HenriKoo kirjoitti:Mites toi muovi käyttäytyy laikan alla? Onks samanlaist ku pehmee lakka?
Useimmat muovilaadut kiillottuvat ihan mukavasti ja käyttäytyvät samansuuntaisesti kuin pehmeä lakka. Ennen kuin kiillotukseen ryhtyy, kannattaa kuitenkin tarkistaa muoviosan taustapuolelta raaka-ainemerkintä.
Jos sieltä löytyy merkintä PP ja numerot 05 sen "kierrätyskolmion" sisältä, on parempi jättää homma sikseen ja tyytyä peittelemään käytönjälkiä sopivalla muovinhoitoaineella. Polypropeeni ei nimittäin kiillotu, ei vaikka mitä tekisi. Jälkiä jää tietenkin siitäkin siistittyä pois, mutta peilikiilto ei tule esiin.
Niin, ja sekin kannattaa selvittää, että kyseessä on todella pelkkä muovipinta, ettei tule yllätyksenä mahdollinen maalin kurttuuntuminen, kun oikein innostuu muovin paksuutta hyödyntämään naarmujen poistossa
