Liuotinpesuaineet

Liuottimet, foamit, shampoot, kintaat, kuivaus
Avatar
Reneto
Viestit: 75
Liittynyt: La Elo 06, 2011 7:58 am
Paikkakunta: Lahti

Re: Liuotinpesuaineet

Viesti Kirjoittaja Reneto » Ma Elo 08, 2011 8:19 pm

Olen jo pitempään käyttänyt ihan peruspesuissa esipesuaineena Solmasterin AS40:ä. Kesällä n 5% seos ja talvella hiukan ärhäkämpi. Painepullolla levitys, antaa hetken vaikuttaa ja pesu painepesurilla. Minusta ihan loistava aine. Keväällä vahatkin tuntuivat olevan tallella, sen verran kivasti vesi helmeili, vaikka auto oli vahattu syksyllä edellisen kerran. Kunniaa myös Dodon Black Velvetille ;)

herkkoo
Viestit: 255
Liittynyt: Su Maalis 13, 2011 10:10 pm
Paikkakunta: Seinämeri

Re: Liuotinpesuaineet

Viesti Kirjoittaja herkkoo » Ma Elo 08, 2011 8:24 pm

.. Vai Blue Velvetillä? ;)

Ootko käyttäny jotain/mitä QD:ta pesujen yhteydessä.. ? Ite en oo ainakaa kuullu et kenelläkää ois Dodot (siis pl. Supernatural) pysyny kovin montaa kuukautta pinnassa. :o Kesävahaksi Dodot just hyviä kylläkin. ;)

Avatar
Reneto
Viestit: 75
Liittynyt: La Elo 06, 2011 7:58 am
Paikkakunta: Lahti

Re: Liuotinpesuaineet

Viesti Kirjoittaja Reneto » Ma Elo 08, 2011 8:38 pm

Jooo :oops: Blue Velvet.

En käyttänyt mitään QD:a. Veden helmeilystä ja pesun helppoudesta päättelin, että vahaa on pinnassa. Miten muuten sen pystyy toteamaan..? Eihän ne vesihelmet enää keväällä mitään sormenpään kokoisia ollut :D
Pari viime talvea on ollut kyllä armollista aikaa auton puhtaana pidon suhteen. Tullut pesuissa aika pitkiäkin taukoja (= 1kk)

Avatar
sonikk
Viestit: 3357
Liittynyt: To Heinä 15, 2010 10:11 am
Paikkakunta: Kerava
Viesti:

Re: Liuotinpesuaineet

Viesti Kirjoittaja sonikk » Ma Elo 08, 2011 8:40 pm

Ei noi Dodon vahat nyt ihan toivottomia talvellakaan ole, faijalla oli juuri Blue Velvetit viime talven pinnassa. Tota Solmasteria on muutama muukin kehunut, jos tosiaan vahaturvallista niin voisi harkita.

Kime
Viestit: 1090
Liittynyt: Ti Joulu 14, 2010 12:40 pm

Re: Liuotinpesuaineet

Viesti Kirjoittaja Kime » Ma Elo 08, 2011 8:42 pm

sonikk kirjoitti:Ei noi Dodon vahat nyt ihan toivottomia talvellakaan ole, faijalla oli juuri Blue Velvetit viime talven pinnassa. Tota Solmasteria on muutama muukin kehunut, jos tosiaan vahaturvallista niin voisi harkita.
Ei taida olla collin tai megun 16 voittanutta talvivahaa? vai onko raati mitä mieltä?

Avatar
sonikk
Viestit: 3357
Liittynyt: To Heinä 15, 2010 10:11 am
Paikkakunta: Kerava
Viesti:

Re: Liuotinpesuaineet

Viesti Kirjoittaja sonikk » Ma Elo 08, 2011 8:45 pm

Vaikea sanoa mutta FK1000P on myös melko kestävää. Ens talvena vois vaikka pientä vertailua koittaa suorittaa.

Avatar
Projectech
Apupoika
Viestit: 1228
Liittynyt: Ti Marras 30, 2010 10:57 pm
Paikkakunta: Laitila
Viesti:

Re: Liuotinpesuaineet

Viesti Kirjoittaja Projectech » Ma Elo 08, 2011 8:55 pm

Reneto kirjoitti:Veden helmeilystä ja pesun helppoudesta päättelin, että vahaa on pinnassa.
Nyt vedetään täysin mutulla, mutta voisiko tuollainen sitrusöljypohjainen pesuaine jättää pinnalle pientä kalvoa, joka sitten aiheuttaa veden helmeilyn? Vähän samaan tyyliin kuin tärpätillä pyyhkäisyssä, eli vahat mitä todennäköisimmin lähtevät, mutta hetkellinen helmeily jää.

