Sivu 1/2

BMW 118i M-Sport -09 E88 - Hämärähommia

Lähetetty: Ke Huhti 18, 2012 12:53 am
Kirjoittaja Urran
Moro,

Oon tosiaan pitkään luvannut tehdä tästä topicin mutta hommia tuntuu riittävän :shock: No, jos päätätte muuttaa rintamamiestaloon niin tiedätte mun varoittaneen :D

Asiaan:
Sampo (halutessaan voi ilmoittautua, foorumilaisia) soitteli mulle että eräs tutun juuri tuotu 1-sarjalainen kaipaisi myllytystä, ja kiireesti. Ongelma oli että auto lähtee Varkauteen seuraavan viikon sunnuntaina (jos en väärin muista niin sunnuntaina juteltiin). Sanoin ettei omat tilat salli (siis tän rintiksen talli jne) vielä ja lupasin soitella tutut läpi. Soittelinkin. Kenelläkään ei aikaa tai paikkaa tehdä kys. myllytystä. No jäin sitä sit hetkeks murehtimaan kunnes _nixu_n kanssa juteltiin että siinä menis vähemmän aikaa, jos tekis kahteen pekkaan. Siitä se ajatus sitten lähti..

Speksit:
- ~50 tonnia ajettu
- Metalli musta, Sapphire Schwarz
- Pitää pinnoittaa
- Myllytetty saksassa ( :D )
- Matkan aikana tullut naarmu (esitiedot: Valkoinen, tuntuu kynnellä), pitäisi saada mahdollisimman piiloon
- Putkenpää oli saksassa "pilattu" wirewoolilla, mietittiin jos sille voisi tehdä jotain
- Tilat missä toisessa pesumahdollisuus ja toisessa myllytysmahdollisuus, onneksi suht lähekkäin
- Kaksi miestä, vain kaksi iltaa/yötä aikaa (pahoittelen etukäteen kuvien vähyyttä)

Auto sai tälläisen käsittelyn (kirjoitin kaikki merkit ja aineet hyvin, jotta omistaja ja muut tarvitsevat näkee):
-Esipesu Bilt-Hamber Surfex HD 1:5 painepullosta
-Huuhtelu
-Lisää Surfex HD:ta ja suoraan Shampoo pesu Dodo Juice Supernatural 1:750 + Keinokinnas
-Kolot, rakoset ja ovenvälit pestiin Surfex HD 1:20:llä ja brushilla, myös vanteet
-Vanteet pestiin SHD:n jälkeen Deironizerillä
-Katto pestiin Surfex HD 1:20
-Lentoruosteen poisto Wolf's Chemicals Deironizer Decon Gel
-Pienpoisto AutoGlym Intensive Tar Remover
-Clay käsittely Dodo Juice Born Slippyllä/FK425 + Sonus Ultra Fine Clay/CYC Fine Grade Clay
-Kuivaus Kent kuivausliinoilla
*Siirto varsinaiseen myllytyspaikkaan*
-2 x Huolellinen pesu Optimum No-Rinse:llä
-IPA/Fairy pyyhintä pyyhintä
-Naarmuun Spies Hecker 2K lakka + Stirwellin mini-sivellin
-Hiontaan Projectechin "kova"nappi + hiomapaperit
-Leikkausvaiheeseen 95% autosta Liquid Shine Ultra Soft talla (kuten oikeastaan kaikissa laikoissa) + Chemical Guys Hex-Logic Oranssi (sekä 5,5" että 4", tilanteesta riippuen) + Meguiars #205
-Ongelmakohtiin missä uskottiin olevan riittävästi lakkaa, Meguiars #105 tai Menzerna 85RD 3.02 + Lake Country Purple Foamed Wool Pad tai Scholl Concepts Fast Cut Plus 75mm karva
-A-pilari ja "tuulilasin yläreuna" leikkaus 50mm karvalla (no-name) ja #105
-Ensimmäiseen viimeistelyyn (:D) Sininen CG Hex + #205 ja 4" laikat Musta CG Hex. 50mm kohdat 50mm no-name foam pad
-Toiseen viimeistelyyn Menzerna 85RD (The king of Jewels) ja CG Sininen Hex (50mm sillä 50mm laikalla)
-Koko auton huolellinen IPA pyyhintä (itseasiassa useaan kertaan)
-Maalipinnoille Optimum OptiCoat 2.0
-Katolle 303 High Tech Fabric Guard
-Muoviosille (minkä poissaolo loisti ulkopinnoissa, siis lähinnä konehuone yms.) Ultima Trim & Tire Guard Plus
-Putken päälle pikainen ehostus Britemax Final Shinellä
-Lasit pestiin AutoGlym Fast Glassilla
-Kaaret käsiteltiin Chemical Guys Bare Bonesilla
*Kauhee kasa uudehkoja Eurow liinoja*
*Muutama suhahdus Victoria Wax Quick Detail Sprayta laikoille*

