10:03 pm
Kirjoittaja nik0
Tämmöinen hieman erikoisempi kiillotus projekti tällä kertaa.
Elikkäs mersun ladattava sähköpeli kyseessä, pari vuotta vanha ja 100tkm mittarissa.

Hommat alkoi pesulla, suolaa ja kaikkea muuta likaa pinnassa. Olihan autolla ajettu juuri saksasta suomeen ennen minulle tuloa.

Pesu
-Esipesu Lancella, Pinelinen tehopesu
-Kinnastelu tehopesun kanssa
-Raudanpoisto, ValetPRO Dragons Breath
-Pienpoisto, Nanolex Tar Remover


Kiillotus
-Rupes LHR21ES
-Angelwax Regenerate Medium Cut Compound and Swirl Remover
-Nanolex Polishing Pad Medium DA


Suojaus
-Maalipinta: Nanolex Si3D
-Lasipinnat: Nanolex Ultra Class Sealant
-Muovipinnat: Nanolex Si3D
-Ajo -ja takavalot: Nanolex Headlight
-Nahka -ja kangaspinnat: Nanolex Textile and Leather Sealant
-Vanteet: Nanolex Si3D

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Pesun jälkeen maalipinnan kunnon tarkastus.
Pesunaarmua kiitettävästi sekä koko apparin kylki uudelleen maalattu.
Kuva

50/50. Rupes LHR21ES + Nanolexin medium laikka + Angelwax Regenerate Medium Cut Compound and Swirl Remover riitti hyvin naarmujen poistamiseksi.
Kuva

Kiillotuksen jälkeistä pintaa:
Kuva

Tuolla setupilla sai sitten valmista pintaa aikaan eikä ollut tarvetta vetelemään hienomilla aineilla/laikoilla.
Kuva

Tässä vaiheessa auto takaisin pesulle, että sai kaikki töhnät ovien raoista pois.
Pesun jälkeen pinnan pyyhdintä Nanolexin Ex:llä.
Kuva

Kuva

Kuva

Si3D jälkeistä pintaa:
Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Sisustan imurointi, penkkien pesu kissansaippualla, nahka -ja kangaspintoihin Nanolex Textile and Leather Sealant.
Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Konehuoneen muoveihin Si3D:
Kuva

Vanteisiin Si3D:
Kuva

Kuva

Satuloiden pesu + Si3D:
Kuva

Kuva

Angelwaxin tahna kyllä yllätti että sillä lähti naarmut pois ja jätti siistin viimeistellyn pinnan jälkeensä.
Lopputulokseen tyytyväinen ja mukava tehdä hieman erikoisempia autoja eikä pelkkiä hopeita skodia :P

Re: Mercedes-Benz S500 Plug in Hybrid + Si3D

Lähetetty: To Joulu 29, 2016 10:57 pm
Kirjoittaja tols
Hienoa jälkeä ja erittäin makea merssu :thumb:

Re: Mercedes-Benz S500 Plug in Hybrid + Si3D

Lähetetty: To Joulu 29, 2016 11:24 pm
Kirjoittaja Lowlife
Arvostan suuresti! Kaunis ja ihanaa. :thumb:

Re: Mercedes-Benz S500 Plug in Hybrid + Si3D

Lähetetty: Pe Joulu 30, 2016 12:18 pm
Kirjoittaja Jokke79
Loistavaa työtä! Onko sulla mitä vertailupohjaa Angelwaxin medium tahnalle? Mä oon vaan kerran testannut Rupesin vihreetä vastaan testikonepellillä ja suht tasasilta vaikutti.

Re: Mercedes-Benz S500 Plug in Hybrid + Si3D

Lähetetty: Pe Joulu 30, 2016 12:26 pm
Kirjoittaja Posambique
Wau! Upeaa!

Re: Mercedes-Benz S500 Plug in Hybrid + Si3D

Lähetetty: Pe Joulu 30, 2016 4:03 pm
Kirjoittaja Juha U
Hienoa työtä ja upeat kuvat. Auto aivan mahtava :thumb:

Re: Mercedes-Benz S500 Plug in Hybrid + Si3D

Lähetetty: Pe Joulu 30, 2016 4:03 pm
Kirjoittaja Ytrew
Huippujälkeä! :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Re: Mercedes-Benz S500 Plug in Hybrid + Si3D

Lähetetty: Pe Joulu 30, 2016 6:02 pm
Kirjoittaja Sampo N.
Hienohan siitä tuli. Nimimerkki ostin just itelle hopeisen Skodan. :LOL:

Tuli tuosta sidistä mieleen, että onko kukaan koittanut laittaa tuota renkaille? Gyeonin kiillokkeet kesti ehkä 500 kilometriä, aattelin josko olisi jotain kestävämpää?