Ja tiedetään: helmeileehän se vesi paljaalla uudella tai myllytetyllä maalillakin, mutta tämän tyyppisen helmeilyn luulisi jo yhden talven mittaan häipyvän :)

Omasta mielestäni paras mittari suojan olemassaoloon on sormien liu'uttaminen maalipinnalla ja tuntuman vertaaminen vaikkapa ipalla pyyhittyyn maaliin. Jälkimmäistä kun ei mielikseen tee; sen verran siihen sormet kiinni tarraavat :shock:
Palveleva autonhoitotuotteiden erikoisliike
Laatutuotteita pieniin ja suuriin autonhoitotarpeisiin, ohjeet ja vinkit kaupan päälle. Ota rohkeasti yhteyttä! autonhoitokauppa.fi

Avatar
Reneto
Viestit: 75
Liittynyt: La Elo 06, 2011 7:58 am
Paikkakunta: Lahti

Re: Liuotinpesuaineet

Viesti Kirjoittaja Reneto » Ma Elo 08, 2011 9:04 pm

Tarkoitin tuolla pesun helppoudella sitä, että pinta on liukas, vahatun oloinen.
En oikein jaksa uskoa, että pintaan jäisi Solmasterista kalvoa, se on kuitenkin vain esipesuaine.
Kime kirjoitti: Ei taida olla collin tai megun 16 voittanutta talvivahaa? vai onko raati mitä mieltä?
Blue Velvetit alkaa olla lopussa, ja Colliniteä olen miettinyt seuraajaksi. Ehkä 915. Ei ole kokemuksia Colleista, mutta kovasti niitä kehutaan.

Polo09
Viestit: 123
Liittynyt: Ti Touko 04, 2010 3:40 pm
Paikkakunta: Uusimaa

Re: Liuotinpesuaineet

Viesti Kirjoittaja Polo09 » Ma Elo 08, 2011 9:20 pm

Solmasterin AS40 olen minäkin käyttänyt noin puolisen vuotta 5% seoksella ja voin hyvillä mielin suositella. Lika irtoaa kiitettävästi ja sormituntumalla on hellä vahalle (Swisswax 40% carnaubaa).

Avatar
pellepoliisi
Viestit: 715
Liittynyt: To Elo 09, 2012 7:13 pm
Paikkakunta: Helsinki

Re: Liuotinpesuaineet

Viesti Kirjoittaja pellepoliisi » To Elo 16, 2012 9:31 pm

Mistä nykyään sais ostettu pk-seudulta pineline?
Ei raaskisi maksaan jotain 6euron postikulu pelkästään sen ostosta niin mielellää jostain liikkeestä hakisi.
Motonet ei enää myy. Konalassa on Wurthin tukkumyymälä, mutta vain yritysmyynti...

Tai sitten pineline vastaava liuotinpesuaine cleanyourcarista, kun sieltä olen hankkimassa muuta kamaa.

Shakini
Viestit: 584
Liittynyt: Ke Huhti 04, 2012 11:21 am
Paikkakunta: Kajaani

Re: Liuotinpesuaineet

Viesti Kirjoittaja Shakini » To Elo 16, 2012 9:42 pm

Tokmanni, Robinhood tms. vastaavaa onko?

Myös kodintukuista löytyy. maksaa n. 20e se 4l tonkka.
Honda CRX del Sol - Backwoods Customs

Avatar
JUMA
Viestit: 2196
Liittynyt: Ti Touko 04, 2010 6:49 pm
Paikkakunta: Vantaa, Martinlaakso

Liuotinpesuaineet

Viesti Kirjoittaja JUMA » To Elo 16, 2012 10:34 pm

Puuilo. Virkatie 7, Vantaa.

Avatar
Henripit
Viestit: 488
Liittynyt: Ma Huhti 23, 2012 10:44 am
Paikkakunta: Espoo 02740

Liuotinpesuaineet

Viesti Kirjoittaja Henripit » To Elo 16, 2012 10:48 pm

Itse ostin Tammiston Tarjoustalosta, hinta n. 15€. On kyllä hyvää kamaa hinta/laatu suhteeltaan!
Edistyminen --> Step 1 - Step 2 - Step 3

frozzu
Viestit: 256
Liittynyt: Pe Loka 01, 2010 1:14 pm
Paikkakunta: Hämeenlinna

Re: Liuotinpesuaineet

Viesti Kirjoittaja frozzu » La Loka 06, 2012 9:06 am

En nyt löytänyt parempaa topiccia kysymykselleni. Mutta voiko Lammaskintaalla pestä liuotinpesuaineita, esim. Surfex HD. Vai ottaako kinnas itseensä ja karvat alkaa pudota tai vastaavaa?

Avatar
JUMA
Viestit: 2196
Liittynyt: Ti Touko 04, 2010 6:49 pm
Paikkakunta: Vantaa, Martinlaakso

Liuotinpesuaineet

Viesti Kirjoittaja JUMA » La Loka 06, 2012 9:24 am

Kyllä voi.