Autoa jo hakiessa Sampolta tutkittiin auto tarkoin ja auto oli siis aivan järkyttävän holon peittämänä. Siis ihan käsittämätöntä. Naarmusta ei tosiaan paikanpäällä osattu sanoa sen enempää, oli tosiaan melko syvä ja veikkaukset siitä, että on pohjamaalissa asti, oli aika vahvat. Naarmu oli "valkoinen" eli kun jokin terävä on raapaissut niin on pinta vetänyt valkoiseksi eikä pohjaväriä naarmusta näe.

No auto ajettiin pesuun samantien ja alettiin putsaamaan. Auto ei näyttänyt kovin likaiselta eikä edes pahalta, mutta holoja siinä oli. Puhdistuksesta voisin kommentoida että raudanpoistolla ei löydetty kun ihan jotain yksittäisiä kohteita mistä tuli edes tippa bleedingiä. Pienpoisto taasen yllätti. Lähti aivan tajuttomasti pikeä. Ja tämä siis oletettavasti matkalla Saksasta Suomeen. Clay myös otti yllättävän paljon likaa itseensä. Suorastaan järkyttävän paljon kun huomioi sen että auto tosiaan oli vastikää myllytetty. Tosin se, että pinta on ollut täysin suojaamaton (ei mitään sheetingiä) tekee pahaa pinnalle, jopa lyhyessä ajassa. Myöskään katto ei sheetannut ollenkaan.

Kun auto oli siirretty auto pestiin ONR:llä mikä oli itselle uusi tuttavuus, halusin toki kokeilla ja positiivisesti yllätyin. Epäilen, että ONR olisi tehnyt mitään lisää pinnan surulliseen pintaan :D

Tämän jälkeen naarmuun laitettiin Stirwellin mini-siveltimillä lakkaa niin useasti peräkkäin, että lakka tuli ns. maalipinnan yli reilusti. Tähän laitettiin niin sanottu köyhän miehen uuni, eli urakkavalo lämmittämään maalattua pintaa. Tällä aikaa kokeilimme konepeltiin muutamaa komboa aloittaen Hex Vihreästä + #205:sesta. #105 ja Vihreä olisi itseasiassa riittänyt ehkä, mutta oli mielestäni tosi inhottava ajaa (kun on jopa, liian, nopea). Pitää tutustua aineeseen vielä lisää, jos se alkaisi sittenkin tuntua hyvältä. Karvan kanssa tykkäsin kun niitä en haluakkaan hieroa pitkään, ja hartaasti, mutta se että yhden alueen ajossa pitäisi välissä lisätä tahnaa niin.. :roll:

