Sivu 1/1
07 Golfin takapuskurista irtoaa väriä
Lähetetty: Ma Heinä 29, 2013 11:26 pm
Kirjoittaja late
Tervehdys,
On tullut jo pidempään vain lueskeltua ja opiskeltua tätä hienoa foorumia, mutta nyt heräsi kysymys mihin en löytänyt vastausta..
Ostinpa tuossa keväällä 2007 Golfin (GTI

), väriltään Tornado Red. Maalipinta on pidetty suht hyvänä ja varmaan myllyteltykin joskus. Anyway, huomasin ensimmäisen käsinpesun ja vahauksen yhteydessä, että takapuskurista irtoaa hieman punaista väriä käsin puhdistavalla vahalla työstäen. Mitään maalausten jälkiä ei omaan silmään sattunut eikä saveenkaan jäänyt väriä.
Nyt innostuin vähän tasoittelemaan pesunaarmuja DAS-6 Proolla, oransseilla Hexeillä ja Menzernan PF2300:lla (hitaahkoa hommaa, mutta 80-90% lähtee vielä kohtuullisella työmäärällä) ja sama homma tuli taas vastaan, eli takapuskuria ajaessa laikka värjäytyy kevyesti punaiseksi keskeltä. Muualta autosta, muoviosien terävemmistä kulmistakaan, ei irtoa mitään. Lisäksi sain takapuskuriinkin kyllä oikein nätin tarkasti peilaavan kiillon. Onko takapuskurista yksinkertaisesti ajettu lakka paikoin loppuun, ja jos on niin mitä muita oireita pitäisi olla nähtävissä? Vai onko jotain muita mahdollisuuksia miksi juuri takapuskurista irtoaa väriä, mutta muualta ei.
Kiitokset etukäteen,
Late
Re: 07 Golfin takapuskurista irtoaa väriä
Lähetetty: Ma Heinä 29, 2013 11:34 pm
Kirjoittaja EeKi
late kirjoitti: eli takapuskuria ajaessa laikka värjäytyy kevyesti punaiseksi keskeltä.
Laikka muuttuu keskeltä punaiseksi, vai sitä punaista väriä irtoi laikkaan vain puskurin keskiosasta?
Veikkaan että takapuskuri on maalattu suorakiillolla, eli ei ole lakkaa vaan ns vanhan liiton maalia eli juurikin hiovalla vahallakin pinnasta "kuluu" väriä pois.
Ei siinä mitään vakavaa ole, takapuskuri voi haalistua vaan nopeemmin kun ei ole lakkaa mutta pidolla pysyy kiillossaan/värissään.
Re: 07 Golfin takapuskurista irtoaa väriä
Lähetetty: Ma Heinä 29, 2013 11:51 pm
Kirjoittaja late
^ Laikka värjäytyy keskeltä punaiseksi.
Kävi kyllä mielessä, että puskuri saattaa olla korjausmaalattu. En tullut ajatelleeksi, että se voisi olla ilman lakkaa tehty. Toisaalta sävy kyllä täsmää muuhun autoon omasta mielestä liian hyvin ollakseen korjausmaalattu:
https://www.dropbox.com/s/naqtt0hoxnaxjuu/GTI1.JPG (näkyykö kuva?) Lisättäköön, että kuvassa on vain käsityönä tehty puhdistus ja vahaus.

Re: 07 Golfin takapuskurista irtoaa väriä
Lähetetty: Ti Heinä 30, 2013 12:41 am
Kirjoittaja _paffa
Tai sitten jäämiä värivahasta...
Re: 07 Golfin takapuskurista irtoaa väriä
Lähetetty: Ti Heinä 30, 2013 9:25 am
Kirjoittaja oobelix
Maalataanko noita uudestaan välillä myös niin, että lakka on sekoitettu maalin joukkoon valmiiksi?
Eikö tällöin tuota väriä luulisi irtoavan?
Muistaakseni maaalikaupassa olisi joskus tällaista vaihtoehtoa tarjottu, kun olen maaleja hakenut..
Saattoi olla, että ymmärsin jotain väärinkin.
Re: 07 Golfin takapuskurista irtoaa väriä
Lähetetty: Ti Heinä 30, 2013 10:58 am
Kirjoittaja EeKi
Kyllä noita 2k suorakiiltomaaleja voi "jatkaa" lakalla tai niihin voidaan vetää myös lakka erikseen viimeiseksi mutta silloin maalauksen "helppp/nopea/halpa maalaus" idelogia ei oikeen toimi.
Ei noita oldskool maaleja oikeen enää käytä kuin raskaankaluston puoli ja henkilöautopuolella harvemmin.
Re: 07 Golfin takapuskurista irtoaa väriä
Lähetetty: Ti Heinä 30, 2013 6:46 pm
Kirjoittaja joye
Itse törmännyt tän vuoden puolella aika moneenkin autoon missä puskureissa ei lakkaa ja muualla kyllä, ja puhutaan siis uudemmista 04vm->
Re: 07 Golfin takapuskurista irtoaa väriä
Lähetetty: Ti Heinä 30, 2013 11:10 pm
Kirjoittaja late
Aivan, no eikai tuossa sitten mitään hätää. Vähän ehdin suht aloittelijana säikähtää, että nytkö sitten onnistuinkin päästämään sen kuuluisan VAG-lakan puhki epäkeskolla.. Etupuskuria en ole vielä ehtinyt myllytellä, nähtäväksi jää lähteekö sieltäkin väriä. Mikähän tässä mahtaa olla syynä miksi muu kori on lakattu, mutta puskuria/puskureita ei?
Re: 07 Golfin takapuskurista irtoaa väriä
Lähetetty: To Elo 01, 2013 1:56 am
Kirjoittaja Markku M.
late kirjoitti:Aivan, no eikai tuossa sitten mitään hätää. Vähän ehdin suht aloittelijana säikähtää, että nytkö sitten onnistuinkin päästämään sen kuuluisan VAG-lakan puhki epäkeskolla.. Etupuskuria en ole vielä ehtinyt myllytellä, nähtäväksi jää lähteekö sieltäkin väriä. Mikähän tässä mahtaa olla syynä miksi muu kori on lakattu, mutta puskuria/puskureita ei?
Et sinä kyllä epäkeskolla vahingossa VAG-lakan läpi pääse. Pitää olla ihan oikeasti jo yritystä siinä hommassa, kun ei rotaryllakaan pääse läpi kuin yrittämällä ja nurkista.

Re: 07 Golfin takapuskurista irtoaa väriä
Lähetetty: To Elo 01, 2013 9:16 am
Kirjoittaja harrik
Olethan silti varovainen muoviosien esim. puskurin kanssa, vaikka mekaaninen kulutus olisikin pientä voit helposti polttaa pinnan pilalle.