Apua tietämättömälle -> Hologrammeja autossa

Lakka, suorakiilto, metalli, lasi jne. sekä niiden kiillotustekniikat
JaniH
Viestit: 1733
Liittynyt: Pe Elo 12, 2011 8:47 am
Paikkakunta: Eura

Re: Apua tietämättömälle -> Hologrammeja autossa

Viesti Kirjoittaja JaniH » Pe Joulu 20, 2013 10:39 pm

steyr kirjoitti:Huomenna kun pitäis auto palauttaa ja aamulla täytyis käydä vielä töissäkin niin ajattelin yrittää, jos ne sais jotenkin pikasesti pois. Kun ei ilkeis vetää tohon päälle pelkkää vahaa.
Sullahan oli epäkesto, CG:n laikkoja ja Schollin tahnoja jos oikein muistan? Laikaksi oranssi ja tahnaksi S30+, ajoa pitkään ja hartaasi loppua kohden keventäen... Ellei kyseessä ole japsi :wall:
Jos Jumala kulkisi keskuudessamme niin hänkin käyttäisi Meguiar'sia

steyr
Viestit: 70
Liittynyt: La Marras 23, 2013 6:41 pm
Paikkakunta: Espoo

Re: Apua tietämättömälle -> Hologrammeja autossa

Viesti Kirjoittaja steyr » La Joulu 21, 2013 12:07 am

Kyseessä oli 116 bmw(kuvakansiossa väärä malli). Tein sille pikasen kiillotuksen sin.-cg hex+s40(mulla ei ole s30+, vielä). Hologrammit poistu ja aika hyvin myös pesunaarmutkin väheni, toki pientä holoa on vielä havaittavissa led-lampulla, mutta kun tarkoitus oli alkuun vaan vahata… Varmaan pitää keväällä paremmalla ajalla tehdä kunnollinen myllytys, mutta pitää ensin vielä harjotella noiden vanhojen romujen kanssa.

Tänään kun pääsin juttelemaan omistajan kanssa enemmän, niin autoon oli ilmeisesti vedetty värivaha päälle ennen myyntiä, koska ensimmäisessä pesussa oli tullut mustaa vettä/sieni(opastin parempiin pesutapoihin samalla). Sanoi myös, että auton pinta oli ollut tahmea silloin kun osti sen. Sitä en ymmärrä, mitä järkeä noihin on edes koskea kiillotuskoneilla ennen myyntiä, kun ei niistä saada edes naarmuja pois(kts. aiempi kuva). Vai onko se vaan nopeampi tapa levittää peittävä vaha pintaan?

domi
Viestit: 21
Liittynyt: Pe Heinä 26, 2013 11:21 am
Paikkakunta: Espoo

Re: Apua tietämättömälle -> Hologrammeja autossa

Viesti Kirjoittaja domi » Ti Maalis 18, 2014 5:52 pm

Noniin, nyt tulee vähän päivitystä tähänkin ketjuun pitkän ajan jälkeen :)

Postiluukusta kolahti tänään kuluttajariitalautakunnan kirje, joka oli minulle hyväksi eli siellä suositellaan hinnanalennusta autosta. :yahoo: Vaikka autoliike ei korvausta maksaisi, on oikeasti todella upea juttu voittaa kädenvääntö Ranta Juopon kanssa. Olipahan muuten viimeinen auto, jonka siitä lafkasta ostin!

Toivon jatkossa, että jokainen, jolle tulee samanlainen tilanne, veisi asian loppuun asti ihan periaatesyistä! Vielä superisokiitos fiboltille auttamisesta ja auton kuntoon laitosta, ei voi muuta kuin suositella! :good:

