Sivu 1/2

Bilt Hamber - Air Con Bomb Citrus

Lähetetty: Su Maalis 30, 2014 9:12 pm
Kirjoittaja Gerhard
Päätin ottaa testiin tämän Bilt Hamberin ilmastointikanavien desinfiointi/raikastus aineen nyt aurinkoisen kevätpäivän kunniaksi.

Kuva

Valmistajan sivuillahan sanotaan seuraavaa (http://www.bilthamber.com/air-con-bomb-citrus):
Air con bomb CITRUS provides a fast and effective way to sanitise and deodorise vehicle interiors. Air-conditioning systems draw external air into the air cooling system, yet despite the existence of filters, spores, organic and inorganic matter find their way into the ducts, tubes and ventilators that combine to supply treated air to the passenger compartments. Due to the rapid cooling that occurs when the air-conditioning is employed condensation forms on the interior surfaces of the air distribution system providing an environment that will support the growth of bacteria, fungi and moulds. These can contribute to unpleasant odours within the vehicle along with, as one example, spores liberated from the growing organisms, which can contribute to asthma and other respiratory conditions. This simple to use one shot aerosols require no additional equipment. The dispensed bactericide is combined with molecules that effectively disable odour causing substances. The inside of air-conditioning systems and vehicle interior and left sanitised and protected against further contamination plus a fresh citrus like aroma is imparted . It’s recommended to re-treat the vehicle on a 6 monthly / annual basis.

Lähtökohtaisesti autosta ei lähetynyt sen pahempia hajuja talven jäljiltä, kun ilmastoinnin laittoi päälle. Maksimissaan sellaista pientä tunkkaisuutta, jos oikein kriittiseksi ruvetaan. Olen kuitenkin käyttänyt ilmastointia talvella aina tilanteen mukaan ja tässä viimepäivinä myös muutaman kerran.

Autossa vallitsi yleisesti myös suhteellisen neutraali hajumaailma ennen aineen käyttöä.

Kuva

Minulla on aikaisempaa kokemusta ainoastaan yhdestä vastaavasta aineesta, johon en ollut aikoinaan tyytyväinen jäljelle jääneestä hajusta, joka oli liian pistävä ja omituinen hajuinen luvattuun tuoksuun nähden. Muuten se tuntui tekevän tehtävänsä, koska silloisessa autossa oli todella tunkkainen haju, jos ilmastoinnin laittoi päälle. Tämä kyseinen aine oli CRC:n Airco Kleen.

Aluksi mallailin hieman paikkaa, että mihin se purkki sitten nakataan, kun spray on aktivoitu. Volvossa kojelauta tulee aika lähelle ja penkkiä ei saa liikutettua mahdottomia taakse. Tuohon päätin sen kuitenkin iskeä sitten seuraavassa vaiheessa, koska se tuntui tasaiselta paikalta.

Kuva

Hetken tarkasteltuani (alla olevia) ohjeita laitettiin homma käyntiin...
Lähde: http://www.bilthamber.com/air-con-bomb-citrus
How to use; The vehicle engine must be turned on, turn on air conditioning system to max power and fan speed and run for 2 full minutes in recirculation mode. Slide the passenger seat fully back, and place aerosol so that the discharging aerosol dispenser will not deposit directly onto any surfaces. Shake canister well and depress one shot valve. Please note that once activated the aerosol cannot be shut off. Immediately place in passenger foot well, leave for three minutes still with engine and air conditioning running. Turn off engine and ventilate car for 6 minutes before driving. This can be achieved by opening drivers and passenger doors.

Omassa Volvossani toimin siten, että heitin sisäilmankierron ja ilmastoinin lisäksi säädöistä termostaatin minimille ja aktivoin kaikki mahdolliset puhallussuunnat sekä puhalluksen manuaalisesti maksimille. Sitten annettiin auton käydä hetken aikaa. Sen jälkeen purkki auton sisälle ja ovet kiinni.... ja sit alettiin ihmetteleen. :D

Kuva

Kyllä sieltä jotain suihkuaa... :D

Kuva


Meni noin 2,5-3min ja suihku hiipui aika nopeasti ja sitten se loppui. Sen jälkeen ovet auki ja raikasta kevät tuulta tuutin täydeltä.

