Aloittelijalle apua kiillotukseen

Lakka, suorakiilto, metalli, lasi jne. sekä niiden kiillotustekniikat
Wolfie
Viestit: 2751
Liittynyt: Ke Touko 12, 2010 7:12 pm

Re: Aloittelijalle apua kiillotukseen

Viesti Kirjoittaja Wolfie » Ti Heinä 17, 2012 11:43 am

SRP on yks ehdottomasti väärinymmärretyin aine näissä piireissä. All-In-One tuotteena se on hemmetin näppärä justiinsa nimenomaan puhdistavana ja peittävänä tuotteena. Myyntifikseihin erittäin toimiva aine ja helppokäyttöisenä näppärä luukkujenväleihin, ikkunoiden sisäpinnoille ja kaikkeen muuhun läträämiseen.
Käsin levitettynä toimii hyvänä pohjusteena. SRP:n päälle tarttuu melkeinpä mikä tahansa LSP eikä vaikuta LSP:n kestoon juuri laisinkaan.
Koneella viimeistelylaikalla tai light polishing laikalla saa työstettyä vähän paremmin pintaan ja peittää enemmän. Siltikin tajuttoman helppo pyyhkiä pois. Työstöaikaa SRP:llä ei paljoa ole, mutta muutaman vedon pienelle alueelle saa tehtyä melko matalilla kierroksilla ennenkuin alkaa kuivamaan.

Vanhan reseptin SRP oli jo toimivaa sekin mutta nykyinen uuden reseptin litku pitäis olla vielä vähemmän pölyävää, peittää enemmän ja kestää pidempään ilman LSP:täkin. Tosin itse laittaisin ehdottomasti silti jonkin muun LSP:n aina päälle.

Tiedän useammankin autoliikkeen joka meikkaa vaihtoautot SRP:llä ja karvalaikalla. Yksinkertaisesti ajavat SRP:tä pintaan niin kauan ja niin useasti että näyttää hyvältä...

a sigfrids
Viestit: 32
Liittynyt: Ti Touko 08, 2012 1:40 pm

Re: Aloittelijalle apua kiillotukseen

Viesti Kirjoittaja a sigfrids » Ti Heinä 17, 2012 11:52 am

SRP ja karvalaikkaa on veli käyttänyt hänen pakettiautoihinsa ja parempaan suuntaan menee kyllä. Nopea on työstää, muttei tietenkään täydellistä tule.
Kiiltoa saa pintaan aika hyvin sillä, tarpeeksi mitä työautoon tarvitsee.
Kätevä siis pikafixeihin ainakin omasta ja veljen mielestä. :good:

LOCTITE
Viestit: 94
Liittynyt: Ti Huhti 24, 2012 8:44 am
Paikkakunta: Lohja

Re: Aloittelijalle apua kiillotukseen

Viesti Kirjoittaja LOCTITE » Ti Heinä 17, 2012 11:57 am

Kyllä mä taidan lähtee liikenteeseen just tuolla SRP+valkonen CG:n laikka, ottaa ehkä vähän enemmän pois ku viimeistelylaikka. Siihen päälle sit jotain...kattoo nyt, että mikä sit lopulta laitetaan (carnauba tai jetseal). Tosiaan juuri tuollaista myyntifixiä vastaava käsittely pitäs tehä, ei ihan oikeeta myllytystä. Turha panostaa sellaiseen autoon, mikä ei kuitenkaan tuu pysymään kauaa hyvänä :)

Tuolla punasella on tullu vahailut aloitettua joskus, ja kyllä se edelleenkin on ihan hyvä aine...ennen tämän foorumin selailua, lähes aina sitä laitoin pohjalle/putsasin pinnat. Siks aattelin, että voisko käyttää juurikin tuollaiseen tarkoitukseen kun sattuu sitä vielä hyllystä löytymään.

Kiitos kaikille, jotka on jaksanu vastailla...oppii lisää näistä aineista ku kokeneemman neuvoo ja kiva, että voi kysyä jos joku asia askarruttaa :thumb:

jkan
Viestit: 49
Liittynyt: La Huhti 21, 2012 12:22 pm
Paikkakunta: Uusikaupunki

Re: Aloittelijalle apua kiillotukseen

Viesti Kirjoittaja jkan » Ti Heinä 17, 2012 1:55 pm

Tuli vedettyä musta bemari glymin 02b tahna + CCS vihreän kanssa ja sen jälkeen Meguiars Swirl Remover + Glymin musta laikka
Vahaksi vedin Simoniz original wax.

