Clayn korvaajako?

Pienpoisto, raudanpoisto, claybar jne.
Vilho
Viestit: 106
Liittynyt: Ma Tammi 28, 2013 1:17 pm
Paikkakunta: Lempäälä

Re: Clayn korvaajako?

Viesti Kirjoittaja Vilho » Ti Huhti 01, 2014 7:09 am

Tuo on siitä mukava, että ei tipu niin helposti kuin normaali clayn palanen, eikä tarvi sormet krampissa pitää pienestä savikikkareesta kiinni. Ja tosiaan liimaantuu välillä pintaan. Tarkkana saa siis olla liukkarin kanssa. Olen tuota käyttänyt ennen myllytystä, niin ei ole tullut tsekattua, että aiheuttaako mikronaarmua. Uskoisin, että naarmua helposti tulee, kun sieni imaisee kiinni pintaan.

Avatar
Juuso-X
Viestit: 72
Liittynyt: La Kesä 08, 2013 9:18 pm
Paikkakunta: Oulu

Re: Clayn korvaajako?

Viesti Kirjoittaja Juuso-X » Ke Huhti 09, 2014 4:48 pm

Onko kukaan päässyt vertaileen clay liinan ja padin eroja käytännössä.
Pelkkää padiä käyttäneenä olettaisin että se on näistä kahdesta mukavampi käyttää :?:
Carpron liina maksaa sen kolmisenkymppiä niin ei ole vielä raskinut tilata kokeiluun...

Wolfie
Viestit: 2751
Liittynyt: Ke Touko 12, 2010 7:12 pm

Re: Clayn korvaajako?

Viesti Kirjoittaja Wolfie » Ke Huhti 09, 2014 5:43 pm

Liinasta ei kokemuksia. Mutta uskoisin pikaisesti arvuutellen että sieni/kinnas/padi on vähän näppärämpi kuin liina. Riippuen täysin liinan koosta tietysti.

Avatar
Tonis
Viestit: 1439
Liittynyt: Ma Touko 03, 2010 9:34 pm
Paikkakunta: Pirkkala
Viesti:

Re: Clayn korvaajako?

Viesti Kirjoittaja Tonis » Ke Huhti 09, 2014 10:39 pm

Tuli tuo Dodon claylaikka pojilta otettua testiin ja tyypättyä tänään. Hyvin ja nopeasti toimi kyllä ja en ainakaan tuossa naarmuja lisää huomannut tulevan. Tosin kiillotuksenhan se sai peräänsä, joten vaikea tuota naarmujen seasta sanoa tuliko lisää... Täytyy tehdä johonkin priimaan pintaan testejä.
Wannabe-OCD

Riksaw
Viestit: 36
Liittynyt: Ke Joulu 07, 2011 1:45 am
Paikkakunta: Hämeenlinna

Re: Clayn korvaajako?

Viesti Kirjoittaja Riksaw » To Elo 21, 2014 11:04 pm

Tänään saapu cycltä pakettia josta löyty mm clay kinnas, oman tuotemerkin alla myyvät 15£ hintaan, joten päätin ottaa testiin.

Pitihän sitä heti kokeilla käyttö/talvimiinaan jonka pinnalle ei peruspesuja kummempaa ole tehty, joten melko karheahan tuo oli.
Toimiihan se ja olin vähän jopa yllättynyt! Ei tahmaa yhtään, oikeastaan jopa kintaan mikrokuitupuoli tuntui tahmaavan enemmän, liukkarina toimi cg citrus washgloss, pesuämpäriin vähän reilummalla seoksella ns rannemitalla.

Pinnoista tuli sileät melko nopeaan, toki esim katto kaipas muutenkin puhdistusta niin siellä joutu tekeen huomattavasti enemmän läppejä vrt muu auto. Tuskin tulee korvaamaan normi claytä, mutta ylläpitoihin yms ihan pätevän oloinen, hintakin vähän toista kuin cg vastaavilla.

skiri
Viestit: 185
Liittynyt: Ma Touko 06, 2013 8:54 am
Paikkakunta: Kempele

Re: Clayn korvaajako?

Viesti Kirjoittaja skiri » Pe Elo 22, 2014 8:14 am

Riksaw kirjoitti:Tänään saapu cycltä pakettia josta löyty mm clay kinnas, oman tuotemerkin alla myyvät 15£ hintaan, joten päätin ottaa testiin.
Tätä vissiin tarkoitat?
Tuntuiko kuinka kestävältä? Että jos se vaikka kestäis isältä pojalle.

Riksaw
Viestit: 36
Liittynyt: Ke Joulu 07, 2011 1:45 am
Paikkakunta: Hämeenlinna

Re: Clayn korvaajako?

Viesti Kirjoittaja Riksaw » Pe Elo 22, 2014 9:08 am

Joo tuota meinasin. Kestoa paha arvioida, vielä ainakin täysin ehjä niinkuin tietysti pitääkin.. Ihan kohtuu laadukkaalta vaikuttaa.

Antti O
Viestit: 1065
Liittynyt: Ma Kesä 28, 2010 2:54 pm
Paikkakunta: Mikkeli

Re: Clayn korvaajako?

Viesti Kirjoittaja Antti O » Pe Elo 22, 2014 10:04 am

No kumpi noista nyt sitten kannattaa valita, kinnas vai sieni?

Vastaa Viestiin