Ulos päin jo heti huomasi raikkaan tuulahduksen, jossa mieto annos sitruunaa. Ensivaikutelma tuntui lupaavalta. Odoteltuani vajaa 10min pistin ovet kiinni ja lähdin heittämään koelenkkiä... :) Ensimmäiset fiilikset olivat positiiviset. Tuoksu joka jäi autoon ei ollut liian voimakas. Autossa tuntui todella raikkaalta ja sinne tuli hyvä fiilis. :thumb:

Kun palasin myöhemmin illalla autoon takaisin, niin sen sitruunan tuoksun havaitsi silloin taas uudestaan paljon herkemmin — miellyttävällä tavalla. Itse henkilökohtaisesti en voi sietää mitän wunderbaumeja tai vastaavia, mutta tässä on mielestäni kyllä tuote hieman herkemmällekin hajuaistille.

Seurailen tilannetta tässä kevään aikana, miten tuoksu/raikkaus säilyy autossa. Jos tämä on pitkäkestoinen tuote, niin en näe mitään syytä ostella mitään erillisiä tuoksuja autoon. Tässä vaiheessa tuote oli kuitenkin erittäin positiivinen yllätys — taattua bilt hamberia, joten voin todellakin suositella. Mutta katsellaan miten homma edistyy... :thumb:

Sellaisen pienin vinkin voisin heittää käyttöohjeisiin, että kun katsoo sitä paikkaa omassa autossa, niin huomioi sijoituksessa spraypullon suuttimen suunnan muutoksen aktivoinnin alussa. Tämä kuva varmaan havainnollistaa enempi.

Kuva

Re: Bilt Hamber - Air Con Bomb Citrus

Lähetetty: Su Maalis 30, 2014 9:20 pm
Kirjoittaja Modifier
Itelläkin ollut ajatuksena ottaa tuo uteliaisuudesta testiin. Varsinaista tarvetta ei ole itelläkään, kun tuo Volvon kuivatustoiminto tuntuu pelaavan kohtuu hyvin, mutta kun kerran positiiviset fiilikset sait tuosta, niin kai se pitää kokeilla jossain välissä. Hyvä huomio tuo suuttimen asento.

Re: Bilt Hamber - Air Con Bomb Citrus

Lähetetty: Su Maalis 30, 2014 9:39 pm
Kirjoittaja Jolli
Pitää varmaan näitä hommata, välillä tulee sisustanpesuun autoja joissa kuoleman- tms käry on vahva vaikka vaihtaisi raitisilmasuodattimen ja pesisi sisältä niin silti jää hajua.

Re: Bilt Hamber - Air Con Bomb Citrus

Lähetetty: Su Maalis 30, 2014 10:00 pm
Kirjoittaja Gerhard
Modifier kirjoitti:Itelläkin ollut ajatuksena ottaa tuo uteliaisuudesta testiin. Varsinaista tarvetta ei ole itelläkään, kun tuo Volvon kuivatustoiminto tuntuu pelaavan kohtuu hyvin, mutta kun kerran positiiviset fiilikset sait tuosta, niin kai se pitää kokeilla jossain välissä. Hyvä huomio tuo suuttimen asento.
Juu... uutuuden viehätys ja uteliaisuus se minullakin vei voiton ja nyt jälkiviisaana voi sanoa, että: "money well spent".

Re: Bilt Hamber - Air Con Bomb Citrus

Lähetetty: Su Maalis 30, 2014 11:56 pm
Kirjoittaja Hynde
Hyvin dokumentoitu testi... :good:

Seurailehan tilannetta ja laita lisäinfoa myöhemmin. Itsekin tarvitsisi jotain tällaista kokeilla ja samaa ainetta tiiraillut nyt hetken.

Re: Bilt Hamber - Air Con Bomb Citrus

Lähetetty: Ti Huhti 15, 2014 8:26 am
Kirjoittaja hiusnaarmu
Tuli kanssa hommattua kyseistä ainetta ;)
Kannattaisiko tuo aine ajaa ilman raitisilmasuodatinta vaiko likaisella suotimella, ja vaihtaisi sen jälkeen vasta uuden?
Vai peräti uusi kiinni ja sitten tekee tuon puhistuksen :?

Re: Bilt Hamber - Air Con Bomb Citrus

Lähetetty: Ti Huhti 15, 2014 9:41 am
Kirjoittaja JUMA
Jos aiot vaihtaa suodattimen, niin tee se uudella suodattimella.

Re: Bilt Hamber - Air Con Bomb Citrus

Lähetetty: Ti Huhti 15, 2014 10:28 am
Kirjoittaja hiusnaarmu
JUMA kirjoitti:Jos aiot vaihtaa suodattimen, niin tee se uudella suodattimella.
Suodattimen vaihdan, mutta kannattaako uuden suodattimen(aktiivihiili) läpi vetää noi aineet :?