Maali oli kuivunut ja ryhdyin hiomaan sitä vesissä. Pinta hiottiin 5-vaille pinnan tasalle ilman painoa, antaen napin ja paperin tehdä työ. Pinta oli siis muutamaa syvempää syvännettä tällä hetkellä muun maalipinnan tasalla. Sitten se myllytettiin kiiltäväksi Schollin pikkukarvalla ja #105:sella. Tekijän epäonneksi, oli päässyt käymään vahinko. Pinta oli mennyt puhki ihan naarmun vierestä, ja jopa niin että pohjamaali hieman kuulsi läpi (2K maaleissa monesti itse värikerros on todella ohut). Hetken mietinnän jälkeen todettiin tosiasiat ja lisättiin lakkaa reilusti leveämmälle alueelle ja jätettiin vielä kuivumaan. Pohjamaalithan tunnetusti imee melkoisesti kosteutta, eli jos tätä ei olisi lakattu niin isompi vahinko odottaisi hetken kuluttua. Alkup. naarmu oli siis ihan pohjamaaliin asti skraidu. Ja tekijöiden spekulaatio niin nopeaan puhki kulumiseen oli se, että maali on yksinkertaisesti vedetty järkyttävän ohueksi myllyllä saksassa. Lisäksi naarmu kun oli pystypinnalla sivuprofiilin "syvänteessä" niin siinä ei tietenkään ole maksimaalista maalipintaa. Näin verrokiksi niin omasta Hondastani poistettiin muinoin vähintään 5 kertaa enemmän lakkaa kun kyljistä poistettiin mattopuukon naarmut (edellisen omistajan teipit kyljissä) kyljistä, ihan ilman mitään lisä-lakkoja. Ja sen lisäksi olen useampia häivytysrajoja yms. hionut tasalle enkä ole ikinä törmännyt näin ohueen maalipintaan. Lisäksi mua kalvaa vielä se että tälle keikalle oli tuttavapiiristä sovittuna maalinpaksuusmittari käyttöön, mutta kun Sampo sanoi että hän on mitannut pinnat läpi ja kaikki pitäisi olla ok, ei tälle nähty tarvetta. Sekä naarmu että puhki hionta on kuitenkin todella harvinaisessa tilanteessa nähtävissä. Oikeastaan kunnolla vain kun siihen kohtaan muodostuu auringon paiste. Sehän on siis optisesti ihan suora ja virheetön se pinta, mutta pohjatöissä on virheet.

No, tästä oppineena ja hieman pelästyneenä todettiin ettei hirveän rankkoja komboja tulla ajamaan pinnalle, vain se välttämättömin, että saadaan asiakkaalle priima pintaa. Pari menzernaa välissä testattiin ja päädyttiin lopulta Oranssiin Hexiin ja #205:seen. 205:nen kun leikkaa erinomaisesti, kun sille antaa reilusti painetta ja loppua kohden keventämälä saadaan holojen muodostuminenkin minimoitua. Tällä käytiin koko auto läpi ja muutamat täsmäpommitukset vaati rankempaa komboa. Esim. koko puskuri ja osittain kylkilinjan alaosat oli tyystin myllyttämättä, ilmeisesti sakemannilla oli urakkalaikka. Puskuriin näytettiin jopa 105:sta ja Fast Cut Plus pikkulaikkaa. Lisäksi sekä ajo että takavaloille näytettiin Fast Cut Plussaa (muovi = vähemmän lämpöä) ja 105:sta mikä refinettiin Oranssilla ja 205:sella.

Lisämaininta on pakko sanoa. Tässä autossa Dani tarvittiin 50mm laikkasettiä! :lol: PRKL kun kyseenalaisti joskus sen tarpeen :D A-pilari ja myös niiden yhde (se katon "edessä" oleva pieni kaistale maalattua pintaa) ajettiin 50mm setin karvalla ja foamilla. Tätä ei myöskään ollut sakemanni myllyttänyt ja se oli erittäin naarmuinen. Se hoidettiin takaisin sille kuuluvaan loistoonsa parhaimmalla mahdollisella tavalla.