JaniH
Viestit: 1733
Liittynyt: Pe Elo 12, 2011 8:47 am
Paikkakunta: Eura

Re: Apua tietämättömälle -> Hologrammeja autossa

Viesti Kirjoittaja JaniH » Ke Huhti 02, 2014 8:05 am

Hieno juttu Domi :good:
Se vaan kun harva tavis-autoilija edes tietää mitä ovat hologrammit niin harva niistä osaa valittaa. Itselleni on tulossa työn alle musta volvo jonka edellinen omistaja on ilmeisesti käyttänyt myllytyksessä jossain missä tehdään pää-asiassa vaihtoautofiksejä, nykyinen omistaja on saanut muikeat hologrammit esille, yrittänyt niitä ensin itse saada piiloon glymin punaisella, parin pesun jälkeen on taas holot loistaneet, käyttänyt jossain fiksaamossa jossa on auto vedetty 3m:n hologramminpoistoon tarkoitetulla laikalla ja tahnalla, ja taas on pesun jälkeen holot loistaneet pinnassa niinkuin ennenkin.
Jos Jumala kulkisi keskuudessamme niin hänkin käyttäisi Meguiar'sia

Avatar
Kylli-täti
Viestit: 394
Liittynyt: Ke Helmi 13, 2013 12:49 am

Re: Apua tietämättömälle -> Hologrammeja autossa

Viesti Kirjoittaja Kylli-täti » Ke Huhti 02, 2014 12:43 pm

JaniH kirjoitti:käyttänyt jossain fiksaamossa jossa on auto vedetty 3m:n hologramminpoistoon tarkoitetulla laikalla ja tahnalla, ja taas on pesun jälkeen holot loistaneet pinnassa niinkuin ennenkin.
Oon huomannu et aika monessa fiksaamossa on se mielikuva, että holot poistuu aina sillä hologramminpoistotahnalla ja pehmeimmällä laikalla. Ei tajuta ottaa sitä välivaihetta mukaan joka puree paremmin holoihin, tai vedetään auto läpi 40 minuutissa sillä kevyimmällä tahnalla. Sit kun vielä liukkaripesu jätetään tekemättä se vahvistaa mielikuvaa et holot lähti, vaikka siinä pinnassa on 2 desiä Prestan tahnaa holoja maskaamassa :wall:

Wolfie
Viestit: 2751
Liittynyt: Ke Touko 12, 2010 7:12 pm

Re: Apua tietämättömälle -> Hologrammeja autossa

Viesti Kirjoittaja Wolfie » Ke Huhti 02, 2014 12:55 pm

Se on se glossaaminen taitolaji :lol:

Ei vaan. Joko tosiaan yritetään suoraan karvalaikan ja karkeimman tahnan jälkeen just jollain hologramminpoistolla ja "jollain" vaahtomuovilla, hyvässä lykyssä jopa oikeasti viimeistelylaikalla. Mutta silloinkin voi olla että koneen kierrokset on jotain muuta kuin suosiolliset. Saatikka laikan puhtaus tai edes tahnan loppuun asti ajaminen :smile:
Tai sitten jos sattuu vastaan sopivan pehmeä pinta niin ei se paljoa auta vaikka jollain 3m sinisellä vedetäänkin varsinkin jos on rotary koneena. Tarpeeksi pehmeä esim honda ja mustana värinä vielä niin siinä saa olla tarkkana epäkeskolla, hexin punaisella ja schollin s40:lläkin harrastelijana saatikka sitten perusfiksari.

Ja sitten on tietysti nää surullisen kuuluisat että ajetaan rotskulla ja karvalaikalla glymin srp:tä niin kauan että näyttää hyvältä :lol:

Avatar
joye
Viestit: 373
Liittynyt: Ti Touko 04, 2010 3:50 am
Paikkakunta: Vantaa

Re: Apua tietämättömälle -> Hologrammeja autossa

Viesti Kirjoittaja joye » Ke Huhti 02, 2014 3:55 pm

Ite huomannu et toi 3m sinikorkkinen (myös keltainen) peittää kyllä aika paljon, outoa sinäänsä että maalaamo käyttöön speksattuja aineita.