Mielestäni ajoin aineet loppuun ja ennen vahaa pyyhkäisin ipalla.

Tänään huomasin suorassa auringonpaisteessa ns. holoja mutta kun holon kohtaa pyyhkäisee sormella se häiviää.

Joten menikö viimeistely uusiksi vai jättääkö tuo Simoniz rasvaisen pinnan joka peilaa auringossa?

Avatar
sonikk
Viestit: 3357
Liittynyt: To Heinä 15, 2010 10:11 am
Paikkakunta: Kerava
Viesti:

Re: Aloittelijalle apua kiillotukseen

Viesti Kirjoittaja sonikk » Ti Heinä 17, 2012 2:06 pm

Jos sormella häviää niin se on juurikin Simppa mikä jäänyt pyörimään pintaan.

Urran
Viestit: 7304
Liittynyt: To Heinä 01, 2010 2:58 pm
Paikkakunta: Kerava-Vantaa akseli

Re: Aloittelijalle apua kiillotukseen

Viesti Kirjoittaja Urran » Ti Heinä 17, 2012 3:05 pm

sonikk mä oon ainakin Mitsuun aikanaan vertaillu Lime Primen ja SRP:n leikkaavuutta. Ainakaan Hexin mustilla laikoilla ei SRP tee yhtään mitään muuta kuin peitä, kun taasen LP leikkaa kuitenkin jotain hentoa huntua pois. Jälkeä noihin aikoihin tarkistettiin silloisen työnantajan Pinelinellä, mikä levitettiin raakana kuution säiliöstä eli varmastikkaan ei jäänyt rasvoja pintaan :D

En tiedä toimiiko SRP:tä ajaessa laikka leikkaavana, ja saako sillätavalla holotonta pintaa, en ole kokeillut. Joku kokeilemaan?

Toi SRP + karvalaikka kuulostaa suorastaan vaaralliselta. Hienoja holoja varmaan saa aikaiseksi.

Mä en ainakaan henkilökohtaisesti missään tapauksessa suosittele SRP:n käyttöä myllytysaineen korvaajana. Eri asia on toki levittää se leikkaamattomalla (!) laikalla AIO tuotteeksi ennen vahaa.

Wolfie on oikeassa, ja jos tarkkaan lukee Peten postauksen niin Petehän ei missään tapauksessa puhunut SRP:n leikkaavuudesta myöskään? Mutta olen ehdottomasti samaa mieltä että aine on eri kätevä esim. ikkunoiden sisäpinnoille, ovenväleihin yms. missä cleaner ominaisuudestakin/jälkiliukkaudesta on hyötyä. Myös fillausominaisuuden takia on mainio esim. sisustan mittaristonklusterin pleksiin, kelloon jne, mihin on hentoa naarmua tullut ajan saatossa.

SRP ei tosiaan oo huono tuote, mutta mä en yleisesti ottaen oikeen tykkää sen jäljestä/pölyisyydestä. Siksi en tuu käyttäneeks enempää.
Vain YKSI LSP!

jkan
Viestit: 49
Liittynyt: La Huhti 21, 2012 12:22 pm
Paikkakunta: Uusikaupunki

Re: Aloittelijalle apua kiillotukseen

Viesti Kirjoittaja jkan » Ti Heinä 17, 2012 3:28 pm

sonikk kirjoitti:Jos sormella häviää niin se on juurikin Simppa mikä jäänyt pyörimään pintaan.
Lisätään viellä että äsken kun kävin hipelöimässä autoa niin tuntui että pelkällä sormella tulee naarmuja :shock:

Niin mistäs tämä johtuu? Huonosti pyyhitystä simpasta?

harrik
Viestit: 922
Liittynyt: Ke Kesä 13, 2012 12:45 am

Re: Aloittelijalle apua kiillotukseen

Viesti Kirjoittaja harrik » Ti Heinä 17, 2012 3:36 pm

SRP sisältää hyvin vähän hiovia aineosia seka fillereitä.
Tuota ainetta on käytetty hyvin paljon ns. "vahana" sekä Fiksarit käyttävät meikatessaan autoja.
Puna kulta komboo käytetään paljon varsinkin piireissä joissa ei paremmasta tiedetä.