Viimeistelyä aloitettiin 205:sella ja sinisellä Hexillä. Tai nixu aloitteli. Minä hoidin puskuria ja pienempiä osia sekä 50mm foam padilla että Hexin mustalla ja 205:sella. 50mm foam on aika kova rungoltaan joten sen viimeistely vaati hieman QD:ta (Victorian Wax QD) ja viimeistelyn 85RD:llä.

Autoa tarkasteltiin ja tultiin siihen lopputulokseen että viimeistelyn taso ei vain ole riittävä. Jotain holoja olisi pitänyt väkisin poitaa vielä (vaikka laikkaa pestiin todella ahkerasti) ja muutenkin minä halusin pientä syvyyttä siihen. No vanha, luotettava DAT kombo otettiin käyttään eli 85RD ja Sininen Hex. Tällä tehtiin koko auto Zenith jumalaa (tekniikkaa) kumartaen minkä jälkeen viimeistely oli sillä tasolla mihin me halusimme sen (taino, itseasiassa nixu oli lähtenyt jo töihin :D )

Kaikki pinnat pyyhittiin IPA:lla todella huolellisesti liinan puolta vaihtaen joka panelin jälkeen. Tän jälkeen kaikki pinnat käytiin läpi fikkarin ja halogeenin kanssa jotta varmistuttiin ettei mitään jää taakse. Sitten avattiin se maaginen, eli OptiCoat paketti. Muutama tippa sieneen ja eikun menoksi. Hieman meinasi joistain kohdista jäädä flashaamatta mutta hieman kun vetäs uudestaan sienellä niin saatiin nekin talttumaan, kuitenkaan mihinkään ei käytetty mikrokuituliinaa, maksimaalisen kerrospaksuuden toivossa. Arvelen että noin 5ml ainetta meni koko autoon (joku näppärä laskee kalvon paksuuden?!)

Tämän jälkeen annettiin Optin istua puolituntinen, tai tuntinenkin kun pidin kahvitaukoa ja ihailin autoa. Tää on siis salakieltä ja tarkoittaa että kiersin autoa hysteerisesti ettien virheitä :lol: No niitä jo tunnustettuja lukuunottamatta olin erittäin tyytyväinen lopputulokseen. Tämän jälkeen hyvin varovasti käsittelin muoviosat UTTG:llä, kaaret Bare Bonesilla ja Katon 303:sella. Putkenpäälle aiemmin mietittiin ratkaisua mutta wirewool oli pilannut "mattakromi" pinnan joten ainut mitä jäi, oli poistaa mustat jäämät Britemaxilla. Tämän jälkeen jätin auton odottamaan "noutajaansa"

No. Jottei odotusta pitkitetä enempää niin tässä materiaalia:

ONR pesujen jälkeen holot:
http://www.youtube.com/watch?v=vBrnvFLg5yg

Kuva
Lähtötilanne, likaisena pesuhallissa

Kuva
Lähikuvaa, näin ei näytä ollenkaan huonolta lähtökohdalta

Kuva
Fikkari päälle, simsalabim!

Kuva
Vanteetkin oli ilmeisesti sakemannien toimesta pesty hapolla kun Deironizer ei paljoa itkenyt.

Kuva
Liukkaripesua

Kuva
Myös katto pestiin APC 1:20

Kuva
Yllättäen, vaikka auto oli saksassa myllytetty, clayhin tarttui kuitenkin aika paljon. Tämä pienen testialueen jälkeen.

Kuva
Käsittelyjen jälkeen huomattiin että pinta oli aivan järkyttävän huonossa kunnossa. Täynnä holoa ja esim. kuvan kantissa näytti siltä että ihan kuivalla laikalla oli "hiottu" se ihan mataksi.

Kuva
Toinen kuva, jos näkee paremmin. Siis ton kantin myötäisesti oli kokonaan "harmaa"

Kuva
Vähän vielä holoa?

Kuva
Tässä näkee hieman tota kantin harmautta

Kuva
Pesut ja IPA pyyhinnät tehty, Ready for some polishing!