JaniH
Viestit: 1733
Liittynyt: Pe Elo 12, 2011 8:47 am
Paikkakunta: Eura

Re: Apua tietämättömälle -> Hologrammeja autossa

Viesti Kirjoittaja JaniH » Ke Huhti 02, 2014 8:50 pm

Ja tuollaisen seitenkymppisen volvon ollessa kyseessä ongelmana on se ettei viimeistelysetti ole riittävän pureva karvan ajojälkiin vaan vaatii ehdottomasti välisteppiä.
Jos Jumala kulkisi keskuudessamme niin hänkin käyttäisi Meguiar'sia

JaniH
Viestit: 1733
Liittynyt: Pe Elo 12, 2011 8:47 am
Paikkakunta: Eura

Re: Apua tietämättömälle -> Hologrammeja autossa

Viesti Kirjoittaja JaniH » Ti Huhti 22, 2014 9:22 pm

Hauskaa luvassa taas samaisen seitenkymppisen kanssa, violetti schollin laikka ja S17+ jättää jälkeä, samoin oranssi hex ja S17+, jompaa kumpaa tai molempia kun vaihtaa miedommin leikkaavaan niin ei riitä potku jälkien poistoon...
Jos Jumala kulkisi keskuudessamme niin hänkin käyttäisi Meguiar'sia

Wolfie
Viestit: 2751
Liittynyt: Ke Touko 12, 2010 7:12 pm

Re: Apua tietämättömälle -> Hologrammeja autossa

Viesti Kirjoittaja Wolfie » Ti Huhti 22, 2014 9:55 pm

Vaihda litkua. Kokeileppa vaikka S30 ja oranssi hex. S30 leikkaa vielä yllättävän paljon ronskimmallakin laikalla mutta on sen verti öljyinen että saa ajella jewellingiä pitkään jos tahtoo. Jos ei riitä niin kokeile keltaisella hexillä.

JaniH
Viestit: 1733
Liittynyt: Pe Elo 12, 2011 8:47 am
Paikkakunta: Eura

Re: Apua tietämättömälle -> Hologrammeja autossa

Viesti Kirjoittaja JaniH » Ke Huhti 23, 2014 7:18 am

Tuota häätyyki koittaa. Schollin sinisellä ja Allchmen Virtus (joku numerosarja) suht leikkaavalla tahnalla saa hieman sitä ajojälkeä (ei siis holoa vaan ihan selvää naarmua) pois joten voisi tietenki sillä setillä vaan ajaa useita steppejä jos ei muuta keksi...
Jos Jumala kulkisi keskuudessamme niin hänkin käyttäisi Meguiar'sia

miggo
Viestit: 31
Liittynyt: La Maalis 07, 2015 9:28 pm

Re: Apua tietämättömälle -> Hologrammeja autossa

Viesti Kirjoittaja miggo » Ma Maalis 09, 2015 7:41 am

Olipa mielen kiintonen topicci lukea joupin toiminnasta. Täytyykin varmaan pestä tuo oma auto liukkarilla niin näkee mitä kaikkee autosta paljastuu liikkeen fiksarien jäljiltä. Hurjat 2vk ollu auto ittellä ajossa, tiedä vaikka pääsis vielä tappeleen ja vaatiin hinnan alennusta. :D järkevämpääkään tekemistä kun ei mukamas olis. :D autohan oli siis musta a4

Ryder
Viestit: 7
Liittynyt: Pe Helmi 27, 2015 8:37 am

Re: Apua tietämättömälle -> Hologrammeja autossa

Viesti Kirjoittaja Ryder » Ma Maalis 09, 2015 1:14 pm

Miten muuten kävi, noudattiko myyjäliike lautakunnan suositusta?

Crossmx
Viestit: 5
Liittynyt: Ke Helmi 29, 2012 5:32 pm
Paikkakunta: Lahti

Re: Apua tietämättömälle -> Hologrammeja autossa

Viesti Kirjoittaja Crossmx » To Touko 14, 2015 6:48 pm

Mikähän mahtaa olla kun kun ei hologrammit lähde pehmeästä lakasta..? Naarmut lähti helposti s17+ oranssilla heillä. Auto on -88 luvun bemari mutta maalautettu 2008. Yritetty s30+sin hex, s40+sin hex, koneena aeg pe-150..

Avatar
seatts
Viestit: 1758
Liittynyt: Ti Kesä 22, 2010 10:58 am
Paikkakunta: Sauvo

Re: Apua tietämättömälle -> Hologrammeja autossa

Viesti Kirjoittaja seatts » To Touko 14, 2015 6:51 pm

Pitäis varmaan olla musta hex ja s30 tai s40, musta on parempi kun se leikkaa paineen alla ja viimeistelee hyvin kun ei anna painetta.
Facebookissa Sauvon Autopinnoitus

Vastaa Viestiin