Re: Bilt Hamber - Air Con Bomb Citrus

Lähetetty: Ti Huhti 15, 2014 10:32 am
Kirjoittaja JUMA
Pistitpä pahan. Nyt kun tarkemmin miettii...

Ainut minkä takia laittaisin suodattimen, että ei lähde paskaa putkistoon kiertämään. Toki jos pystyy imuroimaan suodattimen tulopuolen ennen operaatiota, niin ilman suodatintakin vois tuon bommin pistää suhisemaan.

Bilt Hamber - Air Con Bomb Citrus

Lähetetty: Ti Huhti 15, 2014 10:40 am
Kirjoittaja Juuzo
Eikai se autosta sisältä otettava ilma raikkarin kautta enää mee? Eikös tätä pitäny sisäkierto päällä käyttää..

Re: Bilt Hamber - Air Con Bomb Citrus

Lähetetty: Ti Huhti 15, 2014 10:59 am
Kirjoittaja TKe_
Muistankohan ihan väärin, kun joskus forten tuotetta käytin, että sitä käytettäessä pitää ottaa raitisilmasuodatin pois ja kytkeä sisäkierto päälle.

Valmistaja ei sano mitään suodattimesta (Bilt-Hamber):

Koodi: Valitse kaikki

How to use; The vehicle engine must be turned on, turn on air conditioning system to max power and fan speed and run for 2 full minutes in recirculation mode. Slide the passenger seat fully back, and place aerosol so that the discharging aerosol dispenser will not deposit directly onto any surfaces. Shake canister well and depress one shot valve. Please note that once activated the aerosol cannot be shut off. Immediately place in passenger foot well, leave for three minutes still with engine and air conditioning running. Turn off engine and ventilate car for 6 minutes before driving. This can be achieved by opening drivers and passenger doors.

Re: Bilt Hamber - Air Con Bomb Citrus

Lähetetty: Ti Huhti 15, 2014 11:27 am
Kirjoittaja hiusnaarmu
Juuzo kirjoitti:Eikai se autosta sisältä otettava ilma raikkarin kautta enää mee? Eikös tätä pitäny sisäkierto päällä käyttää..
Tuo voi muuten pitää paikkansa?
Joskos antaa vaan olla sen vanhan suotimen, ja vaihtaa käsittelyn jälkeen uuden 8-)

Re: Bilt Hamber - Air Con Bomb Citrus

Lähetetty: Ti Huhti 15, 2014 12:03 pm
Kirjoittaja Tero
Kaippa tuo vähän suodattimen sijainnistakin riippuu, saattaa mennä läpi sisäkierrollakin. Itse ottaisin pois (ainakin tästä nykyisestä autoista) riippumatta meneekö suodatin vaihtoon vai ei.

Re: Bilt Hamber - Air Con Bomb Citrus

Lähetetty: Ti Huhti 22, 2014 11:53 pm
Kirjoittaja Gerhard
Sellainen päivitys tilanteeseen, että tuoksu ei pysynyt minulla ainakaan pitkäkestoisena, joten ilmanraikastajan korvaaja tämä tuote ei ole - tosin ei se sitä kyllä lupaakaan, mutta lupasin vain ilmoitella. :)

Itse mietin kans tuota suodatin aspektia, mutta annoin kaiken olla ihan normaalisti. Olis kai sitä ohjeissa pyydetty irroittamaan? :?

Re: Bilt Hamber - Air Con Bomb Citrus

Lähetetty: Ke Huhti 23, 2014 12:03 am
Kirjoittaja Osgard
Suodattimen irrotus riippuu kiertääkö sisäkierto sen kautta.

Re: Bilt Hamber - Air Con Bomb Citrus

Lähetetty: Ke Huhti 23, 2014 7:17 am
Kirjoittaja hiusnaarmu
Viikonloppuna tuon tein, ja raikastuihan auto :D
Otin vanhan aktiivihiilisuodattimen pois operaation ajaksi (suodattimen kotelon kannen laitoin paikolleen)
Puhaltimen manuaalisestin täysille/sisäkierrolle, ja suulakkeet auki.
Operaation lopuksi suodatinkotelo uudestaan auki, ja puhdas aktiivihiilisuodatin koteloon 8-)

Re: Bilt Hamber - Air Con Bomb Citrus

Lähetetty: Ke Touko 28, 2014 8:10 pm
Kirjoittaja Modifier
Tuli tämäkin testattua kanssa. Käytin autoa huollossa ja kun noilla reissuilla tuppaa jäädä se huoltohallin haju autoon, niin oli sopiva hetki testille.
Hyvin hävisi huollon hajut ja jäi ihan positiivinen kuva tästäkin aineesta. Ei ole tähän mennessä tullut Bilt Hamberilta yhtään huti tuotetta vastaan.

