Sivu 1/2

Valaistus

Lähetetty: La Tammi 07, 2012 12:02 am
Kirjoittaja K70
Yritin katsella vanhoja topiceja, mutta en löytänyt sopivaa. Muistan kuitenkin, että asiasta on keskusteltu.

Omassa tallissa on katossa 9kpl tuplaputkisia loisteputkivalaisimia.
Taloa rakentaessa tuli ostettua paketillinen putkia, mutta senhän tietää miten niiden on käynyt, kun niitä on heitelty ajan saatossa sinne sun tänne...niistä oli tullut paljon lyhyempiä :(

Osaako joku suositella jotain tiettyä merkkiä/mallia/sävyä/muotoa/tuntoa/pituutta/paksuutta/sukupuolta/tms., jotka olisi parempia, kuin nuo normiputket?
Teknisessä tilassa rupeaa ensimmäinen putki vilkkumaan, niin uuden hommatessani ostan mieluummin koko lootallisen, ettei tarvi jatkuvasti hakea uusia, tai miettiä, mitähän ne nyt pitikään olla.
Mutta kun noita kaikkinensa se parikymmentä putkea on käytössä, niin kustannuksiltaan pitäisi uusien olla suhteellisen lähellä noita nykyisiä...tai no kai toi on suhteellista. Kyllä auton päällä olevista putkista/sytyttimistä (6x2putkea) voisin maksaa rosentuaalisesti isojakin lukemia enemmän, jos niistä luvataan vastaava ilo autoa hinkatessa.

Tai sitten haen vain uuden lootan noita vilipsejä ja säilön niitä entisiä paremmin.

Niin ja valaisimissa on muovinen suojakuori, joka ei ole suoraan läpinäkyvä, vaan "rihloitettu", joka hajoittaa valoa. Kai ihan normituote.

Re: Valaistus

Lähetetty: La Tammi 07, 2012 1:05 am
Kirjoittaja Hynde
No nyt ei tule budjettiluokan esitys, mutta näitä kuolaan itse:

http://www.kta.fi/tuote.php?tuote_ID=11 ... kat=102&r=

Luonnonvaloloisteputket, joita käytetään paljon myös erilaisissa gallerioissa. Nuo päivitän, kunhan joskus saan sen verran rahaa / aikaiseksi. Muutama soluxen spotti kaveriksi, niin voisi jo olla aika hyvä... :)

Re: Valaistus

Lähetetty: Ma Tammi 09, 2012 10:14 am
Kirjoittaja Urran
^Onks Henkka selvittäny noitten hintoja? Mun pitäs viimeistään kesällä alkaa kans asentelee talliin lisävaloja niin haluisin kans mahd. täydellä spektrillä.

Ja onks mitään ns. markettivaihtoehtoa, kukaan selvittäny?

Re: Valaistus

Lähetetty: Ma Tammi 09, 2012 11:00 am
Kirjoittaja K70
Pika-guuglaus, Fimekolla näyttäisi olevan 5000K hintaan 27,12, sis. alv.

Re: Valaistus

Lähetetty: Ma Tammi 09, 2012 11:27 am
Kirjoittaja Urran
^Ei jassanu googlettaa. Paljon spektri?

Re: Valaistus

Lähetetty: Ma Tammi 09, 2012 12:21 pm
Kirjoittaja K70
Ei mitään hajua, kun täysin vieras alue mulle.
Mutta tollasta propagandaa löytyy Hynden linkittämän just-normlichtin sivuilta...
daylight proGraphic ISO 3664:2009 - 36 Watt
30LL/SE 1 x 36 Watt
30LL/SE 1 x 36 Watt 5000 Kelvin

New unique light source for prepress and press according to ISO 3664:2009 Mandatory throughout the whole digital workflow.

compliant to ISO 3664:2009
high CRI Ra8 = 98 / Ra215 = 95,6
chromaticity error < 0,003
metamierism indices MIvis < 1,0 and MIuv < 1,5
Group Daylight 5000 proGraphic ISO 3664:2009
Item No. 95323
Type 30LL/SE 1 x 36 Watt
5000 Kelvin
Outside dim. cm 1200 mm

Re: Valaistus

Lähetetty: Ma Tammi 09, 2012 12:47 pm
Kirjoittaja Urran
^Toi Hynden viittaama on ainakin spektrin/värin mukaan melko hyvä.

