Hynde on myös tehnyt aineesta aikoinaan oman vertailunsa: viewtopic.php?f=28&t=456

Molemmat aineet ovat vesiohenteisia ja antavat UV suojan. Polished Bliss arvioi näiden kiilto tason 5 pykäläisellä asteikolla ja Werkstat saa 1 ja 303 2 palluraa. Elikkä kumpikaan ei juuri lisää kiiltoa. Werkstatista myös sanotaan, että sitä voi kerrostaa ja näin parantaa uv suojaa, ilman että kiilto lisääntyy. Puhdistin kojelaudan ja oven ensiksi Ultima Interior Shampoo Gelillä puhtaaksi ja annoin pinnan kuivua reilun 10min.
Kuvissa aina vasemmalla on Werkstatin aine. Kuvat nyt on mitä on ja ovesta jäi puuttumaan kuva rajausteipin ollessa paikoillaan. Pahoittelut tästä.

Aineet levitetty Megun mikrokuituisella levittimellä ja n.5 minuutin kuivumisen jälkeen pyyhkäisty kerran alueen yli mikrokuitu pyyhkeellä.




Aineet ovat hyvinkin identtisiä lopputulokseltaan ja antavat toistensa kaltaisen pinnan. Hieman tummentaen pintaa ja jättäen sen hyvin lähelle alkuperäistä ilman mitään hirmu kiiltoja. Polished Bliss sanoo myös Werkstatin Satin Protin puhdistavan hieman pintaa. Tätä en ole kokeillut, koska olen käyttänyt tuota Ultiman sisäpuhdistus ainetta.