Mandoliini
Viestit: 49
Liittynyt: Ke Touko 02, 2012 8:56 am

Re: Aloittelijalle apua kiillotukseen

Viesti Kirjoittaja Mandoliini » Ke Heinä 18, 2012 10:15 am

Tervehdys!

Ostin tuossa muutama viikko sitten MY09 Golffin, jolla oli tosin mittarissa vaan 40tkm, mutta maalipinnassa olisi ehkä ollu toivomisen varaa, koska muutamassa kohtaa oli vähäsen naarmuja ja yleistä käytönjälkeä.

Aniways.. Tein heti seuraavana päivänä perus pesun ja tarkistin maalipinnan eli claybaria ei tarvinnut käyttää vaan pinta oli liukas ja pesun jälkeen pistin NXT vahan, jotta pinta näyttäisi edes vähän paremmalta. Autoliike ollut edes kunnolla pessyt autoa vaan oli ostaessakin aika likainen.

Nyt pitäisi sitten käsitellä auto kunnolla joku viikonloppu ja vinkkejä otetaan vastaan. Reilu 100km tulee päivässä työmatkaa, eli pinta olisi hyvä olla kestävä.

Meinasin aloittaa tämmösella reseptillä, korjaatkaa ihmeessä jos olisi parempi vaihtoehto:

Pineline
Claybar
Mequiars #80 (violetilla Cyclon-laikoilla)
Menzerna F4000 (keltaisella Cyclon-laikoilla)

Collinite 476 (oransilla Cyclon-laikoilla)
tai
NXT Generation 2.0 (oranssilla Cyclon-laikoilla)

Avatar
sonikk
Viestit: 3357
Liittynyt: To Heinä 15, 2010 10:11 am
Paikkakunta: Kerava
Viesti:

Re: Aloittelijalle apua kiillotukseen

Viesti Kirjoittaja sonikk » Ke Heinä 18, 2012 10:26 am

Tervetuloa.

Tuolla Megun #80 ja cyclolla tuskin saat juuri parannusta jos pinnassa naarmuja, esim Ultimate Compound on varmasti parempi valinta. Menzerna on ihan hyvää viimeistelyyn.

Jätä tuo NXT suosiolla kokonaan pois ja pelkkä 476 pintaan, on ihan eri tason kamaa. Ja käsin, mieluiten tämmöisen mustalla puolella.

Mandoliini
Viestit: 49
Liittynyt: Ke Touko 02, 2012 8:56 am

Re: Aloittelijalle apua kiillotukseen

Viesti Kirjoittaja Mandoliini » Ke Heinä 18, 2012 10:40 am

Eli kannattaako tuo auto käydä sitten kokonaan Ultimate Compoundin kanssa lävitse vaan pelkästään naarmu kohdat?

Mihis tuota Mequn #80 sitten uskaltaa käyttää, viime vuonna ostettu pottu enkä ole kuin yhden auton sillä käynyt läpi eikä viitteis purkkia heittää roskiin :roll:

Avatar
sonikk
Viestit: 3357
Liittynyt: To Heinä 15, 2010 10:11 am
Paikkakunta: Kerava
Viesti:

Re: Aloittelijalle apua kiillotukseen

Viesti Kirjoittaja sonikk » Ke Heinä 18, 2012 11:05 am

Käy koko auto läpi Ultimate Compoundilla ja violeteilla, viimeistelyn voit tehdä tuolla #80 ja oranssilla laikoilla. Tuolla pelkällä #80 saat kyllä lisää kiiltoa mutta ne naarmut alkaa kuitenkin harmittamaan hetken päästä.

Jolli
Viestit: 749
Liittynyt: Ma Touko 03, 2010 8:10 pm
Paikkakunta: Virolahti
Viesti:

Re: Aloittelijalle apua kiillotukseen

Viesti Kirjoittaja Jolli » Ke Heinä 18, 2012 12:16 pm

Jos oikeasti kestävän ja hyvän pinnan haluaa, niin silloin melkein kestopinnoitteen kannalla olisin. Nyt tuo Colli kuitenkin menee hyvin kun 3-4kk välein (riippuen pesutavoista) uudestaan hieroo sen.

Avatar
Syanid
Viestit: 354
Liittynyt: La Tammi 14, 2012 11:35 am
Paikkakunta: Lahti

Re: Aloittelijalle apua kiillotukseen

Viesti Kirjoittaja Syanid » Pe Heinä 20, 2012 7:57 am

Noniin poijjaat :D

Kävin ostamassa Clasulta tämän: http://www.clasohlson.fi/Product/Produc ... =165285135" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;

Hyllystä löytyy jo BH, 476S ja 915 joten siltä osin en toistaiseksi mitään tarvitse.

