Ottaa päähän...

Yleistä keskustelua aiheen sivusta, kuten valokuvaus, tietokoneet jne.
Polo09
Viestit: 123
Liittynyt: Ti Touko 04, 2010 3:40 pm
Paikkakunta: Uusimaa

Re: Ottaa päähän...

Viesti Kirjoittaja Polo09 » Ke Loka 27, 2010 10:50 am

Offia
Laitanpa kesällä Keravalta bongatun otoksen samanlaisesta kulkineesta kuin yllä.

Kuva

Kuva

Avatar
-JP-
Viestit: 1809
Liittynyt: Ma Touko 03, 2010 8:40 pm
Paikkakunta: Jääli

Re: Ottaa päähän...

Viesti Kirjoittaja -JP- » Ke Loka 27, 2010 12:10 pm

Suhteellisen karua jälkeä :shock:
No, asiakkaan ilme on varmasti näkemisen arvoinen kun saa autonsa sinulta takaisin :)
"Polishing paint is polishing paint, detailing is getting the wax out of the cracks" -Mike Phillips

Avatar
jyrkiboy
Viestit: 365
Liittynyt: Pe Kesä 04, 2010 10:18 pm

Re: Ottaa päähän...

Viesti Kirjoittaja jyrkiboy » Ke Loka 27, 2010 3:34 pm

-JP- kirjoitti: No, asiakkaan ilme on varmasti näkemisen arvoinen kun saa autonsa sinulta takaisin :)
Saa nähdä tuleeko mulle, auto on tuotu muuta laittoa varten ja satuin vain vilkaisemaan ja järkyttymän.
Mun nimi on Jyrki

Avatar
janne320d
Viestit: 458
Liittynyt: Ti Touko 04, 2010 8:48 am
Paikkakunta: jns

Re: Ottaa päähän...

Viesti Kirjoittaja janne320d » Ke Loka 27, 2010 3:45 pm

mitä vittua,tuli juuri kiillotuksesta! :shock:

voisit kai kertoa mikä firma homman suoritti?
BMW X5 e53 3.0ia
Ford focus -06

Avatar
joye
Viestit: 373
Liittynyt: Ti Touko 04, 2010 3:50 am
Paikkakunta: Vantaa

Re: Ottaa päähän...

Viesti Kirjoittaja joye » Ke Loka 27, 2010 4:20 pm

Siinä on selvästi vedetty auto ns urakkalaikalla ja ns urakka-ajassa...ei voi muuta sanoo ku et järkyttävä näky... :shock:

Avatar
SQ89
Viestit: 70
Liittynyt: Su Loka 03, 2010 7:54 pm
Paikkakunta: Kaarina/Pori

Re: Ottaa päähän...

Viesti Kirjoittaja SQ89 » Ke Loka 27, 2010 5:00 pm

Jagsam kirjoitti:
Mutta on se muuten HIENO!
Jep ja livenä vie lähes jalat alta :D

Avatar
jyrkiboy
Viestit: 365
Liittynyt: Pe Kesä 04, 2010 10:18 pm

Re: Ottaa päähän...

Viesti Kirjoittaja jyrkiboy » Ke Loka 27, 2010 5:29 pm

janne320d kirjoitti:mitä vittua,tuli juuri kiillotuksesta! :shock:

voisit kai kertoa mikä firma homman suoritti?
Maalipinta pilattu Uudenmaan alueelta, VT4 varrella olevassa kaupungissa. Tarkkaa paikkaa ei ole tiedossa.
Jäin pohtimaan omistajan asemaan tässä tapauksessa, sitähän voisi vaatia että auto lakataan uudestaan tehtaalla kiilloittajan piikkiin/vakuutuukseen. Toki saahan tuon kiilloitettua pois mutta joutuu vähän työstämää pintaa taas joten paljonkohan alkuperäisestä lakasta on jäljellä :roll:

Lisäinfona viime yönä kun tulin duunikeikalta ja kävin katsomassa Astonia niin jo 5m päästä näki että tää on tehty tunteella ja nopeesti.