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva
Paras kuva mitä mulla on naarmusta. En tajuu miksei otettu siit enempää kuvia :(

Kuva

Kuva
Ekaa 50:50 kuvaa. Ennen.

Kuva
Jälkeen

Kuva
50:50.

Kuva

Kuva
Se Danille pakollinen kuva. Metabo (ehkä maailman epäergonomisin mylläyskone?!) ja 50mm talla ja laikka (ehkä maailman turhimmat laikat? :D). No no. Pientä kiusaa pitää ;)

*KIIRE, EI KERENNY KUVAA!*

Opti saatiin pintaan ~6:00 mutta sen jälkeen mun huilimiset, kahvitauot, muoviosat jne jälkeen himaan taisin lähteä joskus ~9:00 paikkeilla. Tässä kuvat just ennen luovutusta:

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva
Ja sit vähän ulkokuvia (kurja sää ja se WB!)

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva
Laitetaan hattu päähän ettei palella.

Asiakas vaikutti olevan tyytyväinen, ja totesi epäonnistuneesta naarmun korjauksesta ettei tässä uudesta autosta ole kyse. Sampo lisäksi kyseli et millon voi tuoda sen oman bemarin mun ja nixun huomaan. Eli loppu hyvin, kaikki hyvin :)

EDIT: Perkele jäi harmittaa ettei ollu siit mokasta kuvia. Tässä kuitenkin joku kämänen kännykkäkuva:
Kuva
Vasemmalla puolella naarmu ja oikealla puolella strike through. :oops: Kun valo ei osu siihen niin muistuttaa sellaista harmaata kajastetta maalin syvyyksissä, eikä onneksi näy noin suoraan (tässä siis LedLenser P7 pintaa kohden)

Mulla oli vielä toinen video mutta siin on jotain epämääräistä häröilyä videon alussa. Koitan saada youtuben editoreilla tehtyä siitä vielä jälkeen videon :)

Re: BMW 118i M-Sport -09 E88 - Hämärähommia

Lähetetty: Ke Huhti 18, 2012 1:46 am
Kirjoittaja Posambique
Oho :shock:

Sieltä tuli pitkä tarina - ilmankos kesti.
Pakko oli kommentoida jo ennen kuvia.

Re: BMW 118i M-Sport -09 E88 - Hämärähommia

Lähetetty: Ke Huhti 18, 2012 2:24 am
Kirjoittaja Urran
Älä hätäile. Nyt on kuvat :)

Re: BMW 118i M-Sport -09 E88 - Hämärähommia

Lähetetty: Ke Huhti 18, 2012 7:18 am
Kirjoittaja seatts
Olipa siinä holoa paljon ja hyvää jälkeä saitte aikaiseksi :good:

Re: BMW 118i M-Sport -09 E88 - Hämärähommia

Lähetetty: Ke Huhti 18, 2012 7:44 am
Kirjoittaja _nixu_
No niin. Tulihan tuon kanssa hetki taisteltua ja aikaa taisi mennä tuplat mitä oltiin ajateltu. Mutta tulihan siitä hieno :D

Holoja oli ja ainoat paikat mistä ei löytynyt niin peilin kuoret ja sumuvalojen lasit. Ilmeisesti saksassa ei ollut 50mm karvaa käytössä :LOL:

Re: BMW 118i M-Sport -09 E88 - Hämärähommia

Lähetetty: Ke Huhti 18, 2012 7:49 am
Kirjoittaja sonikk
Oho, ihmeiden aika ei ole ohi. :lol: On kyllä laadukkaan näköistä jälkeä. Ja hienosti selostettu työvaiheet.