Avatar
Tuomas
Viestit: 258
Liittynyt: To Syys 01, 2011 2:45 pm
Paikkakunta: Helsinki

Re: Liuotinpesuaineet

Viesti Kirjoittaja Tuomas » Su Loka 07, 2012 12:49 pm

Mutta kinnas voi kyllä ottaa itseensä. Käsittääkseni ainakin Projectechin Janne oli törmännyt tilanteisiin, joissa aito lammaskinnas oli ottanut nokkiinsa tujusta liukkaripesusta ja siksi heiän suositus käsittääkseni on käyttää liukkaripesuissa synteettistä kinnasta.

Itse käytin viime kerralla liukkaripesuun aitoa lammaskinnasta ja mielestäni siitä on sen jälkeen alkanut irrota karvaa. En tosin voi varmasti sanoa, johtuuko tämä juuri liukkaripesusta, koska kinnas oli jo muutenkin vanha. Anyway, synteettinen kinnas maksaa muutaman euron, niin en lähtisi riskeeraamaan lammaskinnasta turhaan.
Toisaalta jos pesun jälkeen ei ole tarkoitus myllyttää, niin synteettinen kinnas voi jättää lammasta herkemmin mikronaarmuja.

Avatar
Dani
Viestit: 5737
Liittynyt: Ma Touko 03, 2010 8:02 pm
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Re: Liuotinpesuaineet

Viesti Kirjoittaja Dani » Su Loka 07, 2012 12:54 pm

Itse pesen noita ennen myllytystä olevia autoja synteettisillä kintailla, toisella shampoo ja liukkaripesua varten ja toinen synteettinen jolla levitän DeIron + DeTar -aineet.
Myllytettyjä autoja sitten lammaskintaalla :thumb:
"The beginning is always difficult, in the end stands the thank."

Avatar
Henripit
Viestit: 488
Liittynyt: Ma Huhti 23, 2012 10:44 am
Paikkakunta: Espoo 02740

Re: Liuotinpesuaineet

Viesti Kirjoittaja Henripit » Ma Loka 22, 2012 2:10 pm

Täällä porukka puhuu niin paljon tosta Surfex HD:stä, että kai sen on pakko olla hyvää kamaa. Saako sitä mistään kivijalkamyymälöistä, vai onko nettitilaus (projectech, shinearama tms) ainut tapa? Toisaalta, eroaako se nyt ratkaisevan paljon Pinelinestä, jota saa kohtuu hinnalla lähi Tarjoustalosta?
Edistyminen --> Step 1 - Step 2 - Step 3

Avatar
HuG0
Viestit: 833
Liittynyt: Ti Helmi 07, 2012 9:41 am
Paikkakunta: Eura
Viesti:

Re: Liuotinpesuaineet

Viesti Kirjoittaja HuG0 » Ma Loka 22, 2012 2:13 pm

Henripit kirjoitti:Eroaako se nyt ratkaisevan paljon Pinelinestä, jota saa kohtuu hinnalla lähi Tarjoustalosta?
Pinelinea oli ennen kun Surfexia hankin, enkä ainakaan itse mitään "ahaa-elämystä" kokenut tuossa vaihdossa.. Kai niiden tehokkuudessa voi pientä eroa olla..
Kun taitamaton laittaa haluttoman tekemään tarpeetonta, niin turha työ menee hukkaan...

Avatar
sonikk
Viestit: 3357
Liittynyt: To Heinä 15, 2010 10:11 am
Paikkakunta: Kerava
Viesti:

Re: Liuotinpesuaineet

Viesti Kirjoittaja sonikk » Ma Loka 22, 2012 3:03 pm

Vaikuttaisi hieman tehokkaammalta, vaikea sanoa ilman suoraa vertailua. Tosin vahatkin lähtee aika tehokkaasti tujummilla seoksilla joten ei ihan viikkopesuihin kannata lotrata.

Urran
Viestit: 7304
Liittynyt: To Heinä 01, 2010 2:58 pm
Paikkakunta: Kerava-Vantaa akseli

Re: Liuotinpesuaineet

Viesti Kirjoittaja Urran » Ma Loka 22, 2012 4:40 pm

Eri asioissa hyvät. Esim. konehuoneen putsauksessa Pineline vie mutta auton ulkokuoren liukkaripesussa Surfex HD on mielestäni enemmän, kun pykälän, tehokkaampaa.

Tää konehuoneputsi kokemus tuli siis kaverilta joka lainas mun 1:5 Surfex HD pulloa kannen putsaukseen (siis irtonaisen, joka puolelta). Sano että Pineline oli piirun verran tehokkaampaa siihen. Jos Surfex HD ei itellä riitä niin sitten nappaan hiilivetyliuottimet käteen..
Vain YKSI LSP!

Vastaa Viestiin