Minkälaiset laikat ja aineet olisi paras ottaa kun on muutamia holoja autoliikkeen fixin jäljiltä, pientä pesunaarmua ja muutama n. 5 vähän isompaa naarmua, auto on siis suht hyvässä pinnassa vielä omasta mielestä :shock:

Menisikö se vähä niinku jotenki näin:

1. Esipesu pinelinellä (1:5)
2. Huuhtelu
3. Pien ja raudanpoisto (Valetpro Citrus tar & glue remover ja IronX)
4. Huuhtelu
5. Pesu (Dodon BTBM)
6. Huuhtelu & kuivaus
7. (tässä välissä ipa??)
8. Pahimmat naarmut jykevämmällä kombolla (raati suosittelee?)
9. Pienemmät pesunaarmut yms. vähemmän jykevämmällä kombolla (raati suosittelee?)
10. Viimeinen silaus jollakin kivalla ja hennolla :D (raati suosittelee?)
11. IPA pyyhintä
12. BH ja päälle 2x 915

Auto on kiiltävän musta Audi a4 2005 vuodelta.

PS: Saven jätin välistä kun sitä en halua käyttää.
Edit: lisäilyä
Viimeksi muokannut Syanid, Pe Heinä 20, 2012 8:09 am. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Audi S3 vm.-99 & Audi A4 2.0 tdi multitronic vm.-08

Jolli
Viestit: 749
Liittynyt: Ma Touko 03, 2010 8:10 pm
Paikkakunta: Virolahti
Viesti:

Re: Aloittelijalle apua kiillotukseen

Viesti Kirjoittaja Jolli » Pe Heinä 20, 2012 8:05 am

Valitettavasti auton kanssa et tee mitään tuolla, minimikierrokset tässä 1500, alle 1000rpm pitäisi olla.

Avatar
Syanid
Viestit: 354
Liittynyt: La Tammi 14, 2012 11:35 am
Paikkakunta: Lahti

Re: Aloittelijalle apua kiillotukseen

Viesti Kirjoittaja Syanid » Pe Heinä 20, 2012 8:08 am

Siis en tee mitään? Mitä meinaat? Kierrokset alle 1000rpm? tarkennusta :D

Mikä laitos sitte kannattaa ostaa kun en halua nyt laittaa sitä yli 300e koneeseen kun vasta kokeilen?

Luulin et tätä suositeltiin alotuskoneeksi :wall:
Audi S3 vm.-99 & Audi A4 2.0 tdi multitronic vm.-08

Mandoliini
Viestit: 49
Liittynyt: Ke Touko 02, 2012 8:56 am

Re: Aloittelijalle apua kiillotukseen

Viesti Kirjoittaja Mandoliini » Pe Heinä 20, 2012 9:02 am

Eikös tuo Bilteman cyclo-kopion kanssa pääse hienosti alkuun ja kun on vielä säädettävä nopeuskin niin ei pääse tekemään välttämättä tuhoa.
http://www.biltema.fi/fi/Autonhoito/Pes ... mm-170882/" onclick="window.open(this.href);return false;

Joku vois samalla sanoa, mitkä numerot olis optimit puleeraukseen ja kiillotukseen. Muistaaksnei käytin hitainta nopeutta levittämiseen.

JaniH
Viestit: 1733
Liittynyt: Pe Elo 12, 2011 8:47 am
Paikkakunta: Eura

Re: Aloittelijalle apua kiillotukseen

Viesti Kirjoittaja JaniH » Pe Heinä 20, 2012 9:35 am

Cyclosta en tiedä sanoa mutta epäkesko-dassilla itse olen pari kertaa tehnyt näin:
-Levitys pienellä nopeudella
-Työstöön lisää kierroksia ja painoa koneelle sen verran että laikka vielä pyörii hyvin
-Loppusilaukseen paino pois koneelta ja nopeutta sen verran että laikka pyörähtää kerran pari sekunnissa

Noin siis Megun Ultimate Compoundin kanssa, Ultimate Polishin kanssa kevyesti painaen ja pienillä kierroksilla muutaman kerran alue läpi.