BMW 118i M-Sport -09 E88 - Hämärähommia

Lähetetty: Ke Huhti 18, 2012 7:52 am
Kirjoittaja Tonis
Johan oli holoja:o ei ihme, että kesti tuo romaanin kirjoitus :D

Re: BMW 118i M-Sport -09 E88 - Hämärähommia

Lähetetty: Ke Huhti 18, 2012 8:36 am
Kirjoittaja powermitsu
On varmasti tosi hyvä idea tehdä noita kaksistaan. Monestakin syystä. Tärkein on mielestäni se että kun on puolet vähemmän tehtävää niin jaksaa paremmin tehdä putkeen operaation. Tietysti vielä kun Urrani selittää kokoajan niin ei tule tylsääkään :)

Olette te kyllä perfektionisteja, en osannut muuta odottaa! Harmi vaan kun oli ulkona noin huono kuvausilma! Todella jännä nähä mimmoses kunnossa pinta pysyy, tuo kun on kova lakka niin voisi olettaa että optikin on "kovempi" päällä...

Re: BMW 118i M-Sport -09 E88 - Hämärähommia

Lähetetty: Ke Huhti 18, 2012 9:01 am
Kirjoittaja *Kaide
Karun näköinen lähtökohta, "juuri myllytetty"... :megashcok:

Tuon holovideon voisi linkata stickyksi vaikka kiillotusosastolle, hyvin saatu taltioitua :geek:

Hienoa jälkeä :thumb:

Re: BMW 118i M-Sport -09 E88 - Hämärähommia

Lähetetty: Ke Huhti 18, 2012 9:04 am
Kirjoittaja _nixu_
Noissa uudemmissa ei ihan niin kova lakka ole kuin vanhoissa 5/7-sarjalaisissa. Varmaan osin vesiväreistä johtuen. Toki kova se on silti mutta ei mitään e39/e38 verrattuna :D

Re: BMW 118i M-Sport -09 E88 - Hämärähommia

Lähetetty: Ke Huhti 18, 2012 9:07 am
Kirjoittaja Kime
powermitsu kirjoitti:On varmasti tosi hyvä idea tehdä noita kaksistaan. Monestakin syystä. Tärkein on mielestäni se että kun on puolet vähemmän tehtävää niin jaksaa paremmin tehdä putkeen operaation. Tietysti vielä kun Urrani selittää kokoajan niin ei tule tylsääkään :)

Olette te kyllä perfektionisteja, en osannut muuta odottaa! Harmi vaan kun oli ulkona noin huono kuvausilma! Todella jännä nähä mimmoses kunnossa pinta pysyy, tuo kun on kova lakka niin voisi olettaa että optikin on "kovempi" päällä...
Ei tällä foorumilla kyllä turhia miehiä ole! Hienoa jälkeä. :buffer: ;)

Re: BMW 118i M-Sport -09 E88 - Hämärähommia

Lähetetty: Ke Huhti 18, 2012 9:45 am
Kirjoittaja TKe_
Urran ei pääse ylitse Danin ergonomia -kommentista :D

Mikäs tossa on puuhata, kun on noin kivat tilat käytössä. Hienoo!

Re: BMW 118i M-Sport -09 E88 - Hämärähommia

Lähetetty: Ke Huhti 18, 2012 10:10 am
Kirjoittaja Urran
Kiitos kommenteistanne! Joo kyllähän toi tavallaan tommonen pelastusprojekti oli, mutta edelleen harmittaa ettei siitä saanut virheettömämpää :cry:

Vaikka me ollaankin Danin kanssa tosi läheisiä niin ollaan silti jostain asioista eri mieltä. Tai sit mä oon vaan tottunut :lol: Mut odotan innolla kuulla selityksen miten Dani ajais ton pikku lirpakkeen osumatta kattoon tai vieressä olevaan kumilistaan jollain isommalla laikalla ilman kanttausta :D

Hyvä nixu kun muuten mainitsit. Sumareita ei tosiaan oltaisi saatu kiilloitettua millään isommalla, kun 50mm laikalla (purkamatta siis). Ja puskuri oli tosiaan holoa täynnä, mutta siinä oli myös pesunaarmua, epäilen siis vahvasti ettei nahkahousulla ollut edes 4" laikkoja :shock:

Joo siis meidän duunin talli piti valjastaa käyttöön kun muuta ei tähän hätään saatu järjestettyä. Hieman kuhinaa aiheutti kun tein vielä aamusella niitä muovinhoitoaineen yms. levittelyjä ja varaston pojat tuli tekee inventointia. :D Mut sanoin sit et SIIHEN EI KOSKETA! No onneks omaan edes jotain auktoriteettiä tässä firmassa.

powermitsu, sillon kun Bosch ja Metabo laulaa samaan aikaan saksalaista sulosäveltä, ei paljon p*skaa puhuta :D

Ja Sampo kuittas luovutushetkellä että vois välittää terveisiä, miten pinnoite on toiminut :)

Re: BMW 118i M-Sport -09 E88 - Hämärähommia

Lähetetty: Ke Huhti 18, 2012 10:23 am
Kirjoittaja Noesoe
Erittäin hienoa jälkeä.. Mikäs lamppu Urranilla on käytössä holojen bongaukseen?

Re: BMW 118i M-Sport -09 E88 - Hämärähommia

Lähetetty: Ke Huhti 18, 2012 10:34 am
Kirjoittaja Antti O
Hyvää jälkeä. Onko tuo IPA pyyhintä kuin oleellinen asia savetuksen jälkeen jos ajatellaan että savetuksesta siirtyy pesun kautta vahaukseen?
Mistä tota ipaa saa, ihan huoltikselta jotain ainetta?

Kollegan bmw oli muuten ihan samanlaisilla holoilla, sanoisin että vielä pahemmilla kun se tuli aikanaan Saksasta.

Edit:

Löysin netistä tietoa että isopropyylialkoholi on samaa.. nesteen jäänesto on 99% samaa tavaraa. 3,70€ litra?

Re: BMW 118i M-Sport -09 E88 - Hämärähommia

Lähetetty: Ke Huhti 18, 2012 10:42 am
Kirjoittaja Urran
LedLenser P7. Sillä ei nää naarmuja käytännössä ollenkaan (siihen halogeeni on parempi) mutta tommoset selvät holot se spottaa melko hyvin. Itse haluaisin kuitenkin jonkun laajaspektrisemmän :?

Re: BMW 118i M-Sport -09 E88 - Hämärähommia

Lähetetty: Ke Huhti 18, 2012 10:53 am
Kirjoittaja hörnä
Huippu äijien huippu jälkeä
Noi maalarin hommat mua vitu..aa joskus (syvät naarmut).

Re: BMW 118i M-Sport -09 E88 - Hämärähommia

Lähetetty: Ke Huhti 18, 2012 11:29 am
Kirjoittaja Posambique
Huigeet duunii heebot!

Re: BMW 118i M-Sport -09 E88 - Hämärähommia

Lähetetty: Ke Huhti 18, 2012 12:48 pm
Kirjoittaja Juha U
Todella hienoa työtä :good: On kyllä viimeisen päälle hyvä kertomus hyvästä työstä. Parempi ois ollu. kun ei se sakemanni ois koskenu laikkaan ollenkaan, kun tommosen jälen on tehnyt. On varmaan auringossa ollut kauhean näköinen. En yhtään ihmettele, että omistaja halusi autollensa tehtävän jotain. Vielä ois ollut kiva nähdä lopputuloksesta samanlainen video. Se taisi olla mahdottomuus, jos toinen kaveri ei ollut enää paikalla. :good:

Re: BMW 118i M-Sport -09 E88 - Hämärähommia

Lähetetty: Ke Huhti 18, 2012 1:16 pm
Kirjoittaja sonikk
Antti O kirjoitti:Hyvää jälkeä. Onko tuo IPA pyyhintä kuin oleellinen asia savetuksen jälkeen jos ajatellaan että savetuksesta siirtyy pesun kautta vahaukseen?
Mistä tota ipaa saa, ihan huoltikselta jotain ainetta?

Kollegan bmw oli muuten ihan samanlaisilla holoilla, sanoisin että vielä pahemmilla kun se tuli aikanaan Saksasta.

