Lähtökohtana oli oma käyttöauto, jota on viimeksi hoidettu vahalla tai muilla suojatuotteilla yli kolme kuukautta sitten. Autoa on pesty tähän pesuun ryhdyttäessä jo lähes kuukauden ajan ainoastaan tällä samaisella pesumetodilla, eli viimeisestä kinnaspesusta on aikaa saman verran. Kuvien rappauskerros kerättiin parin päivän aikana ajamalla ensin suolamössössä noin parisataa kilometriä, antamalla ko. moskan kuivua yön yli, ajamalla uudelleen samainen rupeama takaisin kotiin ja antamalla senkin kerroksen kuivahtaa pinnalle ennen kuvien ottamista. Tässä siis lähtötilanne ennen pesuun ryhtymistä:


Auto-foam vaahdotettiin pinnalle PA:n vaahdottimella noin 5% seoksena. Annettiin vaikuttaa kolmisen minuuttia.

Tämän jälkeen pestiin Kränzle 1151T painepesurilla kiinteällä viuhkasuuttimella. Autoa ei kuivattu, vaan se ajettiin lämpimään talliin, joka on varustettu ilmankuivaimella. Pesun jälkeiset kuvat on siis otettu yön yli vapaasti kuivuneesta autosta. Tässä muutamia ennen-jälkeen -otoksia:






Kuvia ei ole käsitelty muuten kuin rajaamalla ja ne vastaavat todellista tulosta. Ja kaikille epäilijöille tiedoksi: Autosta löytyy varmasti kohtia, joita pyyhkäisemällä voi todeta, että pinta ei ole 100.00 prosenttisesti puhdas. Se on kuitenkin niin puhdas, ettei kukaan kiinnitä puhtaustasoon huomiota muuten kuin myönteisessä mielessä. Tämä on mahdollista saavuttaa autoon mekaanisesti koskematta, vahaturvallisesti, hyvin vähällä vaivalla ja ilman ensimmäistäkään pesunaarmua. Sitten kun pitää saada viimeisen päälle edustuskiilto, pestään lisäksi kintaalla (vaikkapa Bilt Hamber Auto-washilla tai Ultima Paint Guard Washilla) ja suihkitaan tarvittaessa QD pintaan. Tällaisella esipesulla siihenkin voi ryhtyä ennenkokemattoman turvallisin mielin