Rälläkkämallilla oikeastaan pitkälti samalla tavalla =)
Jos Jumala kulkisi keskuudessamme niin hänkin käyttäisi Meguiar'sia

Urran
Viestit: 7304
Liittynyt: To Heinä 01, 2010 2:58 pm
Paikkakunta: Kerava-Vantaa akseli

Re: Aloittelijalle apua kiillotukseen

Viesti Kirjoittaja Urran » Pe Heinä 20, 2012 9:58 am

^No erona Cyclon ja DAS:in välillä on se että Cyclossa on niin paljon voimaa että ei sitä laikkojen pyörimistä saa oikeen vähennettyä :D

Ja tosiaan hologrammiton viimeistely vaatii sekä taitoa ajaa aine riittävän pitkälle (siis DAT aine), riittävän kevyesti loppu että riittävän alhaiset kierrokset (alle 1000rpm, mitä vähemmän, melkein sitä parempi). Suositeltu Clasun myllytyskone on siis samanlainen Cyclokopio kuin tuo linkattu Bilteman. Tommoset 1500rpm alotuskierroksilla olevat koneet on tarkoitettu lähtökohtaisesti ihan muihin hommiin kun auton kiillotukseen eikä niitä oikein voi käyttää auton kanssa. Esim. vaahtomuoveilla kun ajan niin harvoin ylitän tuota 1500rpm ollenkaan, ja sekin työstövaiheessa. Jos tekisi viimeistelyn eri koneella niin voishan tommosella pyörittää esim. karvalaikkaa ekassa stepissä kovalakkasella.
Vain YKSI LSP!

Avatar
jukkareu
Viestit: 103
Liittynyt: Pe Joulu 16, 2011 4:08 pm
Paikkakunta: Paimio

Re: Aloittelijalle apua kiillotukseen

Viesti Kirjoittaja jukkareu » Pe Heinä 20, 2012 10:09 am

Syanid kirjoitti:Siis en tee mitään? Mitä meinaat? Kierrokset alle 1000rpm? tarkennusta :D

Mikä laitos sitte kannattaa ostaa kun en halua nyt laittaa sitä yli 300e koneeseen kun vasta kokeilen?

Luulin et tätä suositeltiin alotuskoneeksi :wall:

Kyllä tuolla samalla koneella on tehty käsittääkseni ihan hyvää jälkeä bemarinkin lakkaaan. Itsellä myös sama kone, mutta en ole kerinnyt vielä sitä pahemmin testailla vaimon pösön konepeltiä lukuunottamatta.
Shinearamasta tilailin LC:n CCS laikkoja ja Menzernan aineita.
Audi A6 Avant 3.0 TDiA Quattro
Audi A3 2.0 TDi Quattro

Avatar
sonikk
Viestit: 3357
Liittynyt: To Heinä 15, 2010 10:11 am
Paikkakunta: Kerava
Viesti:

Re: Aloittelijalle apua kiillotukseen

Viesti Kirjoittaja sonikk » Pe Heinä 20, 2012 10:53 am

Syanid kirjoitti:Siis en tee mitään? Mitä meinaat? Kierrokset alle 1000rpm? tarkennusta :D :
Joo kyllähän tolla naarmut saa pois, mutta se viimeistely voi olla hiukan haastavaa ettei jää rumat laikanjäljet.
Mandoliini kirjoitti:Eikös tuo Bilteman cyclo-kopion kanssa pääse hienosti alkuun ja kun on vielä säädettävä nopeuskin niin ei pääse tekemään välttämättä tuhoa.
http://www.biltema.fi/fi/Autonhoito/Pes ... -mm-170882

Joku vois samalla sanoa, mitkä numerot olis optimit puleeraukseen ja kiillotukseen. Muistaaksnei käytin hitainta nopeutta levittämiseen.
Hitaalla levittää ja siitä voikin nostaa kierrokset tappiin ja antaa reilusti painoa. Lopussa voi hieman vähentää kierroksia ja painoa mutta cyclon kanssa se ei ole läheskään yhtä tarkkaa kun rotarylla.

keke
Viestit: 32
Liittynyt: To Touko 24, 2012 11:47 am

Re: Aloittelijalle apua kiillotukseen

Viesti Kirjoittaja keke » Pe Heinä 20, 2012 5:17 pm

Urran kirjoitti:^No erona Cyclon ja DAS:in välillä on se että Cyclossa on niin paljon voimaa että ei sitä laikkojen pyörimistä saa oikeen vähennettyä :D

Ja tosiaan hologrammiton viimeistely vaatii sekä taitoa ajaa aine riittävän pitkälle (siis DAT aine), riittävän kevyesti loppu että riittävän alhaiset kierrokset (alle 1000rpm, mitä vähemmän, melkein sitä parempi). Suositeltu Clasun myllytyskone on siis samanlainen Cyclokopio kuin tuo linkattu Bilteman. Tommoset 1500rpm alotuskierroksilla olevat koneet on tarkoitettu lähtökohtaisesti ihan muihin hommiin kun auton kiillotukseen eikä niitä oikein voi käyttää auton kanssa. Esim. vaahtomuoveilla kun ajan niin harvoin ylitän tuota 1500rpm ollenkaan, ja sekin työstövaiheessa. Jos tekisi viimeistelyn eri koneella niin voishan tommosella pyörittää esim. karvalaikkaa ekassa stepissä kovalakkasella.
Tähän ihan vaan tarkennukseksi,

Clasussa on siis myynnissä kahta erilaista kiillotuskonetta. Toinen on tuo "Cyclo-kopio", eli siinä on kaksi laippaa.

Toinen taas on tuo yhdellä isolla varustettu.

Ilmeisesti näistä kahdesta tuo kahdella laipalla oleva on se suositeltu malli, sen specseissä tosin lukee: 3200-7000 värähdystä/min mikä on eri asia kuin tuo yhden laipan version min1500 pyörimisnopeus. Tuolla kaksilaippaisella "Cyclo-kopiolla" kiillotuksen pitäisi onnistua jossian määrin aloittelijaltakin, mutta tuolla laitteella ei kannata käydä isompien naarmujen kimppuun koska niihin sen teho ei helpolla riitä.

Olenko ymmärtänyt asian oikein? :)

Jolli
Viestit: 749
Liittynyt: Ma Touko 03, 2010 8:10 pm
Paikkakunta: Virolahti
Viesti:

Re: Aloittelijalle apua kiillotukseen

Viesti Kirjoittaja Jolli » Pe Heinä 20, 2012 5:25 pm

keke kirjoitti: Olenko ymmärtänyt asian oikein? :)
Lyhyesti ja ytimekkäästi, olet. :good:

Avatar
Syanid
Viestit: 354
Liittynyt: La Tammi 14, 2012 11:35 am
Paikkakunta: Lahti

Re: Aloittelijalle apua kiillotukseen

Viesti Kirjoittaja Syanid » Pe Heinä 20, 2012 7:29 pm

Taidan sit säästää vielä vähän ja ostaa projetechiltä tuon Liquid Shinen :) kunhan sitä saapuu taas hyllyyn.

Mites niiden laikkojen ja aineiden kanssa?!?

Olihan työjärjestys muuten kunnossa? :buffer:
Audi S3 vm.-99 & Audi A4 2.0 tdi multitronic vm.-08

Avatar
sonikk
Viestit: 3357
Liittynyt: To Heinä 15, 2010 10:11 am
Paikkakunta: Kerava
Viesti:

Re: Aloittelijalle apua kiillotukseen

Viesti Kirjoittaja sonikk » Pe Heinä 20, 2012 7:41 pm

1. Esipesu pinelinellä (1:5)
2. Huuhtelu
3. Pesu (Dodon BTBM)
4. Huuhtelu
5. Pien ja raudanpoisto (Valetpro Citrus tar & glue remover ja IronX)
6. Huuhtelu & kuivaus
7. ei tarvii ipaa tässä välissä
8. Pahimmat naarmut jykevämmällä kombolla (raati suosittelee?)
9. Pienemmät pesunaarmut yms. vähemmän jykevämmällä kombolla (raati suosittelee?) <- ei pakko, eiköhän 2-step riitä
10. Viimeinen silaus jollakin kivalla ja hennolla :D (raati suosittelee?)
11. IPA pyyhintä
12. BH ja päälle 2x 915

Tuossa hieman editoitu lista, eli ensin pesu, sitten vasta raudan/pien poisto. Jos sen siis tekee pyyhkimällä.

Ota laikoiksi vaikka CG Hex Logic, muutama eri värinen niin pärjäät, ja vaikka Flexipadsin karva varmuuden vuoksi ettet jää aseettomaksi. Menzernat on ainakin hyviä tahnoja, myös 3M, Megu 105/205, Sonüs jne.

Lukittu