Edit:

Löysin netistä tietoa että isopropyylialkoholi on samaa.. nesteen jäänesto on 99% samaa tavaraa. 3,70€ litra?
Ei ainakaan jos meinaa myllyttää, eikä se välttämätön ole ennen vahaakaan jos clayn liukasteet saa pestyä hyvin pois. Mutta onhan se pinta hyvä olla mahd puhdas ennen vahaa.

Re: BMW 118i M-Sport -09 E88 - Hämärähommia

Lähetetty: Ke Huhti 18, 2012 1:28 pm
Kirjoittaja Urran
^Oho. Mulla oli menny Antin kyssäri kokonaan ohi. Siis IMO IPA pyyhintä aina ennen vahausta. Ei maksa mitään, ei vie juurikaan aikaa ja mahdollisesti parantaa vahan kestoa. Tässä tapauksessa IPA pyyhintä saveistuksen (tai siis kuljetuksen) jälkeen tehtiin sen takia koska pinta jouduttiin pesemään ONR:llä, mikä on tiettävästi melko polymeeripitoinen. Ei tiedetty hankaloittaako se myllytystä jotenkin ja asiakkaan auton kanssa ei oikein viitsitty kokeillakkaan. Lisäksi maalattava kohta piti saada 100% puhtaaksi ennen maalia. Myös ennen pinnoituksia IPA pyyhintä on kriittinen.

On samaa kuin Nesteen jäänesto ja Polaric Go-Jäänesto jne. Löytyy monessa muodossa niin huolto-asemilta kuin esim. Puuilostakin.

Re: BMW 118i M-Sport -09 E88 - Hämärähommia

Lähetetty: Ke Huhti 18, 2012 5:22 pm
Kirjoittaja crabtastic
"Sick dude nice job m8!" © DetailingWorld :D

No eiei, mahtavaa työtä ja mahtavaa kerrontaa! Pakko myöntää että töissä en ihan kaikkea jaksanut puhelimen näytöltä ruveta tihrustelemaan mutta työn jälki näyttää kyllä hyvältä 8-)
Itekki törmänny tuohon M205 viimeistely probleemaan mutta jospa sitä taas ensi viikonloppuna saisi treeniä :good:

Re: BMW 118i M-Sport -09 E88 - Hämärähommia

Lähetetty: Ke Huhti 18, 2012 6:07 pm
Kirjoittaja Hynde
Olipas se kyllä brutaalin hologrammin peitossa... :D Syvempiä naarmuja ei kuitenkaan hirveästi tainnut olla edellisen myllytyksen jäljiltä?

Hienoa duunia, mutta oletko nyt tyytyväinen noiden kuvien valkotasapainoon... :lol:

Re: BMW 118i M-Sport -09 E88 - Hämärähommia

Lähetetty: Ke Huhti 18, 2012 7:29 pm
Kirjoittaja Dani
Metabo, hmm, no jätän sanomatta, suolaa haavoihin vai miten se meni :lol:
Ton ylälirpakkeen olis voinut vetästä vaikkapa 80mm kun vähän teippaa, olitte näköjään teipannut noi nyt kans vaikka 50mm käytössä, vai oliko pelko että 50mm lähtee seikkailemaan metabon ergonimian takia :D
Noi sumarit voi tosin olla aika hankalat isommalla laikalla kiillottaa..jos niitä nyt joku edes kiillottaa.
Mulla ne ovat lasia, oliko ne tossa siis muoviset?

Ei vaan, pirun hienoa duunia, arvostan :good:

Re: BMW 118i M-Sport -09 E88 - Hämärähommia

Lähetetty: Ke Huhti 18, 2012 10:16 pm
Kirjoittaja K70
Oisit vaan pitänyt vasaran kädessä.
Ei yhden kuvan ja onnettoman parin rivin sepustuksen takia olis kannattanut remppaa hidastaa :D

:thumb: