Toyota Land Cruiser 2010

Käytit siihen aikaa, rahaa, verta, hikeä tai kyyneleitä. Näytä ne muille!!
lekenda
Viestit: 71
Liittynyt: Pe Heinä 15, 2011 12:38 am

Toyota Land Cruiser 2010

Viesti Kirjoittaja lekenda » La Elo 17, 2013 9:26 pm

Termos!

Tylsyyteen vois kirjotella tänne pikasen jutun muutamalla kuvalla höystettynä.

Tuli tuossa kuluneen viikon iltoina tehtyä pikavauhdilla ensimmäinen auto jota voi jo maasturiksi sanoa !
Luojan kiitos olin joskus aikanaan ostanut mequiarsin jatkovartisen lammaskinnas pesuvälineen, oli korvaamaton työkalu tämän kanssa!

Alunperin auto tuli tehtäväksi syystä että omistaja oli hiukan pökännyt takapuskuria ja valkoinen ränni oli jättänyt jälkiään, niitä lähdettiin poistamaan
mutta samalla huitaisin kokoauton ympäri fixin, tosin sellasella tahdilla että kameraan ei hirveesti tallentunut materiaalia..

Esipesu; ValerPro SnowFoam Combo II + TW liukkari

Pesu; Motox Tehopesu + TW Big O

Pien ja raudan poisto; Autobrite Just the Tonic / Iron X ( + clay )

Vanteet; Bilberry

Kuva saaste :

Auto saapuessa, ei kovin likainen mutta pölyinen ja pikinen..

Kuva

Kuva

Takapuskurin jälkeä, tästä lähti jo osa savella hinkutellessa, myös toisella puolella oli vastaavaa jälkeä, tosin ilman tarttunutta maalia.

Kuva

Muuta osumaa, näitä silottelin ensin vesipaperilla tasaiseksi, pohjalle hieman muovitartuntaa, aikaisemmin alkuviikosta olin jo hakenut
koodilla maalia mitä noihin tuli sitten dippailtua, tietenkin lakkaa päälle ja myllyllä yli, ei uusi, mutta ei niin silmään pistävä lopputulos,
kuva valmiista alempana :

Kuva

Vaahdotuksesta tulee aina muistettua ottaa kuvan kun näyttää niin kivalta :D

Kuva

Aito wetlook pinnalla pesun jälkeen, näytti jopa hyvältä, sen hetken kun oli märkä :)

Kuva

Auto kuivaksi, talliin ja ensimmäisenä myllyä takapuskurille, pretty good ha?

Kuva

Koko auton yli päästelin sitten 3M keltaisen laikan saattamana DodoJuicen LimePrimen.
Pinnoitteeksi Collnite 915 ja taas kelpaa kuran lentää !

Kuva

Valoille tuli annettua hieman Polarshinea karkeudessa F10 ( "keskihieno hioma aine " )

Kuva

Kuva

Takapuskuri parsittu kuntoon :

Kuva

Kuva

Renkaisiin, roiskeläppiin ja astinlautoihin tuli pyyhkäistyä New Look Trim Gel !

Kuva

Myös sisältä tuli pyyhittyä pölyt ja perus imuroinnit.

Summasummaarum, läheskään kaikista näistä ei tule kirjoiteltua, mutta tämä oli arviolta 20 auto tälle "kaudelle" jota tuli hieman ehostettua :)

vesil
Viestit: 223
Liittynyt: Ma Marras 07, 2011 9:44 pm

Re: Toyota Land Cruiser 2010

Viesti Kirjoittaja vesil » Ma Elo 19, 2013 3:49 pm

Vai että pikapesu, kun on maalattu ja myllytetty, eikä lopputulos vaikuta yhtään hassummalta :lol:

Pari kysymystä:
Kauankos tälläiseen pikaprojektiin meni oikeasti aikaa? Suojasitko muuten teipillä esim. noita ulkonevia pdc:n antureita myllytyksen ajaksi? Teipeistä ei ollut mitään mainintaa ja siihenkin menee aikaa reilusti, jos kaiken mahdollisen suojaa.

lekenda
Viestit: 71
Liittynyt: Pe Heinä 15, 2011 12:38 am

Re: Toyota Land Cruiser 2010

Viesti Kirjoittaja lekenda » Ti Elo 20, 2013 4:10 pm

Juu no ei kaikkien mielestä ehkä pikapesu sinänsä, mutta mitä tässä viime aikoina ollut niin siltä tuntui :D Menihän tuohonkin varmaan 10h kun teki useampana päivänä, mutta aina vitullinen kiire..

Eikä tuosta mitään tarvinnut suojailla muualta kun ei mitään karkeampaa myllytys työstöä ollut muualla kuin naarmukohdilla, antureiden läheisyydessä jälkiä hoidellessa pystyi kyllä väistämään antureiden ulkonemat.

Vastaa Viestiin