Re: Mercedes-Benz S500 Plug in Hybrid + Si3D

Lähetetty: Pe Joulu 30, 2016 9:27 pm
Kirjoittaja _paffa
Sampo, ei sovellu kumille. Mr. Nanolex tai Mr. Shineld kyllä kertoo pian kemiallisen tarkasti syyn miksei se sovi.

Hienoa työtä Niko! :)

Re: Mercedes-Benz S500 Plug in Hybrid + Si3D

Lähetetty: Pe Joulu 30, 2016 9:59 pm
Kirjoittaja nik0
Jokke79 kirjoitti:Onko sulla mitä vertailupohjaa Angelwaxin medium tahnalle? Mä oon vaan kerran testannut Rupesin vihreetä vastaan testikonepellillä ja suht tasasilta vaikutti.
Eipä nyt hirveästi ole vertailu pohjaa, mutta mitä nyt on muiden one steppi aineiden kanssa pelannut (nanolex medium cut, rupes vihree/keltanen, carpro fixer..) niin ehkä Angelwaxin tuote jää pysyvästi omaan käyttöön. Aikalailla samanlaista tavaraa ainakin mututuntumalta tuon fixer kanssa. Riittoisa aine, pölyää vähän ja ihan hyvä leikkaavuus niin kannatti ottaa testiin :thumb: Sekä kiitoksia kehuista kaikille :good:

Re: Mercedes-Benz S500 Plug in Hybrid + Si3D

Lähetetty: Pe Joulu 30, 2016 10:01 pm
Kirjoittaja samunoz
Kumpi leikkaa enemmän? Fixer vai Angelwax?

Re: Mercedes-Benz S500 Plug in Hybrid + Si3D

Lähetetty: Pe Joulu 30, 2016 10:47 pm
Kirjoittaja nik0
Leikkaavuuden osalta ääni menee ehken Fixerille, vaikea sanoa vielä kun tämä mersu oli ensimmäinen mihinkä testasin Angelwaxin tahnaa. Ainakin tämän pinnasta lähti kivasti naarmut veks. Eikä ollut hyllyssä Fixeriä, että ois voinut tehdä testiä. Monia autoja vedellyt one steppinä tolla Fixerillä niin jokaisessa on toiminut hyvin kyllä, aika näyttää pitääkö tilata lisää tuota hyllyyn vai viekö Angelwax paikan.

Re: Mercedes-Benz S500 Plug in Hybrid + Si3D

Lähetetty: Ke Tammi 04, 2017 12:08 pm
Kirjoittaja Nanolex
Komiaa jälkeä :thumb:
_paffa kirjoitti:Sampo, ei sovellu kumille. Mr. Nanolex tai Mr. Shineld kyllä kertoo pian kemiallisen tarkasti syyn miksei se sovi.

Hienoa työtä Niko! :)
Sampo N. kirjoitti:Hienohan siitä tuli. Nimimerkki ostin just itelle hopeisen Skodan. :LOL:

Tuli tuosta sidistä mieleen, että onko kukaan koittanut laittaa tuota renkaille? Gyeonin kiillokkeet kesti ehkä 500 kilometriä, aattelin josko olisi jotain kestävämpää?
Ei oikein tuppaa nuo SiO2 ja muut vastaavat kovat ainekset toimimaan kumilla. Ongelmahan on juurikin nimenomaan siinä että ainekset ovat kivenkovia. Sitoutuvat kumiin, pahimmillaan uppoavat sinne sisälle jonkinmatkaa, kovettuvat niille sijoilleen eikä jousta enää sen jälkeen. Vaan kun kumi tahtoo joustaa varsinkin renkaissa niin kovat ainekset alkavat lohkeilemaan ja murtumaan ja hajottavat kumia mennessään. Plus että yleensä ne liuottimet tuppaa olemaan sen verti härskit ettei oikein tee hyvää kumille.

Pääsääntöisesti rengasmönkit ovat silikoniöljyjä. Joko liuottimilla tai vedellä lantrattuina. Silikoniöljyn molekyyliketjun ns pituudella haetaan joko parempaa kiiltoa (jolloin saadaan vähemmän kestoa) tai parempaa kestoa (jolloin saadaan vähemmän kiiltoa). Vielä ei ole löytynyt rengasmönkkiä joka olisi mitään sen ihmeellisempää.
Mutta kokeile Sampo meidän Tire & Rubberia, kestää pidempään kuin Gyeon ja yleisesti on raportoitu noin 1000km kestoa ;)