5000K = Värin lämpötila -> "Väri"
CRI = Miten paljon päivänvalon aallonpituuksia lamppu kattaa -> CRI 100% vastaa luonnon- päivänvaloa

CRI:llä on todennäköisesti naarmujen bongaamisessa enemmän väliä kun värilämpötilalla. :)

Jos noi on ~30e putki -> valaisimeen 2 putkea -> hieman pidempi prokkis tehdä valot kunnollisiksi :shock: Jos ostais vaikka lampun + kaks putkee joka palkkapäivä niin kyl se joskus :D

Re: Valaistus

Lähetetty: Ma Tammi 09, 2012 1:18 pm
Kirjoittaja K70
Tässäkin sitten lienee ihan varteenotettava vaihtoehto. Ainakin lompakko pimenee huomattavasti vähemmän...
valoa kansalle, joka pimeydessä lisääntyy

Re: Valaistus

Lähetetty: Ma Tammi 09, 2012 1:44 pm
Kirjoittaja _nixu_
Urran kirjoitti:Jos noi on ~30e putki -> valaisimeen 2 putkea -> hieman pidempi prokkis tehdä valot kunnollisiksi :shock: Jos ostais vaikka lampun + kaks putkee joka palkkapäivä niin kyl se joskus :D
Joku 500e valoihin, onko tuo sitten paha rasti?
Vanha okt nielee tonneja kuitenkin niin samaan konkurssiin valot kuntoon ;)

Vaimolle voit sitten selitellä jollain eu normilla kun pitää talliin ostaa kalliit valaisimet :lol:

Re: Valaistus

Lähetetty: Ma Tammi 09, 2012 1:50 pm
Kirjoittaja Urran
^Ei se mut ei noi valot oikeen oo budjetoitu :lol: Ja jostain syystä jopa hinkkari priorisoi jotain asioita niiden edelle..

Ja eihän 500:ellä sais kun joku 6 runkoo? Niithän ois hyvä olla vähän enemmänkin :D Näin tossa rempan tiimellyksessä yks yö unta et olin asentanu 24 lamppua :D Esittelin niit unessa kaverille..

Re: Valaistus

Lähetetty: Ma Tammi 09, 2012 4:26 pm
Kirjoittaja Hynde
Noita myytiin jossain kaupassa usean lampun nipuissa, joissa hinta ei ollut noin korkea. Kuuklettelen sen tässä paremmalla aikaa. Taisipa olla jokin liike Tuusulassa, jos en väärin muista... :roll:

Parashan olisi, kun käytössä olisi eri valon sävyjä. Naarmut kyllä saa esille tehokkaasti muillakin valoilla, mutta ne viimeiset mikronaarmut ja hologrammit olisi myös mukava saada näkyville ihan perus valaistuksella. Toinen asia, miksi itse noita kuolaan, on tuo maalipinnan värien esiin saaminen, mikä on aika miellyttävä ominaisuus, kun maalailee.

Re: Valaistus

Lähetetty: Ma Tammi 09, 2012 10:48 pm
Kirjoittaja Urran
^Itsellä myös nimenomaan ne naarmut ja se väri. Kun tallihan on myös mun valokuvausstudio ;) Tällöin värin tulisi olla vakio ja spektrin mahdollisimman hyvä. Hyvä valaistus kun palvelisi molempia tarkoituksia vallan mainiosti :D

Laittele tänne Hynde tietoa jos löydät jostain sen hinnan.

Re: Valaistus

Lähetetty: Ma Tammi 09, 2012 11:36 pm
Kirjoittaja Dani
Tänään huomasin että kynttilän valaistus tuo aika hyvin mikronaarmut esille :shock:
..ei muuta ku jätkänkynttilät talliin roihuamaan :lol:

Mutta tosiaan, ei liikaa valovoimaa eikä liian vähän, ei sinertävä vaan enempi kellertävä (tosin kellertävä ei tuo holoja niin helposti esille).
Eli 3700K kun myllyttää ja 5000K kun viimeistelee, tuplaatte valonne ja lyötte yhden katkaisijan lisää seinään :D

Re: Valaistus

Lähetetty: Ke Tammi 11, 2012 10:10 am
Kirjoittaja *Kaide
Dani kirjoitti:Eli 3700K kun myllyttää ja 5000K kun viimeistelee, tuplaatte valonne ja lyötte yhden katkaisijan lisää seinään :D
Siinä taas vierailla ihmettelemistä kun tallin joka nurkassa on vierekkäin kytkimet joissa toisessa lukee "myllytys" ja toisessa "viimeistely". :lol:

Re: Valaistus

Lähetetty: Ke Tammi 11, 2012 10:24 am
Kirjoittaja Dani
..no onneks ei "kasvu" ja "kukinta" :lol:

Mutta tosiaan, jos kunnon valaistuksen haluaa rakentaa niin se vaatii jotain tommosta, ja valot vielä niin että ne heijastetaan maali/lakkapinnalle ettei valo tule suoraan pinnoille, ärsyttää kun pellissä on kaksi valojuovaa joiden kautta pitää peilata ja välillä "väistellä" :cry:

Re: Valaistus

Lähetetty: Ke Tammi 11, 2012 10:38 am
Kirjoittaja K70
No pyörittelee ne päätä muutenkin pesutouhuille :D

Kyllähän semmosen (olikohan joskus Danin postittama kuva) valokujan mieluusti raken(nut)taisi, tai kokonaan autonpuunaustilan, mutta ei ole luoja, eikä oma järjenjuoksu suonut semmoisia valuuttoja omaan käyttöön, että ne olisi mahdollisia.

Ja tuo valojuovien "väistely" on kieltämättä v****tanut useammankin kerran.

Mutta ajattelin kuitenkin kokeilla, josko noiden valojuovien väistely olisi mukavampaa, jos ne olisi valkoisemmat, kuin nykyiset kellertävät.

Ja olisihan se hyvä syy sanoa vaimolle, että menen talliin ottamaan valohoi...kaljaa...valohoi...kaljaa...valohoitoa, kun on kaamosmasennus meneillään :lol:

Re: Valaistus

Lähetetty: Ke Tammi 11, 2012 9:02 pm
Kirjoittaja sonikk
Tämmösen bongasin Audifoorumilta, mahtaisko noilla olla käyttöä?

Led-halogen

Re: Valaistus

Lähetetty: Ke Tammi 11, 2012 9:20 pm
Kirjoittaja Dani
Itse jättäisin, aika suolanen hinta ja Kelvinit aika prseestä. Muuten kyllä specien osalta aika maukas valaistus!

Re: Valaistus

Lähetetty: Ke Tammi 11, 2012 10:34 pm
Kirjoittaja sonikk
Juu kallis on ja epäkäytännöllinen yleisvalaistukseem, ajattelin vaan jos esim holot bongais hyvin.

Re: Valaistus

Lähetetty: Ke Tammi 11, 2012 11:03 pm
Kirjoittaja fibolt
sonikk kirjoitti:Tämmösen bongasin Audifoorumilta, mahtaisko noilla olla käyttöä?

Led-halogen
Pihanvalaistukseen aika magee! :)

Re: Valaistus

Lähetetty: Su Tammi 15, 2012 12:15 am
Kirjoittaja K70
Henkka,
Muistatko sitä mahdollisesti pätevää firmaa tähän aiheeseen, joka olisi tässä nurkissa?

Re: Valaistus

Lähetetty: Su Tammi 15, 2012 12:20 am
Kirjoittaja Hynde
Yritin kuukkelilla sitä etsiä, mutta en enää törmännyt siihen. Prkl, kun ei laittanut sivua ylös mihinkään suosikkeihin... :roll:

Voitaisiin soittaa tuonne toiseen firmaan ja kysellä vaikka könttäsummaa isommalle tilaukselle. Itse tarvisin 10 putkea...

Re: Valaistus

Lähetetty: Su Tammi 15, 2012 12:30 am
Kirjoittaja Hynde
Heittelen tähän näitä, mitä tulee nyt vastaan. Melko hapokkaan hintaisia, mutta isompia eriä kannattaisi kysellä...

http://www.fimeko.fi/tuotteet/valopoydat?s=2

Re: Valaistus

Lähetetty: Su Tammi 15, 2012 12:35 am
Kirjoittaja K70
Taytynee testata ensin muutamalla putkella, mutta eikö tän pitäisi olla soiva peli...http://www.valotorni.fi/biovitalpaivanv ... n%20false;

Re: Valaistus

Lähetetty: Su Tammi 15, 2012 12:40 am
Kirjoittaja Hynde
Varmasti kokeilemisen arvoinen. Mistäpä noista tietää testaamatta. Molempia kun ottaisi yhden kokeiluun, niin näkisi, että saako tuolla tuplahinnalla rahoilleen vastinetta...