Höyrypuhdistimet auton sisustan pesussa

Sisätilojen ylläpito
Avatar
jesse55
Viestit: 151
Liittynyt: To Heinä 10, 2014 10:47 pm

Höyrypuhdistimet auton sisustan pesussa

Viesti Kirjoittaja jesse55 » Ke Huhti 29, 2015 12:03 am

Kertokaapas viisaammat noista pienistä höyrypesureista/puhdistimista. Tarkoitus olisi hommata jonkinlainen laite millä saisi sisustan pienet kolot putsattua kun ei ole paineilma mahdollisuutta tohon tornado magic guniin. tuossa joitakin vaihtoehtoja

-http://www.verkkokauppa.com/fi/product/ ... ypuhdistin

-https://www.motonet.fi/fi/tuote/383155/ ... -1500W-12l

-https://www.motonet.fi/fi/tuote/383168/ ... 000-W-15-l

-https://www.motonet.fi/fi/tuote/790159/ ... ypuhdistin

Ja ehdotuksia otetaan vastaan!

Ps. en hae laitetta penkkien pesuun.

JaniH
Viestit: 1733
Liittynyt: Pe Elo 12, 2011 8:47 am
Paikkakunta: Eura

Re: Höyrypuhdistimet auton sisustan pesussa

Viesti Kirjoittaja JaniH » Pe Touko 01, 2015 10:38 am

Mitä tehokkaampi sitä parempi, itselläni on tuon motonetin 1500w laitteen tyylinen höyrypesuri ja muutenhan se on ihan jees peli mutta lämpiää pirun hitaasti ja täyttöä varten täytyy antaa hetki jäähtyä ennenkuin korkki aukeaa. Painetta saisi myös olla enemmän kuin 4 baaria mikä tuolla lie ehdoton maksimi ja todellinen työpaine lie 1-2 baaria. Luonani kävi kerran edustaja jolla oli 8 barin höyrykoneita myynnissä, niillä alkoi jo saamaan jotain aikaankin kun näillä pikkukoneilla se on aika tuhertamista. Valmista tulee kyllä mutta kiire ei kestä olla.
Jos Jumala kulkisi keskuudessamme niin hänkin käyttäisi Meguiar'sia

Avatar
baburusa
Viestit: 5
Liittynyt: To Huhti 10, 2014 6:27 pm
Paikkakunta: Oulu

Re: Höyrypuhdistimet auton sisustan pesussa

Viesti Kirjoittaja baburusa » La Touko 02, 2015 11:15 am

Talonyhtiössä oleva sc3 on osoittanut toimivaksi. Työpaine siinä on noin 3barin pintaan ja riittää kyllä hyvin. Toki pahimmat tahrat esim pihka ja kovettuneet tahrat matoissa ja kankaissa huutaa jo brushin lisäksi parempaa painetta. Enemmän itsellä häirinnyt vesisäiliöiden tilavuudet. Saa olla koko ajan lisäämässä vettä jos yhtään pienempi säiliö olisi. Litran säiliö itsellä kestää noin puoleen autoon (vain sisustassa).
Subaru Outback 2.5 -05

JaniH
Viestit: 1733
Liittynyt: Pe Elo 12, 2011 8:47 am
Paikkakunta: Eura

Re: Höyrypuhdistimet auton sisustan pesussa

Viesti Kirjoittaja JaniH » Su Touko 10, 2015 8:06 pm

Haa, osui silmiin paikallisessa Tokmannissa semmonen nokkakannun näkönen pikkunen höyrypesuri, Bomann merkkinen niin pitihän siihen 4,50€ investoida ja on jopa ihmeen hyvä, painetta enemmän kuin vanhassa halpismallissa mutta haittapuolena painetta ei riitä kuin muutamaksi sekunniksi kerrallaan ja hurjalla 2,2 desin vesisäiliöllä ei kauaa höyryttele verrattuna tuon toisen koneen 1,5 litran vesisäiliöön. Mutta lämpeää nopeasti niin sopii erittäin hyvin pikkuhommiin, mukana oli jopa jatkoletku niin pääsee ahtaisiinkin paikkoihin helposti.
Jos Jumala kulkisi keskuudessamme niin hänkin käyttäisi Meguiar'sia

Avatar
JUMA
Viestit: 2196
Liittynyt: Ti Touko 04, 2010 6:49 pm
Paikkakunta: Vantaa, Martinlaakso

Re: Höyrypuhdistimet auton sisustan pesussa

Viesti Kirjoittaja JUMA » To Touko 14, 2015 10:01 pm

Meillä on kotona käytössä kärcherin semmoinen pikkuinen pikkuisella säiliöllä ja on ehkä yksi paskimmista investoinneista mihin olen rahaa laittanut. Maksoi vielä jotain ~70€ prismassa aikoinaan... Tuo em. tokmannin tekele ajanee saman asian.
Ainoa hyvä siinä on pitkä johto... :lol:

Vastaa Viestiin