Sivu 1/1

Suolan syövyttävä vaikutus aluvanteissa

Lähetetty: Ma Loka 29, 2012 7:39 am
Kirjoittaja Antti O
Ajattelin avata keskustelua suolan vaikutuksista. Oma tapa on ollut talvisin pestä 2 tai 3 viikon välein auto. Nyt varsinkin alkutalvesta on ollut alta -5 pakkasta ja satanut lunta. No suolaahan ne levittelee reippaalla otteella. Ei tarvi edes paljoa maantietä ajaa niin on vanteet ihan ruskeana suolasta. Mietityttää hieman riittääkö tuo 2 viikkoa pesuvälinä?
Peltivanteitten ja pöläreitten kanssa ei paljo tarttteisi stressata, mutta hiemankin kalliimmat aluvanteet harmittaa jos syöpyvät pilalle. Edellisessä autossa oli 16" alut mitkä oli suola ilmeisesti raiskannut aivan pilalle. Olivat aika härskin näköset.

Toki jos olisi mahdollisuuksia suihkisin vaikka nollapäivinä foamilla ja painepesurilla vanteita, mutta kun käytännössä talvella se ei onnistu.

Re: Suolan syövyttävä vaikutus aluvanteissa

Lähetetty: Ma Loka 29, 2012 5:05 pm
Kirjoittaja Juha U
No uskoisin, että tuolla 2 viikon välillä ei mitään vaurioita tapahdu vanteille.Monethan ei pese koko talvena kunnolla vanteita ja jotkut ei ollenkaan. Itselläni on kestänyt vanteet suolaa hyvin, vaikka välillä ei pääse pesemään niitä. Laitan vahat aina syksyllä pintaan ja pesen aina auton pesun yhteydessä. Nyt pitäisi kokeilla optia Nissanin talvivanteisiin, ennenkuin laittaa ne alle.

Re: Suolan syövyttävä vaikutus aluvanteissa

Lähetetty: Ti Loka 30, 2012 7:07 am
Kirjoittaja seatts
Juha U kirjoitti: Nyt pitäisi kokeilla optia Nissanin talvivanteisiin, ennenkuin laittaa ne alle.
Kannatan, itsellä on nyt Ocun talvivanteissa ja lähtee kivasti puhtaaksi ilman mitään pesuaineita. :D

Re: Suolan syövyttävä vaikutus aluvanteissa

Lähetetty: Ti Loka 30, 2012 7:48 am
Kirjoittaja Antti O
Juha U kirjoitti:No uskoisin, että tuolla 2 viikon välillä ei mitään vaurioita tapahdu vanteille.Monethan ei pese koko talvena kunnolla vanteita ja jotkut ei ollenkaan. Itselläni on kestänyt vanteet suolaa hyvin, vaikka välillä ei pääse pesemään niitä. Laitan vahat aina syksyllä pintaan ja pesen aina auton pesun yhteydessä. Nyt pitäisi kokeilla optia Nissanin talvivanteisiin, ennenkuin laittaa ne alle.
Joo pesin vanteet kunnolla ennen alle laittoa ja vetäsin pari kerrosta vahaa niihin. Ne on nyt jo viikon suolakeleillä ajon jälkeen todella hurjan näköiset. En ymmärrä miten jotkut kehtaa ajaa koko talven pesemättä vanteita :?
No, ensiviikolla on työreissua niin sen jälkeen voisi yrittää noita pestä kunnolla. Nyt taitaa tonne joululle asti suolaropakko jatkuvasti vaan lentää :evil:

Re: Suolan syövyttävä vaikutus aluvanteissa

Lähetetty: Ti Loka 30, 2012 3:56 pm
Kirjoittaja Juha U
No työmaalla on tullut seurattua noita autojen pesuja ja monet eivät pese autoa, eikä vanteita koko talvena.

Re: Suolan syövyttävä vaikutus aluvanteissa

Lähetetty: Ti Loka 30, 2012 3:58 pm
Kirjoittaja Juha U
seatts kirjoitti:
Juha U kirjoitti: Nyt pitäisi kokeilla optia Nissanin talvivanteisiin, ennenkuin laittaa ne alle.
Kannatan, itsellä on nyt Ocun talvivanteissa ja lähtee kivasti puhtaaksi ilman mitään pesuaineita. :D
Itselläni ollut kesävanteissa ja myönteisiä kokemuksia niistä, sillä ajattelin talvivanteisiinkin kokeilla.

Re: Suolan syövyttävä vaikutus aluvanteissa

Lähetetty: Ke Loka 31, 2012 8:46 pm
Kirjoittaja Hynde
Mitä niitä turhaan suojailemaan...

Kuva


Kyllä ne joku sitten puoli ilmaiseksi korjaa taas kuntoon...


Kuva

Re: Suolan syövyttävä vaikutus aluvanteissa

Lähetetty: Ke Loka 31, 2012 9:00 pm
Kirjoittaja Juha U
Joo niinpä :D Mutta tänään laitoin talvivanteisiin optin ja kohta vien ne saunan lämpöön kuivumaan, jos viikonloppuna joutuu ne laittamaan alle niin kerkeää pinnoite kuivumaan kunnolla. :D