EDIT: lääniä korjattu etelämmäksi. Omistajalle vihjattu että hakee rahansa pois. Autoa ei kiilloiteta koska se on juuri kiilloitettu :)
Viimeksi muokannut jyrkiboy, Pe Loka 29, 2010 2:33 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Mun nimi on Jyrki

Avatar
Dani
Viestit: 5737
Liittynyt: Ma Touko 03, 2010 8:02 pm
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Re: Ottaa päähän...

Viesti Kirjoittaja Dani » Ke Loka 27, 2010 8:00 pm

joye kirjoitti:Siinä on selvästi vedetty auto ns urakkalaikalla ja ns urakka-ajassa...ei voi muuta sanoo ku et järkyttävä näky... :shock:
Juuri näin..eli viimeistely on jäänyt suorittamatta. Toi on aika helppo korjata ja aikaa ei mene kun hetki, mutta jättävät tuon silti tekemättä :evil:
"The beginning is always difficult, in the end stands the thank."

Avatar
TKe_
Site Admin
Viestit: 2857
Liittynyt: To Elo 12, 2010 8:21 pm

Re: Ottaa päähän...

Viesti Kirjoittaja TKe_ » Ke Loka 27, 2010 8:24 pm

Yllättävän usein näkee, että pinta on ajettu ns. urakkalaikalla. Oma passat oli kanssa vedetty samalla tavalla. En päässyt juttelemaan fiksarin kanssa :)

Tässä tapauksessa en kyllä sitä ihan ymmärrä, että tuollaiseen autoon ei ole nähty vaivaa loppuun saakka.

Avatar
Dani
Viestit: 5737
Liittynyt: Ma Touko 03, 2010 8:02 pm
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Re: Ottaa päähän...

Viesti Kirjoittaja Dani » Ke Loka 27, 2010 8:44 pm

TKe_ kirjoitti: Tässä tapauksessa en kyllä sitä ihan ymmärrä, että tuollaiseen autoon ei ole nähty vaivaa loppuun saakka.
Aika on rahaa, ja valtaosa ihmisistä ei ymmärrä/tiedä mikä on mikronaarmu taikka hologrammi, saatika osaa katso lakkapintaa sillä silmällä. Pointti on että auto kiiltää :|
"The beginning is always difficult, in the end stands the thank."

Avatar
jyrkiboy
Viestit: 365
Liittynyt: Pe Kesä 04, 2010 10:18 pm

Re: Ottaa päähän...

Viesti Kirjoittaja jyrkiboy » Ke Loka 27, 2010 10:36 pm

Astonissa on monessa kohtaa karvalaikka jäänyt pyörimään paikalleen joten sitä joutuisi työstämään aika rajulla kädellä jotta saa ne syvimmät pois. Sitten tämä koko komeus on päällystetty jollain kestopinnoittella niin aikaa menee :)

Mutta se ei ole minun murheeni ainakaan vielä, katsotaan mitä omistaja sanoo/vastaa tarjoukseen. Sormia kyllä himottaa aika pahasti.

Jos auto on kuin taideteos sitä pitää kohdella asiaan kuuluvalla tavalla.
Mun nimi on Jyrki

Avatar
TKe_
Site Admin
Viestit: 2857
Liittynyt: To Elo 12, 2010 8:21 pm

Re: Ottaa päähän...

Viesti Kirjoittaja TKe_ » To Loka 28, 2010 8:31 am

jyrkiboy kirjoitti: Jos auto on kuin taideteos sitä pitää kohdella asiaan kuuluvalla tavalla.
Samaa mieltä! Vähän OT:na mainittakoon, että tuttu tekee myllytys jne hommia ja hänen kädenjälkensä on aika tunnettua alueella, jossa hän vaikuttaa (oma yritys). Paikallisen autoliikkeen edustaja oli kysynyt häneltä, että saatasko me fiksaushintoja vähän alaspäin jos tekisit homman "vähän puolittain". Kaveri kysyi, että kumman puolet haluat tehtävän, keula vai perä :) Sanoi minulle, että ei hän lähde "mainettaan" pilaamaan hutiloimalla. Asennetta.

Vastaa Viestiin