Re: Bilt Hamber - Air Con Bomb Citrus

Lähetetty: La Touko 31, 2014 9:29 pm
Kirjoittaja Andys
Kahteen autoon tuohon Ducatoon ja Leoniin päästelin pullot tyhjiksi,ducatoon jäi tuuletuksen jälkeen miellyttävä tuoksu ja on kestänyt jo kolmisen viikkoa.Leonissa oli ostaessa "joku" ihme haju sisällä(pahanhajuinen wunderi ollut joskus?) siinä ei kauaa tuoksunut sitrus :cry: täytys koittaa pestä sisusta oikeen kunnolla,haju laimeni kyllä mutta silti miedosti vielä siellä haisee oudolle :lol: täytyy kanssa sanoa ettei BH:n tuotteet ole pettänyt odotuksia,eilen viimeksi käytin finis wax:ia leonin pintaan :thumb:

Re: Bilt Hamber - Air Con Bomb Citrus

Lähetetty: Ma Heinä 14, 2014 7:46 pm
Kirjoittaja samunoz
Mites pitkään tämän vaikutus nyt keskimäärin kestää?

Re: Bilt Hamber - Air Con Bomb Citrus

Lähetetty: Ti Heinä 15, 2014 3:47 am
Kirjoittaja Modifier
Oliskohan itellä kestänyt viikon ja kahden välille se citruksen tuoksu, mutta mulla ei ollut ennestään mitään hajuhaittoja ilmastoinnissa vaan lähinnä uteliaisuus uutta tuotetta kohtaan.

Re: Bilt Hamber - Air Con Bomb Citrus

Lähetetty: Ma Elo 11, 2014 10:01 pm
Kirjoittaja redlane
Kesäkuun alussa suihkutin tuon autoon, pari-kolme viikkoa taisi tosiaan kestää se sitruksen tuoksu ( josta en kyllä pitänyt lainkaan :? )
Ilmastoinnista kuitenkin katosi oudot hajut joten ihan toimiva tuote :good:
Purkista tuleva sumu kuitenkin sotki hieman tuulilasia ja sivulasia, olin sijoittanut purnukan vänkärin jalkatilaan (golf mk5).
Episoodin ajaksi nappasin raitisilmasuodattimen pois ja purkin tyhjettyä asensin uuden puhtaan suodattimen.

Re: Bilt Hamber - Air Con Bomb Citrus

Lähetetty: Su Touko 17, 2015 4:33 pm
Kirjoittaja samunoz
Tämä siis desinfio kaikki röörit eikä vain "hajusta"?

Re: Bilt Hamber - Air Con Bomb Citrus

Lähetetty: Su Touko 17, 2015 6:15 pm
Kirjoittaja Peksi
"Bilt Hamber Air Con Bomb desinfioi auton ilmastoinnin ilmakanavat tehokkaasti ja nopeasti sekä jättää raikkaan sitrustuoksun. "

Re: Bilt Hamber - Air Con Bomb Citrus

Lähetetty: Pe Heinä 10, 2015 2:52 pm
Kirjoittaja samunoz
Peksi kirjoitti:"Bilt Hamber Air Con Bomb desinfioi auton ilmastoinnin ilmakanavat tehokkaasti ja nopeasti sekä jättää raikkaan sitrustuoksun. "
Onko tämä toimivampi tuote kuin STP vastaava pullo.

Re: Bilt Hamber - Air Con Bomb Citrus

Lähetetty: Pe Heinä 10, 2015 2:56 pm
Kirjoittaja samunoz
TKe_ kirjoitti:Muistankohan ihan väärin, kun joskus forten tuotetta käytin, että sitä käytettäessä pitää ottaa raitisilmasuodatin pois ja kytkeä sisäkierto päälle.

Valmistaja ei sano mitään suodattimesta (Bilt-Hamber):

Koodi: Valitse kaikki

How to use; The vehicle engine must be turned on, turn on air conditioning system to max power and fan speed and run for 2 full minutes in recirculation mode. Slide the passenger seat fully back, and place aerosol so that the discharging aerosol dispenser will not deposit directly onto any surfaces. Shake canister well and depress one shot valve. Please note that once activated the aerosol cannot be shut off. Immediately place in passenger foot well, leave for three minutes still with engine and air conditioning running. Turn off engine and ventilate car for 6 minutes before driving. This can be achieved by opening drivers and passenger doors.
Tietääkö Janne kannattaako käyttää suodattimen kanssa vai ilman?